Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Szarvas József és én a nemzeti-keresztény értékrendet képviseljük. Nem lesz „nemzeti érzés tanóra”, ezt nem így kell elképzelni. Azt gondolom, hogy a tetteinkkel, világlátásunkkal, gondolkodásunkkal példát lehet és kell mutatnunk, ez a legjobb módszer
– avatta be a Magyar Nemzet olvasóit az SZFE-tanári hitvallásába Rátóti Zoltán, aki az oktatói tapasztalatok terén eddig a Kaposvári Színművészeti Egyetemet, Vidnyánszky Attila osztályát tudja felmutatni, ahol művészeti beszédet tanított.
Az ideológiai oktatás kérdése az interjúban kiemelt helyet kapott, de Rátóti azt mondta: „Senki ne dőljön be az efféle huhogásnak. Mi nem törekszünk átnevelésre…”
Rátóti Zoltán minden jel szerint már a jövőbe tekint, úgy véli, hogy a felújított épületekben méltó körülmények várnak rájuk, például, mint mondta: „Az új campuson minden színészosztályban lesz színpad!” Bár a Vas utcai épülethez, és különösen az Ódry Színpadhoz, nagyon sok szép emléke fűződik, szerinte az „a történtek után már nem Thália felszentelt temploma”.
Rátóti Zoltán Szarvas József mellett lesz a prózai színész osztály vezetője, illetve kuratóriumi tag is. A kinevezése után arról beszélt, hogy a kölcsönös bizalmat kellene valahogy visszahozni az egyetem új vezetői és a hallgatók, korábbi oktatók között: „Lassan meg lehetne látni azt, hogy nem rosszindulattal vagyunk, ez a kuratórium nem egy fenyegető testület, és a modellváltás nem egy fenyegető állapot sem a hallgatók, sem a tanárok felé.”
Rátóti Zoltán több nyílt levél címzettje is volt az elmúlt hónapokban. Alföldi Róbert „a kuratórium diktatúráját” vetette a szemére, azt, hogy nem egyenrangú félként tárgyaltak az egyetem lemondott vezetésével. Karsai György pedig azt kérte tőle, hogy „valamikor, valahol, valakinek válaszold meg a kérdést, hogy miért kell ilyen durván, a megalázás nyilvánvaló szándékával, pökhendi hatalmi gőggel berontani egyetemünkre”.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: