Bicsérdi Ádám
Bicsérdi Ádám
Tetszett a cikk?

A Négyen négy ellen (figyelem, ők frappánsan így írják: 4N4LN) könnyed, humoros vetélkedőként hirdeti magát, és mindez teljesül is – feltéve, hogy a könnyed alatt hétköznapiságot, humoros alatt alpári humort értünk. Sebestyén Balázs nemrég megbukott a Vundersőn és Zuperszexivel, most egy hétköznap esténként adásba kerülő vetélkedővel próbálja meg helyreállítani megtépázott renoméját az RTL Klubon.

Chevy Chase egyik örökbecsűje, az Európai vakáció című film első jelenetében egy meglehetősen groteszk és szürreális családi vetélkedőt láthatunk. Ott a műsorvezető hosszú csókokat vált a női játékosokkal, a résztvevők disznójelmezben vannak, és még az esélytelennek tűnő Griswald család is legyőzheti az egy főre jutó doktorik számában rendkívül erős Froegerséket. Ha a Négyen négy ellen (4N4LN) csak negyed annyira lenne szórakoztató, mint ez a rövid jelenet, akkor Sebestyén Balázs diadalmenetben térhetne vissza a Vundersőn és Zuperszexi bukása után. De, akármennyire is ott volna a potenciál a műsorban, a Négyen négy ellen (elismerjük, pár adás alapján mondjuk) nem mer, vagy nem tud ennyire emlékezetes lenni.

Gondolkodj úgy, mint egy átlagember

A vetélkedő alapfelállása elég egyszerű: adott két négytagú család, akiknek a vetélkedő folyamán minél inkább hétköznapi választ kell adniuk különböző kérdésekre. Ebből már sejthető, hogy aki szellemi vetélkedőre számított, azt nagy csalódás éri, mert ebben a játékban az a célravezető, ha a tömeg fejével gondolkodik a játékos. Az RTL Klub új műsora tehát nyíltan hadat üzen a szellemi, tudományos, úgy általában a tudásalapú vetélkedők hadának. Igazuk van, ki kíváncsi arra 2014-ben, hogy Ilona, a mosonmagyaróvári marketingasszisztens tudja-e, mikor köttetett a vesztfáliai béke. Akik ilyen típusú szórakozásra vágynak, azoknak ott vannak az egyre népszerűbb kvízestek a különböző kocsmákban, klubokban. Akik viszont inkább valódi szórakozást várnak el a televíziós műsorkészítőktől, azok bizonyára örömmel konstatálhatják: végre, vége az unalmas szellemi vetélkedők korának.

rtlklub.sajtoklub.tv / Bársony Bence

Ebben a játékban ugyanis az nyer, aki a legtöbbször kitalálja azt, hogy ha az adott kérdést feltették 100 embernek, akkor mi volt a leggyakoribb válasz. Itt bizony nem kell tisztában lenni Magyarország történelmével, vagy az operák világával; végre egy vetélkedő, amely a hétköznapi, józan észt díjazza. Sőt, minél hétköznapibb, annál jobb. „A játékosoknak arra kell ráérezniük, hogy az átlagemberek hogyan gondolkodnak a világról” – hirdeti a műsor hivatalos leírása, a Négyen négy ellen így voltaképp az átlagost, a hétköznapit teszi különlegessé. A televíziós műsorok történetét gyorsan átpörgetve azért könnyen kibukik, hogy azért ez nem olyan nagy truváj: gondoljunk csak a délutáni beszélgetős műsorok vagy a valóságshow-k fénykorára. Most eljött az idő, hogy a kvízműsorok is átessenek itthon ezen a fazonigazításon.

"Nem öltünk meg senkit, csak csináltunk egy műsort'

Interjú Sebestyén Balázzsal a Vundersőn-kritikák után.

Balázs részegen horkol, Bodi dorombol és nyalakodik

A műsorban két celeb családja (két celebcsalád?) méri össze tudását, pardon átlagosságát, miközben a műsor készítőinek alig leplezett szándéka szerint a játékidő holtpontjai alatt a celebek családjának titkaiba is bepillanthat a néző. Az első adásban Tóth Gabi és Puskás Peti volt a két kiválasztott, akik családjuk segítségével versenybe szállhattak a két és fél milliós nyereményért. Tóth Gabi ugyan tágan értelmezte a család fogalmát, hiszen Bogi – becenevén Bodi – személyében a legjobb barátnő érkezett a stúdióba negyedik csapattagként, de ez végül inkább pozitívumként értékelhető, ugyanis Bodi az egyik üde színfoltja volt az első műsornak.

Bodi ugyanis nem volt annyira megilletődött, mint Tóth Gabi anyukája és élete szerelme, róla például kiderült, hogy nem veti meg a pajzán gondolatokat sem. Erre akkor derült fény, amikor arra a kérdésre, hogy „Ön a nyávogáson kívül hogyan utánozna egy macskát?”, különösebb habozás nélkül a nyalakodást és dorombolást válaszolta. Fel is izzott a levegő a műsor derekán, sőt, ez még fokozódott is, amikor Balázs elárulta, hogy ő bizony részegen mindig horkol. De sajnos a műsor nem tudta végig fenntartani ezt az igazán csodálatos színvonalat.

rtlklub.sajtoklub.tv / Bársony Bence

Bodi tehát szó szerint elvitte az első show-t, méghozzá a Puskás család nagy bánatára. Ők ugyanis nem elég, hogy csúnyán veszítettek, de még a képernyőre is alig kerültek. A bő félórás műsorban nagyjából 3 perc volt az övék, Balázs nem is állta meg, hogy ne nevezze őket a műsor egyik pontján egyszerű statisztának. Így aztán Puskás Peti hiába hozta el a család eszét (nővérét) és „elképesztő felsőtestű” öccsét, ez most édeskevés volt Tóthék ellen. Nem is csoda, hiszen Tóth Gabi úgy pörögte végig a műsort, hogy néha már félő volt, a stúdió adta tér kevés lesz a számára. „Ha a mama belehúz, akkor megvagyunk” – mondta Balázs, és „a mama” bele is húzott, úgyhogy a Tóth család a győzelem mellett még az aznapi nyereményt is megkaparintotta.

Huncika Cica és Botika Cica hozta a győzelmet

A második adás aztán már nem csak Tóthékról szólt. De ez sejthető volt már akkor, amikor kiderült, hogy az aznapi ellenfél Nagy Feró és kompániája lesz. Feró két fiát és kisebb gyermeke jegyesét hozta el a műsorba, és már az elején kiderült, hogy Nagyék már nem adják olyan könnyen a győzelmet, mint Puskásék. Valószínűleg rászólhattak a készítőkre, hogy nem ártana bulvárosabbá tenni a műsort (ez volt az egyik fő irányelv), így aztán nézők végigkövethették, ahogy Feró idősebb fia „töprengő Hunorból” Huncika Cicává változik. (Tegyük hozzá: Hunor gyerekkora nem lehetett egyszerű – azon túl, hogy a nemzet csótánya nevelte, még ezt a becenevet is tűrnie kellett a családi házban.)

rtlklub.sajtoklub.tv / Bársony Bence

Ilyen körülmények között hiába üdvözölte Balázs egy laza „te még nem szültél meg?”-gel Bodit, utalva ezzel a legjobb barátnő áldott állapotára, az előző est főszereplőinek ezúttal jóval kevesebb babér jutott, lényegében mellékszereplőkké váltak. Amúgy az első műsor alapján már sejthető volt, hogy a készítők nem várnak sokáig a mindig hatásos altesti humor bevetésével sem, és valóban, már a második forduló kérdése, vagy inkább felszólítása így szólt: „Mondj valamit, ami alapján egy feleség biztosra veheti, hogy férje este szerelmeskedni óhajt!”. Balázst pedig nem úgy ismerjük, mint aki veszni hagyja az ilyen magas labdákat. Így aztán hamarosan meg is tudtuk Hunor/Huncikáról, hogy otthon friss barátnőjével még „úgy tolják, mint a nyulak”, ráadásként pedig azt, hogy Ferónak a mutyi szóról is AZ jut az eszébe.

„Hát mindenki hülye?” – kiáltotta el magát aztán a műsor végéhez közeledve az X-faktor exmentora, őszinte, kétségbeesett kérdése azonban túlmutatott jelentésén. Az ugyanis tényleg már-már kínos volt, hogy a műsor készítői csak 6 éves, vagy annál fiatalabb gyerekek számára tartották fenn az izgalmakat.

A Négyen négy ellen alapja a hetvenes évek második felében indult amerikai Family Feud vetélkedő. Ott a jelek szerint korábban rájöttek arra, hogy a kvízműsor akkor lehet népszerű a televíziózás gyorsan változó világában, ha az átlagembert teszi meg hősévé. Az RTL Klub verziója viszont pont a legszórakoztatóbb hozzávalót felejtette ki ebből a majdnem három évtizedes receptből: az átlagember hőssé válását. Szomorú, de a Négyen négy ellen egyelőre csak folytatja a képernyőket hosszú évek óta elárasztó, ugyanarra a sémára felhúzott celebcsaták sorát. Hogy aztán jönnek-e majd civilek is? Százból vajon hányan tippelnének erre?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!