szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mozgalom szerint a kormányzat sokszor csak kerülgette a forró kását, ha a kultúrára fordított pénzekről volt szó, Hoppál Péter kulturális államtitkár viszont egyértelművé teszi, hogy az egyéni ízlés és a kormány által meghatározott világkép szerint dől el a támogatások sorsa.

Ahogy korábban megírtuk, az állami támogatás teljes hiánya miatt a bezárás szélére került a budapesti Átrium Színház. Az intézménynek nagyjából 100 millió forintra lenne szüksége a működésre a második félévben, ebből a közönség vasárnap estig közel 17 milliót már összeadott.

A helyzetre a Molnár Áron nevéhez kötődő noÁr mozgalom is reagált a színész Instagram-oldalán. Azt írták, szerintük

igenis feladata az államnak, hogy életben tartsa a magyar kultúrát, és nem csak azt, ami neki önkényes módon kedves, hiszen az adóforint nem az ő pénzük. A mi pénzünk. Kormánypárti és ellenzéki szavazók pénze egyaránt.”

Arra a kritikára is reflektáltak, amely szerint a színházaknak a piacról kellene megélniük. „Ahelyett, hogy mi is elkezdenénk ötleteket adni, hogy szerintünk még ki mindenki éljen meg a piacról, tisztázzunk egy fontos dolgot. Ezeket a pályázatokat, az »előadó-művészeti többlettámogatásokat« épp a tao helyett hozták létre, tehát a kormány maga vette el annak a lehetőségét, hogy állami pénzek helyett a piacra támaszkodhassanak a színházak, így véleményünk szerint még inkább kötelessége támogatnia azokat a színházakat, amire igénye van a közönségnek.”

A közleményben kitértek arra is, hogy Hoppál Péter kulturális államtitkár azt állította: a noÁrt az Emberi Erőforrások Minisztériuma milliókkal támogatta, mostantól azonban „olyan biztos nem lesz, hogy destruktív, utcai anarchistákat támogató okiratot aláírnék”. Hozzátette azt is, hogy szerinte „aki kisodródik a szélsőségnek ezen perifériájára, az éljen meg a piacról. Az ne álljon sorba állami támogatásért.”

Molnár Áron még aznap a Népszavának nyilatkozva közölte: a noÁr soha nem kért és nem is kapott állami támogatást. A mostani közleményben az olvasható: „Attól függetlenül, hogy a noÁr mozgalom soha nem kért és nem kapott állami pénzt, Hoppál Péter súlyos mondatai és fenyegetései messze nem csak a noÁr Mozgalmat érintik. Sokszor csak kerülgetik a forró kását, ha a kultúrára fordított pénzekről volt szó, Hoppál Péter viszont egyértelművé teszi, hogy az egyéni ízlés és a kormány által meghatározott világkép szerint dőlnek el ezek a kérdések. Ebben valójában nincsen semmi újdonság a gyakorlatban, hiszen ha csak az elmúlt napok történéseit nézzük, az Átrium Színház, a Centrál Színház és a Pintér Béla és Társulata is jelezték, hogy nagy a baj. Vannak, akik már biztos, hogy nem számíthatnak állami támogatásra, mások pedig hónapok óta várják a beadott pályázatok elbírálást, de válasz nem érkezik.”

„Ennek nem szabadna megtörténnie, ez rombolás" - Tényleg bezár az Átrium?

„Nem lehet szavakkal kifejezni, amit most érzünk" - írta csütörtök este a budapesti Átrium színház abban a posztban, amelyben közölték: két hét múlva kénytelenek bezárni, és végleg leereszteni a függönyt. Megmentheti-e a színházat a közönség, van-e politikai szándék a háttérben, és miért jutott ide az Átrium? Erről kérdeztük a színház produkciós menedzserét.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!