Híres múzeum szerezte meg a híres bevetetlen ágyat

A tulajdonos kölcsönadja 10 évre a Tate múzeumoknak a My Bed című műalkotást. Egy brit művész, Tracey Emin kompozíciójáról van szó, konkrétan egy bevetetlen ágyról, amelyen sokan felháborodtak. Az új tulajdonos a hónap elején 2,55 millió fontot, vagyis átszámítva majdnem egymilliárd forintot fizetett egy londoni aukción a műtárgyért.

  • MTI MTI
Híres múzeum szerezte meg a híres bevetetlen ágyat

Nicholas Serota, a Tate igazgatója nem tért ki arra, hogy mikor és a Tate melyik múzeumában állítják ki a kortárs brit képzőművészet meghatározó alkotását.

A tulajdonos, Christian Dürckheim német iparmágnás azt mondta: "mindig csodáltam Tracey őszinteségét és azért vásároltam meg a My Bed című alkotást, mert az az élet metaforája arról, hogy amikor a bajok kezdődnek, meghal a logika".

Az 1990-es évek végén készült mű nagy indulatokat váltott ki bemutatásakor, sokan megkérdőjelezték, hogy egyáltalán műalkotásnak tekinthető-e. A bevetetlen ágyon és mellette cigarettásdobozok, piásüvegek, használt óvszer és szemét hever.

Tracey Emin / AFP

Tracey Emin azt mondta, hogy 1998-ban négy napig át feküdt az ágyban és öngyilkos akart lenni, de végül másként döntött: elhatározta, hogy műalkotássá alakítja át a nyomorúságát. Amikor Charles Saatchi műgyűjtő megvásárolta a művet, ott volt rajta a szennyes lepedő, egy üveg vodka és egy használt óvszer is.

A My Beddel Emin 1999-ben a kortárs brit művészet elismerésére alapított Turner-díj jelöltjei közé került, de azt végül Steve McQueen kapta.

Július elején Saatchi londoni műgyűjtő bocsátotta árverésre a Christie's aukcióján a műalkotást, amelyet 2000-ben 150 ezer fontért vásárolt meg.

 

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.