szerző:
Bodnár Zsolt - Bicsérdi Ádám
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nyáron a sorozatokkal a Netflix (Stranger Things) és az HBO (Aznap éjjel) is nagyot dobott, így a hagyományosan főműsoridőnek számító őszi évadban magasra tették a lécet. Jön is az új Trónok harcának nevezett Westworld, a Netflixen folytatja a Szívek szállodája és a Black Mirror, visszatér Hugh Laurie, de érkezik az első Woody Allen-széria is. Az 1080p őszi sorozatajánlója.

Atlanta

Fiatalokról szóló sorozat van elég a jelenkori tévés kínálatban, de a – főleg a szegénységben élő – fekete fiatalok eddig a küszöb szélére szorultak. Ősszel egyszerre két ilyen sorozatot is kapunk, ráadásul szerencsére olyanokat, amelyek nem is ütik egymást: az HBO-ra jön a Csajok fekete változataként jellemzett Insecure, a zseniálisan egyedi komédiáiról (Louie, Felhőtlen Philadelphia, Archer, Baskets) híres FX-re pedig jön a hip-hop világában elmerülő, ezért inkább férfiakról szóló Atlanta.

Persze van még itt garancia: a főszereplő a Community (Balfékek) című sorozatból (vagy a Mentőexpedíció egyik mellékszerepéből) ismert Donald Glover, aki maga is rappelt Childish Gambino néven – ő egy főiskolábról kihullott ambiciózus rappert játszik, akinek unokatestvére váratlanul sztár lesz, egy sokkal kommerszebb produkcióval. Hát itt a feszültség.

Itt nézhető: FX (szeptember 6.)

Better Things

És ha már a zseniálisan egyedi komédiáiról ismert FX: a Better Things elsőre kábé úgy tűnik, mint a Louie női változata. A leírása a következő: egy dolgozó színésznő megpróbálja élni az életét, miközben a lányait is fel kell nevelnie. Őőő, igen, ez a női Louie. És nem véletlenül: nem elég, hogy a sorozat egyik készítője maga Louis C.K., de a másik az, akit a komédiás a vele legnagyobb összhangban lévő női pályatársának tart.

Természetesen Pamela Adlonról van szó, aki már az HBO-s Lucky Louie-ban is a feleségét játszotta, de a Louie egyik legtöbbször feltűnő mellékszereplője is – dobpergés… a Pamela nevű karakter szerepében. Az előzetes alapján azért a Better Things valamennyire kevésbé lesz kísérletező, de azért valószínűleg ragadt rá valami C.K. stílusából az évek alatt.

Itt nézhető: FX (szeptember 8.)

Crisis in Six Scenes

Az évszázad tévés híreként érkezett tavaly, hogy Woody Allen életében először sorozatot készít, ráadásul – a bevett szokásai mentén dolgozó Allenhez képest elég nagy meglepetésként – az innovatív Amazonnak. Aztán sokáig nem lehetett hallani róla, Woody még le is nyilatkozta, hogy fogalma sincs, mihez kezdjen, és az Amazon nagy hibát vétett , amikor megkereste őt, de aztán végül csak eljött a nap.

A sztori lényege nem túl nagy kitérő Allen eddig tárgyalt témáitól – a hatvanas években egy középosztálybeli család életét felforgatja egy váratlan vendég –, de a casting annál meglepőbb. Amellett, hogy 2012 óta először szerepel saját alkotásában, a másik két főszereplőnek a 84 éves egykori komédiást, Elaine Mayt (eddigi utolsó szerepe szintén Allennél volt, a 2000-es Süti, nem sütiben), valamint a bemutatásra nem szoruló Miley Cyrust tette meg.

Itt nézhető: Amazon (szeptember 30.)

Westworld

Az „új Trónok harca” titulust egyre szélesebb körben kiérdemlő HBO-projekt nem kis várakozásnak kell, hogy megfeleljen. A két készítő személye már alapból magasra tette a lécet: J.J. Abrams tévés múltjáról ugye nem nagyon kell értekeznünk, de Jonathan Nolan sem csak bátyja filmjeinek (Mementó, A tökéletes trükk, A sötét lovag, Csillagok között) társírója, hanem a szépen lassan egyre nagyobb kultsorozattá ért A célszemély készítője is volt.

Aztán ott maga a sztori: egy vadnyugati kalandpark a programozható androidjainak köszönhetően úgy elégíti ki a gazdag célközönség minden vágyait, ahogy csak szeretnék – de amikor az egyik robot öntudatra ébred, nem várt következményeknek néznek elébe. Michael Crichton Feltámad a vadnyugat című regényéből, majd filmjéből készült ez a modern remake – Crichton pedig nem idegen a kalandparkok világában, ugye Jurassic. De a színészgárda sem semmi: Evan Rachel Wood, Anthony Hopkins, Ed Harris, James Mardsen és Thandie Newton is ott van, csak hogy a legismertebbeket soroljuk fel.

Itt nézhető: HBO (október 3.)

Divorce

Azt, hogy a Szex és New York miért volt az utóbbi évtizedek egyik legjobb sorozata, már hosszasan kifejtettük. De ha valaki meghallja ezt a címet, az is biztos, hogy azt Carrie Bradshaw neve követi. Azt pedig Sarah Jessica Parker. Na, ő tér vissza ősszel az HBO-ra, méghozzá egy olyan nőként, aki (ha a címből nem jött volna le) egy válás után próbálja meg új alapokra helyezni az életét.

A készítő ráadásul egy friss Emmy-jelölt, az Amazonon futó Catastrophe showrunnere és egyben főszereplője – na, az a sorozat úgy tudja hozni a könnyed humort, hogy nem esik bele a műfaj kliséibe. Az exférj ráadásul a kissé eltűnt, de zseniális Thomas Haden Church lesz, akiről a Kerülőutak óta tudjuk, hogy nem éppen az a mintaférj típus.

Itt nézhető: HBO (október 10.)

Chance

Hugh Laurie visszatér! Akár ennyi is elég lenne ajánlónak, de azért nézzük meg kicsit jobban, mi is ez a Chance. Meg hát amúgy is, mi az, hogy visszatér? Sokaknak persze mindig Dr. House marad, pedig egyrészt előtte már Fekete viperázott meg komikuskodott egyet, de a House óta is volt már a The Night Managerben és Az alelnökben is. De akkor mondjuk úgy: Hugh Laurie újra doktor!

A Chance-ben egy igazságügyi neuropszichológust alakít, aki beleszeret egy betegébe, akinek jó eséllyel több személyisége is van. A nőt ráadásul rendőr férje is bántalmazza, így kemény háromszög alakul ki. És a többiek sem kis nevek: a nő szerepében Gretchen Mol (Life on Mars, Gengszterkorzó, Mozart in the Jungle) lesz látható, a férjet pedig Paul Adelstein (A szökés, Doktor Addison) játssza majd.

Itt nézhető: Hulu (október 19.)

Black Mirror (3. évad)

Ez lesz az a sorozat, amelyet nem érdemes majd túl gyorsan fogyasztani, merthogy a korábban a brit Channel 4-on bemutatott széria epizódjai különálló kisfilmek, melyeket egyetlen dolog tart össze: mindegyik történet a közeljövőben játszódik, és fontos szerepet kapnak benne a technológiai fejlődés fiktív elemei. Azonban félreértés ne essék: a fő alkotó, Charlie Brooker korábban már hangsúlyozta, nem technofób történetek ezek, inkább csak a sci-fik elemeivel hívják fel a figyelmet az emberiség alapvető problémáira, hibáira. Mondjuk sokat segített a sorozat népszerűségén, hogy az első rész fiktív története (melyben a brit miniszterelnöknek kell közösülni egy disznóval) később szinte a valóságban is megismétlődött.

Netflix

A Black Mirrorból eddig összesen hét epizód készült (2x3 rész után még készült egy karácsonyi különkiadás is) a Netflix azonban a hírek szerint összesen 12 kisfilmet rendelt be. Annyi biztos, az első hat rész debütál október 21-én a streaming-felületen, a többire lehet még várni kell majd. Az új részek sztorijait természetesen hétpecsétes titokként kezelik, de a rendezők között találjuk Jakob Verbruggent (Kártyavár, London Spy) Dan Trachtenberget (Cloverfield Lane 10), de a színészgárda is ígéretesnek tűnik olyan nevekkel, mint Mackenzie Davis (Mentőexpedíció) vagy Bryce Dallas Howard (Jurassic World).

Itt nézhető: Netflix (október 21.)

Gilmore Girls: A Year in the Life

A 2000 és 2007 között futott Szívek szállodája a szappanosan hangzó magyar címe ellenére az új évezred egyik legjobb sorozata volt, még ha az anyacsatorna végül szépen ki is nyírta. Az anya-lánya kapcsolatra építő, de a kisvárosi hangulatot és a gimis, majd fősulis létet is nagyon jól megfogó széria ismétlései azóta nem tudtak kikopni a tévéből, így érthető, hogy a rajongói nyomás újra összehozta a csapatot.

A Netflixre érkező új szezon nem egy hagyományos nyolcadik évad lesz, hanem egy miniszéria: négy, egyenként 90 perces epizódból áll majd, Tél, Tavasz, Nyár és Ősz címekkel – vagyis tulajdonképpen egyszerre vált valóra azoknak a kívánsága, akik egy többrészes új évadot szerettek volna, és azoké, akik inkább hosszabb terjedelemben, filmen látták volna viszont Roryék és Lorelai-ék új kalandjait.

Itt nézhető: Netflix (november 25.)

1080p: Ki ne hagyja ezeket a sorozatokat a nyáron!

Bár eleinte csak újoncokat gondoltam ajánlani - így is bőven kellett szelektálni a kínálatból -, de az előző szezon, sőt az utóbbi évek egyik legjobb sorozatának folytatása mellett nem lehet csak úgy elmenni. A fincheri feszültségtől szinte szétrobbanó hackerszéria első évada azt a tökéletes kombinációt hozta, ami valamiért kevés sorozatnak sikerül: a friss, merész képi világhoz méltóan erős karakterdráma és a figyelmet fenntartó történetszálak párosultak.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!