szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Összesen 6,6 milliárd forintból újítják fel a komáromi Csillag erődöt, és ott mutatják majd be azokat a szobormásolatokat, amelyeket most raktárban őriznek a Szépművészeti Múzeumban.

A szobormásolatok az ókortól a reneszánszig terjedő időszakot mutatják be, emellett az erőd egykori életét megidéző tereket is rendbe teszik. Eredeti állapotába állítják vissza az ágyúállásokat, egy legénységi és egy altiszti szállást, valamint múzeumpedagógiai célokat szolgáló tereket alakítanak ki.

A Csillag erőd felújítása a megyében kiemelt beruházás, megvalósítását a kormányhivatal felügyeli, most a munkálatok engedélyezési eljárása folyik. A felújítás forrásainak legnagyobb részét az Európai Unió biztosítja – mondta Czunyiné Bertalan Judit Komárom-Esztergom megye kormánymegbízottja hétfőn.

A Csillag erőd helyén már a török időkben palánkvár állt, az 1848-as szabadságharc előtt építették át. 1849. október 2-án - két hónappal a világosi fegyverletétel után - Klapka György adta át az osztrákoknak.

Az első világháború előtt, mint az erődrendszer egyik legfontosabb elemét, kőből és téglából újraépítették. Jellegzetes csillag alakját négy, befelé nyitott ütegállás adja, körben mély vizesárok védi, az udvaron nyolcszögletű, erőd jellegű laktanyaépület található. A komáromi erődöket az "örökkévalóságnak" építették, de a repülőgépek megjelenésével elvesztette hadászati jelentőségét.

A Csillag erődöt a Monarchia hadserege laktanyaként és raktárként használta. 1944. októberétől decemberéig deportáltak gyűjtőhelyéül szolgált. A második világháború után szükséglakásokat alakítottak ki benne, majd eladták a helyi ÁFÉSZ-nek, és zöldségraktárként használták.

Az állam visszavásárolta az erődöt, ami 2005 óta látogatható műemlék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!