szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A képzőművész szerint a bevándorlás-ellenesség aggasztó méreteket öltött Európában.

A kínai akcionista képzőművészt brit művészeti és emberi jogi szervezetek kérték fel arra, hogy az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának a 70 éves évfordulójára egy zászlót tervezzen. Ebből az alkalomból beszélt a saját, emberi jogokkal kapcsolatos tapasztalatairól, és arról, hogy miként látja a világot.

Aj Vej-vej szerint a globalizáció hatásai elmosták azt, amit hagyományosan az emberi jogok alatt értünk. „A hidegháború vége óta egyre kevesebben beszélnek az emberi jogokról. Helyette inkább olyan szavakat használnak, mint a közös értékek, hogy ne sértsék meg például a kínai hatóságokat, hiszen üzletelni akarnak velük. Sőt, sokszor még negatívan is tekintenek az emberek az emberi jogokra” – mondta a képzőművész.

Aj Vej-vej tudatosítani szeretné a nyugatiakban, hogy az, ahogy ők élnek, hatással van a máshol élőkre. Az iPhone-jaik például Kínában készültnek, de azoknak, akik a telefonjaikat előállítják, nincsenek meg az alapvető jogaik, modernkori rabszolgák. Az embereknek, akik megveszik a telefonokat, több felelősségérzetük kell, hogy legyen – mondja Aj Vej-vej.

A képzőművész szerint a bevándorlás-ellenesség aggasztó méreteket öltött Európában, a Németországban és több más nyugat-európai országban uralkodó hangulat egyenesen a harmincas évekre emlékeztetni. És különösen dühíti, hogy ezt a fajta ellenségeskedést Németországban tapasztalja, abban az országban, amely menedéket adott neki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!