szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

New York után a másik nagy amerikai kritikai szervezet, a Los Angeles Film Critics Association is díjazta Nemes Jeles László filmjét – a színészek között második helyezést ért el Röhrig Géza.

Folytatódik a Saul fia menetelése Amerikában – a Los Angeles-i Filmkritikusok Szövetsége (LAFCA) vasárnap szavazott  2015 legjobb filmjeiről, és a legbefolyásosabb amerikai sajtóorgánumoknak dolgozó 57 filmkritikusból álló testület Nemes Jeles László első mozifilmjét választotta meg az év legjobb külföldi filmjének. Az 1975-ben alapított szövetség most díjazott először magyar filmet.

A legjobb színész kategóriában Röhrig Géza, a Saul fia főszereplője lett a szavazás második helyezettje. Az ünnepélyes díjátadó január 9-én lesz Los Angelesben.

Ahogy arról az elmúlt hetekben beszámoltunk, a legrégebbi kritikai elismerés (A National Board of Review díja) után az egyik legrangosabbat is megkapta a Saul fia, amikor a New York-i Filmkritikusok Egyesüle (NYFCC) jutalmazta Nemes Jeles filmjét, a legjobb első film kategóriában.

"Ha Auschwitz az emberiség rémálma, akkor a Saul fia jelenti az ébredést" – a Saul fiáról írt kritikánk ide kattintva olvasható.

Sony Pictures Classics

Korábban a filmesek bibliájaként számon tartott Variety magazin szerkesztősége jelentette be idei felfedezettjeinek – „10 Directors to Watch” – névsorát, a kiugró sikerű filmekkel feltűnt rendezők között pedig ott van Nemes Jeles is.

Saul fiát a patinás nemzetközi filmes folyóirat, a Brit Filmintézet (BFI) által kiadott Sight & Sound magazin is 2015 legjobb filmjei közé sorolta, itt 168 neves kritikus szavazata alapján állították össze a 20 filmből álló listát, melyen a Saul fia a nyolcadik lett.

Nemes Jeles Lászlóval, illetve a címszereplő Röhrig Gézával még a cannes-i siker előtt készítettünk interjút, a nevükre kattintva olvashatja őket

A Los Angeles-i díjazottak között egyébként nem volt igazi nagy tarolás, a legtöbb elismerést a Mad Max: A harag útja söpörte be (az általunk "brutális mesterműnek" nevezett filmről írt kritikát itt olvashatja), amely a legjobb rendező (George Miller), a legjobb operatőr (John Seale) és a legjobb látványtervezés (Colin Gibson) kategóriáiban nyert.

Mozinet

A legjobb film a pedofíliával gyanúsított katolikus papokat lebuktató újságírói munkát bemutató Spotlight lett, ami a forgatókönyvéért is elnyerte a kritikusok díját (Josh Singer és a rendező Tom McCarthy közös munkájáért). A legjobb férfi főszereplő Michael Fassbender lett a Steve Jobs címszereplőjeként (a szavazáson második helyezést ért el Röhrig Géza, a Saul fia főszereplője), a legjobb női főszereplő pedig a 45 évben játszó Charlotte Rampling lett.

Legjobb férfi mellékszereplőként a 99 Homes-ban szereplő Michael Shannont választották meg, míg a női kategóriában az Ex Machina androidját alakító Alicia Vikander győzött. A legjobb dokumentumfilm az Amy Winehouse életét feldolgozó Amy (kritikánkat itt találja), a legjobb animációs film pedig a 3D-s nyomtatású bábokkal készített Anomalisa (friss kritikánk a Magyarországon csak kétszer vetített filmről itt található) lett. Vágóként díjazták A nagy dobás szakemberét, míg két filmhez (Anomalisa, Carol) írt zenéjéért is elismerést kapott Carter Burwell.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!