szerző:
HVG360
Tetszett a cikk?

Súlyos kérdéseket boncolgat a Nagyi projekt című dokumentumfilm, de ezt főhősei révén olyan lazasággal kezeli, hogy mégsem érezzük kényelmetlenül magunkat közben. A filmet most a hvg360-on láthatják.

Azt ismerik, amikor egy angol kém, egy náci család sarja és egy holokauszttúlélő leül ebédelni? Ez nem egy vicc felvezetése, hanem egy dokumentumfilm egyik jelenete. A humort mindenesetre nem nélkülözi a Nagyi Projekt című film, amelyet 2017-ben mutattak be a mozikban, és most online, négy részben látható a hvg360-on.

Az első két rész már elérhető az oldalon:

Doku360: Hitlert bemutatták apámnak, elég barátságosnak tűnt

Három fiatal próbálja átrágni magát a 20. század történelmén, nagymamáik történetein keresztül. Egy angol kém, egy táncosnő a náci Németországból és egy magyar holokauszttúlélő mesél, miközben a fiatalok figyelnek, de sajátos humorukat sem adják fel. Nagyi projekt, első rész.

Lehetséges a XX. század borzalmairól, az elfelejteni vágyott családi történetekről és a halálról fesztelenül, őszintén mesélni? A film alkotóinak sikerült ez a bravúr. Három fiatal, az angol Meredith Colchester, a német Ruben Woodin-Dechamps és a magyar Révész Bálint nagymamáik történeteivel, hétéves utazás során mutatják be az előző század viharait, miközben nagyon is mai témákat dolgoznak fel.

Korábbi interjúnk a film rendezőjével:

A mi generációnkkal az a baj, hogy nincs baj - interjú a Nagyi projekt rendezőjével

Mi sül ki abból, hogy sok évtizeddel a második világháború után az egykori angol kémnő, a volt náci Németország egy táncosnője és egy magyar holokauszttúlélő találkoznak? Révész Bálint Nagyi projekt című filmje nemcsak imádni való, de közkinccsé teszi egyes emberek magántörténelmeit is. Villáminterjú a nagyikat faggató unokával.

A srácok bohókás hozzáállással, de hatalmas empátiával és érdeklődéssel nyúltak a családi sztorikhoz, amelyek kikacsintanak a világtörténelemre. Miközben igyekeznek saját rokonaikat is kimozdítani a komfortzónájukból, ők maguk is kényelmetlen kérdésekkel találják szembe magukat. Miért érez bűntudatot a nácik tetteiért egy huszonéves német fiatal, aki még nem is élt, amikor elkövették azokat? Hisznek-e Istenben? Van-e túlvilág?

Doku360: Szívesen részt vettem volna a lincselésben, de nem tudtam volna ütni

Az évtizedekkel ezelőtti családi történetek nem mindig vidámak, hiszen sok közülük a 20. század viszontagságos éveire esik. De miért érzi magát zavarban 70 év múltán is egy német fiatal, ha a második világháború a téma? Nagyi Projekt, második rész.

Az alkotók nem sulykolják saját válaszaikat, de egyéni képi és filmnyelvi megoldásaikkal szemtelen módon adnak betekintést a saját világukba. Ez az őszinteség teszi igazán egyedivé a filmet, amelyből legalább annyit meg lehet tudni az unokák gondolkodásáról, mint a nagymamák életéről. A film egyik csúcspontja, amikor a három családot közös asztalhoz ültetik az alkotók. Ebben a helyzetben nemcsak az érzelmek törnek felszínre, de a jelenet elvezet a film legfontosabb felismeréséhez: ahogy egy háború veszteseit vagy győzteseit sem lehet kollektíven megítélni, a kedves nagymama élete sem csupán fekete vagy fehér.

NAGYI PROJEKT / hivatalos előzetes (12)

NAGYI PROJEKT / Révész Bálint filmje november 1-től a mozikban! A film három fiatalember felnőtté válásának és nagymamáik múltjának története - egy tényleges és egy szimbolikus utazás formájában. Ahogyan a fiúk bebarangolják Európát, a nagyik - egy angol kém, egy náci németországi táncosnő és egy magyar kommunista holokauszttúlélő - felelevenítik élményeiket, egy virtuális utazás is kibontakozik a huszadik század történelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!