szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rudolf Péter, az intézmény igazgatója elmondta, mérföldkőnek tekintik az etikai kódex létrejöttét a magyar színházi életben.

Több hónapos munka után, szakértők, ügyvédek, a Biztonságos Terek Alapítvány, a Színházi Dolgozók Vígszínházi Alapszervezete és az intézmény Művészeti Tanácsa bevonásával elkészült a Vígszínház Etikai Kódexe és Eljárási Rendje. A színház célja, hogy olyan munkahelyi környezetet biztosítson munkavállalói és szerződéses partnerei számára, amely biztonságos, mindenféle hatalmi visszaéléstől, erőszaktól és zaklatástól mentes, és amely az emberi méltóság kölcsönös tiszteletben tartásán alapul - közölte a színház.

Hogy készül az etikai kódex, azt már korábban is lehetett tudni: február közepén a 24.hu tett egy kísérletet arra, hogy kiderítse, nyilvánosságra hozza-e a Főpolgármesteri Hivatal a fél évvel ezelőtt lezárt Eszenyi-vizsgálat eredményét. A hivatal ettől elzárkózott, azt azonban hangsúlyozták, hogy az etikai kódex hamarosan elkészül.

A Vígszínház által nemrég kiadott közlemény Rudolf Pétert is idézi, aki elmondta: az előzmények ismeretében, a szakmában és az egész világban zajló folyamatok miatt fontosnak tartották, hogy létrejöjjön egy ilyen dokumentum. 

"Egy tiszta keretrendszer önmagában visszatartó erő. Ki-ki tudja, milyen következményekkel jár a normák megsértése. Össze kellett egyeztetnünk etikai kérdéseket a jog világával, mindezt a színház sajátos munkarendjébe ágyazva. Fontos, hogy élni és ne visszaélni lehessen a kódex kínálta szabályrendszerrel. Tisztességes, átlátható eljárás keretében legyenek kivizsgálva ezek az esetek. Mérföldkőnek tekintjük az etikai kódex létrejöttét a magyar színházi életben.

Természetesen az elsődleges cél olyan légkört teremteni, amelyben a hatalommal való visszaélés vagy a szexuális abúzus fel sem merülhet.

Bízom benne, hogy a lefektetett keretek segítenek abban is, hogy a szakmánkról kialakult kép pozitív irányba változzon. Mi mindent megteszünk ennek érdekében. Sok minden zaklatta fel, keserítette meg a mindennapjainkat az elmúlt időszakban. A munkára, a jövőnkre szeretnénk koncentrálni! Színházat csinálni csodálatos játék, ez egy csodálatos közeg, ami nélkül nem tudnunk létezni, sem mi, sem a világ" – fogalmazott Rudolf.

A közlemény hangsúlyozza: az etikai kódex széleskörű egyeztetések és több száz órányi szakértői munka után jött létre, és biztosítja, hogy a panaszosok, bejelentők megfelelő fórumon tudjanak segítséget kérni és kapni. Az etikai eljárási rend létrehozásával a cél, hogy tisztázni lehessen a zaklatással kapcsolatos, illetve a hatalommal való visszaéléses ügyeket. A szabályzat másik fontos eleme, hogy definiálja, illetve meghatározza az etikus viselkedés keretrendszerét. Elkészült egy rövid, közérthetően megírt összefoglaló anyag is, amely az etikai eljárás legfontosabb alapismérveit tartalmazza.

  • Etikai eljárás akkor indítható, ha a panaszos úgy érzi, hogy őt munkavégzés közben, munkaidőben, vagy a munkavégzéssel szoros összefüggésben szexuálisan vagy egyéb módon zaklatták, vagy hatalmi visszaélés áldozata lett.
  • Olyan külsős személy is kezdeményezhet eljárást, akinek visszaéléssel vagy zaklatással kapcsolatos eseményről tudomása van.
  • Panasszal a színház igazgatójához, HR-vezetőjéhez, a szakszervezet elnökéhez, az Etikai Bizottsághoz, az Eljárási Bizottság állandó jogász tagjának megkeresésével, valamint május 15-től az Üzemi Tanács elnökéhez lehet fordulni, anonim módon pedig e-mailben lehet bejelentést tenni.
  • Az etikai eljárást az Etikai Bizottság folytatja le, amelynek két állandó tagja – egy független jogász és egy pszichológus – és egy eseti tagja van.
  • Az eseti tagot az Etikai Bizottság két állandó tagja együttesen választja ki a konkrét ügy jellegére és körülményeire figyelemmel egy olyan listáról, amelyet a Szakszervezet, az Üzemi Tanács és a Művészeti Tanács közösen állít össze.
  • Az etikai eljárás lefolytatása után az Etikai Bizottság javaslatot tesz a Vígszínház igazgatójának egy adott intézkedésre, ha megállapítja, hogy szexuális vagy egyéb zaklatás, hatalommal való visszaélés történt. A
  • Vígszínház igazgatója kötelezheti a bepanaszoltat bocsánat kérésre, eltilthatja az adott magatartásról, kiadhat munkáltatói figyelmeztetést és súlyos esetben megszüntetheti a bepanaszolt munkaviszonyát, vagy felmondhatja a vele kötött szerződést.

A Vígszínház igazgatója kezdeményezte az Emberi Erőforrások Minisztériumánál és a Főpolgármesteri Hivatalnál, hogy az új Etikai Kódex kiterjeszthető legyen az intézmény ügyvezető igazgatójára és gazdasági igazgatójára is. Jelenleg az ő esetükben kizárólag a Fenntartóknak van jogosultsága etikai eljárást indítani.

A színház Etikai Kódexe és Eljárási Rendje az alábbi linken olvasható.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!