Új királynője van a görög pop- és világzenének, és éppen most jön Budapestre
Ha valaki nem ismerte eddig Marina Satti nevét, az gyorsan görgessen lejjebb. A krétai és szudáni szülők gyerekeként született, és a bostoni Berkleen diplomázott producer-énekes a Magyar Zene Házában ad koncertet a héten.
hvg.hu
Először koncertezik Magyarországon május 7-én Marina Satti a Magyar Zene Házában. A görög és szudáni származású énekesnő meghívásával a városligeti intézmény most egy igazán up-to-date programot vállalt be, Sattinak ugyanis még csak ezután fog megjelenni az első nagylemeze (Yenna, vagyis Születés címmel), miközben a világzenét a poppal nagyon jó ízléssel keverő énekesről pár évvel ezelőtt már a Huffington Post is úgy fogalmazott, mint aki a görög fiatalok optimizmussal és reménnyel teli új hangja lehet. A Krétán született Satti fellépett többek között már a KEXP franciaországi stúdiójában, és idén a szlovák Pohoda fesztivál vendége is lesz, Mantissa (vagyis Jövendőmondó) című videóját pedig 51 millióan látták eddig a Youtube-on.
Marina Satti nagyrészt a Mantissának köszönheti, hogy a világ felfigyelt rá, az Athén utcáin táncoló lányok és a vidám, energikus popzene akkoriban lett slágerré, amikor a görögök – és a sok munkanélküli görög fiatal – próbáltak felocsúdni a gazdasági válságukból és az őket ért megszorításokból. „Nem számít, hogy mi jön veled szembe, te csak menj tovább" – mondta az énekes egy interjúban a számhoz készült, egyetlen snittben felvett klip kapcsán.
Satti már általános iskolás korában tanult klasszikus zenét, később kórusban énekelt, nagybátyja pedig a bizánci zene kutatójaként a kisázsiai térség zenei kultúrájának szeretetét oltotta belé. Egy ideig építésznek készült, de aztán hamar rájött, hogy a zenén keresztül tudja igazán megvalósítani önmagát, úgyhogy beiratkozott a zenekonzervatóriumba. Eleinte operaénekesi karriert vizionált magának, de aztán elkezdett jazzt tanulni, innen pedig már nem volt visszaút. 2007-ben egy ösztöndíjjal bejutott a bostoni Berklee-re, ahol modern dalszerzésből diplomázott. Elmondása szerint az Egyesült Államokban töltött évei alatt érezte egyre inkább azt, hogy vissza kell térnie a zenei gyökereihez, és a jazz, a pop zene vagy az opera helyett felfedezte magának a tradicionális görög és arab zenét.
Hazatérve Görögországba női vokalistákat gyűjtött maga köré, akikkel görög, török, bolgár és egyéb balkáni polifonikus dalkincseket dologztak fel. A csoportosulás idővel kinőtte magát: így jelenleg Satti nevéhez két kórus is fűződik. Az eredeti társulás, a fonés és a jelenleg 150 főt számláló chόrεs női kar. Azt mondja, épp úgy hallgat Bartókot, mint arab tánczenét. Ebből pedig csak valami izgalmas sülhet ki.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.