szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bezárkózó és kirekesztő politikával szemben lépne fel az újonnan megalakult Akadémiák Európai Szövetsége.

A berlini Akademie der Künste kezdeményezésére megalakult az Akadémiák Európai Szövetsége (European Alliance of Academies), amely 2020. október 8. és 10. között háromnapos konferenciát tartott a német fővárosban. A konferencián az Európai Unió országainak, valamint Norvégia és az Egyesült Királyság több mint hetven művészeti akadémiájának és kulturális intézményének képviselői vettek részt személyesen vagy online.

A transznacionális szövetség célja – a különösen a Covid–19 járvány politikai következményei során fölerősödött – jobboldali populizmus bezárkózó és kirekesztő politikájával szemben a szolidaritás eszméjének, a művészet és gondolkodás szabadságának védelmezése

– írják a közleményben.

Magyarországról a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia részéről Ferencz Győző ügyvezető elnök, a Szépírók Társasága részéről Szkárosi Endre elnök és Czinki Ferenc alelnök vett részt az eseményen.

Az Akadémiák Európai Szövetségének célja, hogy egész Európára kiterjedően létrehozza a művészeti akadémiák és kulturális intézmények szövetségét, amely transznacionális hálózatként lép fel a művészet szabadságáért. Az együttműködés új formái révén a részt vevő intézmények támogatják egymást, és kimutatják szolidaritásukat, amikor erre szükség van.

A közleményben arról is írnak, hogy számos európai országban jelenleg olyan kultúrpolitikának lehetünk tanúi, amely a művészetet és a kultúrát kizárólag nemzeti szinten képes felfogni, és amely egyre súlyosabban korlátozza ezt a területet. Ez számos akadémia, múzeum és kulturális intézmény függetlenségét veszélyezteti – a szövetség ez ellen szeretne fellépni.

A kiáltvány legfontosabb pontjai:

  • A művészet és a kultúra a működő demokrácia és a társadalmi kohézió létfontosságú eleme. Kiállunk a művészet szabadsága mellett, amely kulturális, társadalmi és politikai életformánk előfeltétele. A művészet társadalmi szerepe és a művészeti intézmények függetlensége a politikai, nemzeti és vallási előírásoktól a demokrácia alapjaihoz tartozik.
  • Egyetemes szolidaritásra szólítjuk fel az európai művészeti és kulturális intézményeket. A művészet, a kultúra és a tudomány csak a határokon átívelve fejlődhet a felvilágosodás szellemében. Csak együtt sikerül megőriznünk és megvédenünk ezt a szabad mozgásteret a jövő nemzedékek számára.
  • Nemzetközi és közvetlen információcserét folytatunk országaink kulturális-politikai fejleményeiről, és a híreket a saját kommunikációs csatornáinkon és saját hálózatainkon belül terjesztjük.
  • Intézményeinken belül támogatjuk a művészetek és művészek cserekapcsolatát, főleg ha olyan személyekről van szó, akiket társadalmi-politikai intézkedések korlátoznak művészi munkájuk vagy véleménynyilvánítási szabadságuk gyakorlásában.
  • Követeljük, hogy a művészet és a kultúra az európai politika szerves részévé váljon.
  • Arra szólítjuk fel az európai politikusokat, hogy a művészet szabadságához való jogot és az intézmények autonómiáját az EU Alapjogi Chartájának 13. cikkelyének megfelelően védjék és óvják. Továbbá – ahol csak szükséges – a Szövetség tanácsára támogassák a művészeti akadémiákat és a művészeket.

Az Akadémiák Európai Szövetségének honlapján elérhető a szövetség szándéknyilatkozata, a konferencia programja, az október 10-i sajtótájékoztató videófelvétele, valamint a résztvevők által elfogadott nyilatkozat szövege.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!