Bodnár Zsolt
Bodnár Zsolt
Tetszett a cikk?

A sok visszatérő kedvenc mellett különösen izgalmas újonc sorozatokat tartogat a nyár: démonokkal küzdő prédikátor, politikusok agyát fogyasztó földönkívüliek és tapló iskolaigazgatók is terítékre kerülnek, de jön a True Detective helyettese is. Itt az 1080p című sorozatajánlónk legújabb része.

Mr. Robot (2. évad)

Bár eleinte csak újoncokat gondoltam ajánlani – így is bőven kellett szelektálni a kínálatból –, de az előző szezon, sőt az utóbbi évek egyik legjobb sorozatának folytatása mellett nem lehet csak úgy elmenni.

Mr. Robot

A fincheri feszültségtől szinte szétrobbanó hackerszéria első évada azt a tökéletes kombinációt hozta, ami valamiért kevés sorozatnak sikerül: a friss, merész képi világhoz méltóan erős karakterdráma és a figyelmet fenntartó történetszálak párosultak.

A második évadban ráadásul a zseniális Rami Malek–Christian Slater pároshoz olyanok csatlakoznak, mint Grace Gummer (Meryl Streep lánya), az Office-ból és több Apatow-filmből ismert Craig Robinson vagy a rapper Joey Bada$$.

Itt nézhető: USA Network (premier: július 13.)

Aznap éjjel (The Night Of)

Ha az HBO limitált szériát készít, arra oda kell figyelni, és kész – ez Az elit alakulat óta evidencia. De az utóbbi években is olyan zseniális rövid szériákat kaptunk a csatornától, mint az Olive Kitteridge vagy a Mutassatok egy hőst!, és idén már amúgy is várunk egy nagy dobást: a botrányos pápáról szóló The Young Pope-ot Paolo Sorrentinótól, Jude Law-val.

Mi ez az 1080p?
Ahogy a technika fejlődésének köszönhetően ma már egyre jobb felbontásban juthatunk hozzá kedvenc sorozatainkhoz, és elvárjuk az 1080p-s megjelenítést, úgy a tévé legújabb, néhány éve tartó aranykora is egyre jobb minőségű szériákat sodor elénk. 2016-ban már közhely, hogy a kisebb képernyőn sokszor izgalmasabb dolgok történnek, mint a mozivásznon. Ehhez az egyre szélesebb kínálathoz próbálunk kapaszkodót nyújtani az 1080p-ben, ahol a legjobbakkal mi is nagyobb felbontásban foglalkozunk.

És akkor hogyne várnánk egy olyan minisorozatot, amit Richard Price (Nepperek, A pénz színe, Drót) írt, Steven Zaillian (íróként: Schindler listája, Pénzcsináló) rendez, és a Coen-kedvenc John Turturro a főszereplője – miután az eredetileg kiszemelt James Gandolfini időközben sajnos elhunyt.

Az alapfelállás rém egyszerű, és ez teszi igazán izgalmassá. Egy pakisztáni-amerikai taxisofőrt meggyanúsítanak egy fiatal nő meggyilkolásával, a nézők nem tudják az igazságot, de a nyolc részen keresztül megismerünk minden nézőpontot: a gyanúsítottét (Riz Ahmed), az ügyvédét (Turturro) és a rendőrségét is. Az év kirakósa lehet az Aznap éjjel, egy True Detective nélküli nyáron.

Itt nézhető: HBO (premier: július 11., de június 27-től már elérhető az HBO GO-n, regisztráció nélkül)

Preacher

Nem csodálom, ha sokan a pokolba kívánják már az összes képregény-adaptációt, legyen szó akár moziról, akár sorozatról. Én is így vagyok vele – ezért is olyan üdítő, amikor egyszer-egyszer jön egy olyan darab, mint a Preacher.

Preacher

A DC kifejezetten felnőtteknek szóló leányvállalata, a Vertigo képregénye alapján készült, de azt csak nyomokban tartalmazó sorozat már ott érdekes, hogy a füveskomédiák császára, Seth Rogen és közvetlen környezete fejlesztette – ide az Itt a vége című posztapokaliptikus vígjátékot érdemes citálni leginkább a munkásságából.

Az ultraerőszakos sorozat egy texasi kisvárosban játszódik, ahol a sötét múltjával és egy természetfeletti erő megszállásával is küzdő lelkész (Dominic Cooper), a veszettül jó bemutatkozást kapó ex, Tulip (Ruth Negga) és az alkoholista ír vámpír, Cassidy (Joseph Gilgun) indul útnak, hogy megtalálják Istent. Ja, és az egyik karaktert úgy hívják, hogy Seggarc.

Itt nézhető: AMC

Roadies

Cameron Crowe neve már egy ideje nem úgy cseng, mint az ezredforduló környékén – a Jerry Maguire és a Majdnem híres szinte hibátlan filmek, kár, hogy a karrierje későbbi szakasza (Vanília égbolt, Elizabethtown, Az igazi kaland, Aloha) egy igazi, tizenöt éven keresztül tartó zuhanórepülésnek is felfogható.

De most itt a lehetőség, hogy az egykori Rolling Stone-újságíró hazai terepen bizonyítson – mármint a zene világában. A Roadies egy keserédes komédiát ígér, amelyben egy olyan családias zenekari stábot követhetünk, amelynek óriási szerepe van a banda sikerében, mégsem rájuk vetül a reflektorfény.

Ha Crowe félre tudja tenni a kései munkáira jellemző szirupos bájolgást és csak annyira édesíti meg a valóságot, ahogy azt mondjuk a Majdnem híresben tette, akkor a Vinyl kvázi bukása után kaphatunk egy jó nosztalgikus zenei sorozatot – erről  többek közt Luke Wilson, Carla Gugino, Rafe Spall és Imogen Poots próbál gondoskodni.

Itt nézhető: Showtime (premier: június 26.)

Stranger Things

Ez a nyár a zsánerszériákról szól, a Netflix nagy szezonális dobása például a nyolcvanas évek sci-fijeit idézi majd meg, egy kis horrorutóízzel.

A történet már első hallásra is a kor Spielbergjét és a vonatkozó Stephen King-regényeket juttatja az eszünkbe: a nyolcvanas években, egy indianai kisvárosban járunk, ahol egy anyuka (Winona Ryder) a rejtélyes körülmények közt eltűnő kisfia után ered, de kormányszintű konspirációk és természetfeletti erők hátráltatják.

Ryder mellett Matthew Modine és a Newsroomból ismerős David Harbour is helyet kapott a szereplőgárdában, de a készítők neve sem mellékes: Matt és Ross Duffer már a Wayward Pines-hoz is írtak epizódokat, a kisvárosi rejtélyek tehát nem állnak olyan távol tőlük.

Itt nézhető: Netflix (premier: július 15.)

BrainDead

És ha már zsánerek: a nyár legőrültebb – de legalábbis legváratlanabbul őrült – sorozata egy egészen elképesztő összeállásból érkezik: a már címében is komolyan vehetetlen BrainDead egy rész aktuálpolitikai szatíra, egy rész testhorror és egy rész bolond komédia.

CBS

Mindez a legkonzervatívabb sorozathúzásokat lépő CBS-en (az NCIS és az Agymenők otthonán, khm), és ráadásul a szintén nem a legkísérletezőbb széria hírében álló A férjem védelmében készítőitől jön. A főszereplő duó pedig külön ígéretes: Mary Elizabeth Winstead idén a moziban már megmutatta mire képes (Cloverfield Lane 10), Tony Shalhoub (Monk) pedig igazi tévés ikon.

A sztori egyébként egy újonc kormányhivatalnok (Winstead) körül forog, akinek rövid időn belül rá kell jönnie, hogy az idegenek titokban megszállták a bolygót, és szépen lassan megeszik a politikusok agyát.

Itt nézhető: CBS

Vice Principals

Na, ez is kapott egy olyan idióta magyar címet, amit nem fogunk itt terjeszteni. Ettől függetlenül nem vitás, hogy a színtiszta komédiák közül ezt az HBO-darabot várjuk a legjobban a nyáron – a főszereplő kettős már önmagában garancia egy bizonyos fajta humorra.

Danny McBride – amellett, hogy egy csomó ikonikus kortárs vígjáték (Ananász expressz, Trópusi vihar, Itt a vége) részese – korábban már letette az egyik legjobb HBO-komédiát: aki látta az Eastbound and Down egy epizódját is, az biztos nem felejti Kenny Powers alakját. Walton Goggins pedig olyan drámaszériák után kóstol bele tévében is a komédiába (miután Tarantino Aljas nyolcasának legviccesebb figuráját hozta), mint a Kemény zsaruk és A törvény embere.

A Vice Principals egy középiskola idióta igazgatóhelyetteseiről és a köztük dúló hatalmi háborúról szól majd, természetesen a sötét, abszurd és minden bizonnyal tapló humor eszközeivel élve.

Itt nézhető: HBO (premier: július 18.)

És persze visszatér egy rakás olyan sorozat is, amelyekről korábban már zengtünk ódákat: az Orange Is the New Black már a negyedik évadjában teszi próbára a börtönlakó csajokat, a BoJack Horseman groteszk animációit a harmadik szezonnal követhetjük, az UnReal kulisszái mögé másodjára is betekinthetünk, és Leslie Nielsen női verziója is újra lecsap az Angie Tribeca második évadjában.

1080p: Ezeket a sorozatokat érdemes pótolni, mielőtt jön a jó idő

Visszatértek New York legmenőbb csajai és a Szilícium-völgy legszerencsétlenebb tech-gurujai is az HBO-ra, de még nagyobb a merítés az újonc sorozatok közül: kiderül, milyen egy igazi Y-generációs kapcsolat, mi történik, ha egy börtönviselt neonáci nő és egy és láncdohányos vatikáni pap együtt vészeli át a világvégét, és hogyan lehet 2016-ban is izgalmasan elővenni egy Agatha Christie-sztorit.

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!