szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A New York-i Metropolitan Múzeum visszaadott az egyiptomi kormánynak egy lopott ókori szarkofágot, amelyet állítása szerint két éve jóhiszeműen vásárolt.

A múzeum a napokban adta át a 2011-ben ellopott, Kr. e. 1. századból származó aranyozott szarkofágot a műkincs eredetét kinyomozó manhattani kerületi ügyészségnek, amely továbbítja a műtárgyat az egyiptomi kormánynak.

A múzeum 2017 júliusában vásárolta meg Nedzsemankh koporsóját egy magángyűjteményből, azóta egyik kiállításának központi darabja volt. Az intézmény közleményében leszögezte, hogy a vásárláskor hamis eredetigazolással félrevezették: hamis dokumentumokat kapott a műkincs tulajdonosi történetéről és az az engedély is hamis volt, amely szerint a koporsó Egyiptomból való kivitele 1971-ben szabályosan történt.

A múzeum szóvivője elmondta, hogy a szarkofágot a párizsi székhelyű műkincsgyűjtőtől, Christophe Kunickitől vásárolták 3,5 millió euróért (1,1 milliárd forintért). Hozzátette, hogy a múzeum "különféle jogorvoslati" lehetőségeket fontol a műkereskedővel szemben. Kunicki irodája azt állította, hogy "a Metropolitan Múzeumnak átadott eredetigazolás a legjobb tudomásuk szerint teljesen korrekt volt", mint mondták, őket is "szörnyű meglepetésként" érték a fejlemények. Azt is megerősítették, hogy egy magángyűjteményből jutottak a műkincshez. 

A lopott szarkofág esete az amerikai múzeum műkincsbeszerzéseinek biztonsági ellenőrzésével kapcsolatos kérdéseket is felvetett. A múzeum hangsúlyozta, hogy vásárlásaik "szigorú ellenőrzési folyamattal" zajlanak, amelyek összhangban állnak az 1970-es UNESCO-szerződéssel, a szövetségi és állami törvényekkel és a Művészeti Múzeumigazgatók Szövetségének irányelveivel az ősi és régészeti tárgyak beszerzésével kapcsolatban. 

Max Hollein, az intézmény igazgatója elmondta: átvizsgálják vásárlási programjukat és megteszik a szükséges lépéseket, hogy ilyen többé ne fordulhasson elő. Ugyanakkor leszögezte, hogy a múzeum maga is a csalás áldozata lett és akaratlanul lett részese az illegális műkereskedelemnek.

A szarkofágot 2018 júliusa óta lehetett megtekinteni a Metropolitan Múzeum kiállításán 70 további műkinccsel együtt. A kutatások szerint a koporsó egy magas rangú egyiptomi papé, Nedzsemankhé volt. Az aranyozott szarkofágot jelenetek és szövegek díszítik, amelyek a pap útját ábrázolják a haláltól az örökkévalóságig.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!