szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) megduplázza önmagát: a tavalyihoz képest kétszer annyi pénzből, kétszer annyi helyszínen, kétszer annyi programmal várja vendégeit. A beharangozó sajtótájékoztatón a kampány logikájának megfelelően felvonult miniszter, főpolgármester, fő színházmester és még számos potentát. Naná, sikerekről beszéltek.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál(BTF) a szervezők szándéka szerint Európa egyik legjelentősebb összművészeti eseményévé nőheti ki magát a következő években - ezt Balog Zoltán emberminiszter emelte ki. Majd listázta a főváros régi kulturális intézményeinek megújulását és az új helyszínek megjelenését. "Új kulturális helyzet jött létre Budapesten" – ez volt a gondolatmenet summája.

Túry Gergely

Ennek előnyeit persze először az idei tavaszi fesztiválon lehet érvényesíteni. Hozzátette: a BTF költségvetése a tavalyihoz képest megduplázódott, csak az EMMI 1,7 milliárd forintot ad a szervezőknek.

Tarlós István papírból olvasta fel, mennyire elégedett, hogy a jelenlegi kormány ebben is együttműködik Budapesttel. A BTF programjából a fővárosi színházak nyílt napjai és ingyenes programjai, hazai és külföldi társulatok bemutatói mellett a Budapesti Történeti Múzeum és a firenzei Uffizi Képtár közös kiállítására hívta fel a figyelmet, amelynek keretében az olasz múzeumban őrzött magyar festőönarcképeket állítják ki.

A sajtótájékoztatón Lajkó Félix is zenélt, és ő volt az egyik jó példa arra, hogy - mint Káel Csaba MÜPA-igazgató mondta - nyitunk a külföld felé, és végre fontosnak tartjuk a zenei és kulturális export erősítését, ugyanakkor muszáj a hazai közönség felé is fordulni. Káel úgy fogalmazott, hogy a cél a Bécs-Prága fesztiválkettőshöz való csatlakozás.

A  Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ igazgatója, Bán Teodóra szerint "nehéz újraértelmezni Budapestet, újrafogalmazni a magyar kultúrát". Hogy miért is kell úra fogalmazni, arra nem tért ki. Szólt többek között a fesztivált felvezető utcai installációkról és jelmezes utcai előadókról, a Bálnában megrendezendő sakkfesztiválról, a Duna vízét szelő öt koncerthajóról, templomi hangversenyekről és a Vörösmarty téren megnyíló tavaszi vásárról. Kiemelte, hogy a Pesti Vigadó szintén a fesztivál keretében nyílik majd meg eredeti pompájában.

Vidnyánszky Attila szerint például színház nagyhatalom vagyunk. Szólt a közelgő Madách Imre Színházi Találkozóról is, ahol "nem hatásvadász, provokatív előadások lesznek", hanem komoly  művek. A díszvendég Oroszország.

A március 21. és április 6. között megrendezendő 34. Budapesti Tavaszi Fesztivál 58 helyszínen 172 programot kínál a klasszikus, kortárs és könnyűzene, valamint a tánc, színház és képzőművészet területén. Az idei "húzónevek", kiemelt programok közé tartozik Philip Glass, a Zubin Mehta vezényelte Bécsi Filharmonikusok, a firenzei Uffizi-képtár kiállítása és a most debütáló Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozó.

Az idei tavaszi fesztivál főbb helyszínei a Művészetek Palotája, az Operaház, a felújított Zeneakadémia, a Budapest Music Center, a Millenáris, a Bálna, az újonnan megnyíló Pesti Vigadó, a Nemzeti Színház, valamint a főváros más színházai és múzeumai. A fesztivál programjai felölelik a komoly- és kortárs zene, az opera, a dzsessz, a pop, a világzene, a tánc, az újcirkusz, a színház és a múzeumi kiállítások területét, de még a divat és a sport is része a kínálatnak. A fesztivál bő két hete alatt hat világpremiert, tizennyolc magyarországi bemutatót, valamint további három színházi premiert láthat-hallhat a közönség. Közel húsz olyan társulat és produkció érkezik Budapestre, amely először mutatkozik be Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!