szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egyház közleményt adott ki az SZFE Vas utcai épületéről, amelyet az új vezetés visszaadna nekik. Nem tudnak olyan döntésről, amely az egyetemen kívül másnak juttatná az épületet.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A Magyar Közlönyben megjelent 2020. évi LXXII. törvény alapján 2020. szeptember elsejével az épület a Színház- és Filmművészeti Egyetem tulajdonába került. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan tulajdonosa a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) lesz, amely így saját hatáskörben dönt az épület későbbi sorsáról. Az épületnek nem tulajdonosa a Magyarországi Református Egyház, sem annak bármely belső egyházi jogi személye. Az egyháznak nincsen tudomása olyan hivatalos döntésről, mely az ingatlant a jogszabályban meghatározott tulajdonoson kívül másnak juttatná.

Ezzel zárul a Magyarországi Református Egyház honlapján megjelent közlemény, amely a Vas utca 2/c alatti épület sorsát járja körül. Ezt az SZFE polgársága által hetven napig blokád alatt tartott épületet és benne az Ódry Színpadot adná oda a hírek szerint az egyháznak az SZFE új vezetése.

„A Színház- és Filmművészeti Egyetem kapta meg a Vas utcai épületet” című közlemény – amelyet a Színház.online vett észre – nem kommentálja direkten az új vezetőség döntését. A szöveg végigveszi az épület múltját: mint írják, mindössze hét évig szolgálhatott templomként, aztán a háború után, mivel „a kommunista ideológia az egyházi tevékenységet el kívánta sorvasztani”, egy ideig még bérelhették az épületet, végül a Vallás- és Közoktatás Minisztérium az egész épületet a Színművészeti Főiskolának utalta ki ideiglenes használatra, amíg új épületeik elkészülnek. Ez azonban azóta sem történt meg.

Az egyház a rendszerváltás után 1993-ban megkísérelt igényt benyújtani az épületre, de ezt 1996-ban elvetették. M. Tóth Géza, az SZFE akkori rektora felajánlotta az épületet az egyház számára, amikor az egyetem ismét ígéretet kapott egy új campus felépítésére. Ezt a fenntartó állam azonban akkor sem tette meg. A modellváltásról rendelkező törvény pedig az SZFE tulajdonává tette az épületet.

Az egyház közleménye ugyanakkor úgy fogalmaz, „visszaigényelték” az ingatlant, azonban a valóságban az soha nem volt az egyház tulajdonában. A HVG múlt heti számában írtuk meg: az ingatlant egy protestáns – hangsúlyozottan nem csak református – civil szervezet, a Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) építtette a negyvenes években, és az államosításig az egyesület tulajdonában is volt, így az egyház nem igényelhette vissza azt. Így az erre vonatkozó kérelmüket sem vizsgálták érdemben, mielőtt 1996-ban visszadobták volna.

Az Ódry Színpadtól a hétvégén virágokkal és mécsesekkel búcsúzott el a művészvilág; többen fel is szólaltak a modellváltás ellen, Nagy Ervin például azt írta: „szégyen, gyalázat, ami történt”.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!