szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn az erzsébetvárosi polgármester átadott egy Damjanich utcai épületet a Freeszfe Egyesületnek, a Fidesz szerint azt valójában egy zeneiskolának szánták. A zeneiskola megdöbbenésének adott hangot az ügy kapcsán, az önkormányzat azonban azt mondja, nem született olyan határozat, amely az ingatlant nekik ítélte volna.

Ahogy arról a hvg.hu is beszámolt, hétfőn átvette új, Damjanich utcai épületének kulcsát Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármestertől a Freeszfe Egyesület, a Színház-és Filmművészeti Egyetem szellemiségét tovább vinni hivatott alkotóműhely.

Az egyesület részben azért jött létre, hogy az egyetemen felmondó oktatók és a hallgatók tovább dolgozhassanak együtt, ennek lesz tere a budapesti épület, amelynek bérleti jogát az oktatók által korábban létrehozott Várkonyi Zoltán Alapítvány nyerte el pályázati úton.

A hétfő délutáni avatóünnepség után nem sokkal közleményt adott ki az erzsébetvárosi Fidesz Brutális baloldali kulturális erőszak Erzsébetvárosban címmel, amelyben azt írták,

Niedermüller Péter elvette a méltán híres művészeti műhely, a Molnár Antal Zeneiskola elől az iskola számára felújított, az erzsébetvárosi Damjanich utcában található épületet.

A közlemény azt állította, hogy „az intézményt kifejezetten a zeneiskola számára, annak szakmai vezetésével egyeztetve újította fel az előző, fideszes vezetésű önkormányzat, amely a szakmai elvárásoknak megfelelően, zeneszobákkal, hangszigetelt ajtókkal, ablakokkal, hangolóhelyiséggel és próbatermekkel rendelkezik. A Vattamány Zsolt által vezetett előző önkormányzat képviselőtestületének szinte minden tagja, beleértve a jelenlegi városvezetéshez tartozó képviselőket is, megszavazta, hogy az épületben a Molnár Antal Zeneiskola kapjon helyet”, de ezt végül az önkormányzat nem adta nekik birtokba.

Kedden reggel a Papageno oldalán jelent meg a Molnár Antal Zeneiskola közleménye, amelyben arról írnak, hogy a vezetőség, a tanári kar, a szülői munkaközösség és az iskola hatszáz tanulója „megdöbbenve és elkeseredve" vette tudomásul, hogy a Damjanich utcai ingatlan bérleti jogát előzetes értesítés nélkül a Várkonyi Zoltán Alapítvány kapta meg.

A közleményt jegyző intézményvezető, Szemendri Gábor azt írja, iskolájuk évek óta saját épület nélkül, bérházi lakásokban és nyolc különböző telephelyen kénytelen megoldani a legfiatalabbak zenei nevelését, sokszor méltatlan körülmények között.

Szemendri Gábor lapunknak azt mondta, az ügy egészen 2017-re nyúlik vissza: a zeneiskolájuknak nincsen épülete, ezt szerette volna orvosolni az előző városvezetés azzal, hogy kitalálták a projektet, és emiatt kezdték el felújítani a Damjanich utca 4. szám alatti ingatlant, kimondottan a zeneiskola számára. Az intézményvezető szerint erről egy 2019 áprilisi közbeszerzési dokumentum is tanúskodik.

„Amikor 2019-ben az új vezetés felállt Erzsébetvárosban, az elsők között köszöntem be a polgármester úrhoz, és tártam elé az ügyünket, kértem a segítségét. Minthogy állami iskola vagyunk – és tudomásom szerint az állami iskoláknak nem kell pályázniuk, sem bérleti díjat fizetniük az épületeikért, ezért nem is feltételeztük, hogy nekünk azért havonta kellene milliókat fizetnünk, hogy méltó helyen folytathassuk a törvény által előírt feladatunkat. A szituáció maga értelmetlen, ott egy épület, amit nekünk újítottak fel, mi oda beköltözni szerettünk volna, nem pályázni rá, és nem is tudtunk arról, hogy erre pályázatot fog kiírni a városvezetés" – mondja Szemendri.

Hozzáteszi, ő folyamatosan próbált kommunikálni az új városvezetéssel, de elzárkóztak előle. „Én teljes mértékben megértem az egyetemistákat, és nyilván megérdemlik a helyet, de magát a folyamatot igazságtalannak tartom. Speciálisan nekünk, a szakmai működésünknek megfelelően lettek kialakítva még a legkisebb termek is. Jelenleg nagyon komoly problémát jelent, hogy tagintézményekben folynak a feladataink, mert bár a partnereink, és segítenek nekünk, de van olyan tagintézmény, ahol a törvény által előírt óraszámot sem tudjuk teljesíteni."

Megkérdeztük az ügyben Erzsébetváros önkormányzatát is, ők azt mondták: ha a zeneiskola nyitott a tárgyalásra, akkor Erzsébetváros vezetése ez elől biztos nem zárkózik el, a FreeSZFE ügyében pedig egy nyílt pályázat keretében született döntés. „A Várkonyi Zoltán Alapítvány volt ez egyedüli pályázó, így ők nyerték el az épület bérleti jogát, és alkalmas, jó pályázatot nyújtottak be”, de hozzáteszik, a pályázat nyilvános volt, mindenki számára elérhető. Igaz, hogy maga a zeneiskola nem tudott volna pályázni, a fenntartó azonban minden további nélkül, ők viszont kizártnak tartják, hogy fizessenek egy olyan épületért, amelybe egy általuk működtetett iskola költözik – közölték.

Az önkormányzat szerint a Damjanich utca 4. szám alatti épület felújítási dokumentációja utal arra, hogy az épület egyik felét alkalmassá tették egy zeneiskola működésére, azonban sem a korábbi, sem a mostani kerületvezetés nem hozott olyan határozatot, amely az épületet a zeneiskolának ítélte volna. Hozzátették, hogy a zeneiskola működése jelenleg is megoldott, 2022-ig nincs költözési kényszer.

Szemendri Gábor szerint kulcsfontosságú kérdés, hogy nem született határozat arról, hogy ők oda beköltözhessenek, pedig az elmúlt 17 hónapban többször szorgalmazta erre az önkormányzatot. Az intézményvezető hétfőn értesült arról, hogy a Free SZFE a Damjanich utcába költözik. „Szóban kaptunk arra ígéretet, hogy segítenek épülethez jutni, de ez megint évekbe telhet. Pillanatok alatt kellene csodát csinálni, de erre nem sok esélyt látok, tekintve az elmúlt hónapokat."

Erről az önkormányzat azt írta, hogy hétfőn a Molnár Antal Zeneiskola új helyre költöztetéséről egyeztetett a Tankerület új vezetőjével Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere. „A megbeszélésen elhangzott, hogy a költöztetés vonatkozásában nincs döntési kényszer, mivel az iskola 2022-ig a jelenlegi feltételek mellett még tud működni. Ez idő alatt az tanintézmény által megadott kívánalmaknak megfelelően az önkormányzat pályázatra kijelöl egy, a számukra mindenben megfelelő épületet, amelyet az iskola elnyerhet” – írják.

Hozzáteszik, hogy „az önkormányzat számára fontos a nagy múltú, patinás intézmény, ezért segíteni kívánja az ott folyó szakmai munkát, annak ellenére, hogy ez nem kötelező feladata, tekintettel arra, hogy az iskola állami fenntartásba került. Ugyanakkor az önkormányzat jelen pillanatban nincs abban a helyzetben, hogy a Damjanich u. 4. szám alatti, 700 millió forintért felújított ingatlan bérbeadásából származó bevételéről lemondjon. A Tankerület vezetője korábban megerősítette, hogy a vagyonkezelésen kívül más formában nem tudják kezelni a köznevelési feladatot ellátó ingatlanokat, azaz nem tudnak bérleti díjat fizetni."

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!