szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bátrabb iskolaigazgatókra és bérrendezésre lenne szükség – mondta Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke, aki állítja, a homoszexualitást senki nem „népszerűsíti” az iskolákban.

Újabb öt évre az NPK elnökévé választották Horváth Pétert, aki ennek apropóján nyilatkozott a Népszavának. Mint megerősítette, az államilag létrehozott karnak minden állami intézményben dolgozó pedagógus automatikusan a tagja, senki nem mondhat rá nemet. Hozzátette, „a tagság, bár automatikus, nem jár kötelezettséggel, csak lehetőséggel”, és úgy véli, mára megszűnt a tanárokban a kezdetben mutatkozó félelem a tagsággal kapcsoltaban. Ő sosem tekintett úgy az NPK-ra, mint a kormány tanárszervezetére, szerinte az a pedagógusok érdekét, véleményét próbálja képviselni.

Horváth beszélt a pedagógushiányról is, ami szerinte jelenleg közepesen súlyos probléma, de két-három év múlva már mindenhol az országban nagyon súlyos lesz. „Ha semmi nem változik, öt-nyolc év múlva kezelhetetlenül súlyos lesz. Most átlagosan 2500-2800 pályakezdő jön be a rendszerbe, miközben idén mintegy 4 ezer pedagógus fog nyugdíjba vonulni. A tényszerű előrejelzések szerint 2023-tól 2030-ig évente átlagosan 6200 pedagógus megy nyugdíjba. Hiába mondják, hogy csökken a diáklétszám is, ha egy osztályban 31 tanuló helyett 30 lesz, még ugyanannyi tanár kell.”

A tanárhiány kezelése érdekében Horváth szerint lehetne tenni azért, hogy kevesebben hagyják el a pályát.

„Most leginkább a bérhelyzet a döntő. Sok szó esik a bruttó 200 ezer forintos minimálbér bevezetéséről. Ez nagyjából annyi, mint most egy kezdő pedagógus fizetése.” A jövő évi költségvetésben azonban nincs erre fedezet. „Ami azért döbbenetes, mert ez nem is politikai, hanem szakmai kérdés, ami mindannyiunk érdeke. De talán lehetne találni tartalékot.”

Horváth a „pedofíl-ellenes törvénynek” a közoktatásra nem lesz hatással, ugyanis a homoszexualitást eddig sem „népszerűsítését” az iskolákban.

„Attól nem tartok, hogy emiatt egy Rimbaud- vagy Baudelaire-verset vagy bármilyen irodalmi művet az ókori időkből nem olvashatnak az órákon. Ez nem »népszerűsítés«. Ez persze nem zárja ki, hogy lehetnek olyan intézményvezetők, akik félelemből vagy megfelelési kényszerből másként vélekednek majd. Véleményem szerint az sem »népszerűsítés«, ha egy felvilágosító órán beszélnek erről a témáról vagy megnéznek egy olyan mozifilmet, amelyben esetleg vannak homoszexuális karakterek is. Önmagában egy helyzet bemutatása nem azt jelenti, hogy ilyen irányokba terelik a gyerekeket. A Pedagógus Karhoz eddig még biztosan nem érkezett jelzés, szülői panasz ebben a kérdésben, és szerintem máshoz sem.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!