szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világon először a Virág Judit Galéria rendez Zsolnay-aukciót.

November 20-án egy nem mindennapi árverésre kerül sor, amely a magyar és nemzetközi műkereskedelem számára is kivételes esemény, hiszen a világon először rendeznek Zsolnay aukciót.

A Virág Judit Galéria 20 évet várt arra, hogy felajánljanak egy ilyen egyedi kollekciót: az est folyamán az exkluzív gyűjtemény darabjaira lehet majd licitálni, melynek különlegessége, hogy a historikus és szecessziós darabok ideális arányban sorakoznak fel benne. Kevés olyan Zsolnay-gyűjtemény van ugyanis, amely a gyár egyetemes működését kíséri végig a kezdeti sikerektől.

Táncoló nőalakokból formált kancsó’
Virág Judit Galéria

A gyűjtemény izgalmas utat járt be, míg elérte jelenlegi formáját. A kollekció alapja a harmincas években a Zsolnay családdal közvetlenül kapcsolatban álló két pécsi kereskedőcsalád darabjai voltak. Véletlen egybeesés, hogy a két család gyermekei már felnőttként, a hetvenes években Budapesten találkoztak, nem is sejtve, hogy felmenőik évtizedekkel azelőtt már ismerték egymást. Az ismeretséget végül házasság követte, így mára egyesült a két gyűjtemény, amelyet mindvégig nagy becsben tartottak. A kollekció ezt követően további darabokkal bővült, így ma 57 tételt számlál a kollekció.

Az aukciót Kelen Anna, a Virág Judit galéria művészettörténésze vezeti.

A most árverésre kerülő gyűjteményben megtalálhatóak a Zsolnay gyár legnevesebb művészeinek – mint például Mack Lajosnak, Apáti Abt Sándornak, Zsolnay Teréznek és Júliának – a munkái.

A tételek között egészen kivételes darabok és ritkaságok is szerepelnek. A szecessziós kollekció egyik legszebb darabja az a "Táncoló nőalakokból formált kancsó", amelyet Mack Lajos készített Apáti Abt Sándorral közösen: szakemberek szerint ez az egyik legszebb, színekkel kidolgozott variációja a tárgynak.

A másik fontos műtárgy Apáti Abt Sándor a "Karcsú kancsó stilizált, mályvás díszítménnyel" című munkája, amelynek különlegessége a relief-szerű, síkba süllyesztett kazettás felületképzésben rejlik. A gyűjtemény egyik leglátványosabb tárgya Hidasi Pilló Sándor műve, az 1911-ben készült millenniumi reminiszcenciákat idéző nagy vázája.

A műtárgyak megtekinthetőek a Virág Judit Galériában november 19-ig, az árverésre pedig november 20-án 18 órakor kerül sor a Budapesti Kongresszusi Központ Bartók termében.

 

Az aukció katalógusa elérhető itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!