szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csáki Judit úgy véli: miközben harmadszor is igazgatónak nevezték ki Vidnyánszkyt, „eltűnik a magyar színházi hagyomány a Nemzetiből”.

A Nemzeti Színház nagyszínpadán jelenleg futó tizenöt előadásból tízet a direktor, Vidnyánszky Attila rendezett. Négyet külföldi rendező

– írja a Revizoron megjelent elemzésében Csáki Judit színikritikus, arra reagálva, hogy harmadszor is Vidnyánszky Attilát nevezték ki a Nemzeti Színház igazgatójául. Csáki felhívja a figyelmet: a pályázat, amely alapján a politika bizalmat szavazott Vidnyánszkynak, sehol nem elérhető nyilvánosan. „A nagyszínpad már csak a direktornak és az általa világhírűnek kinevezett külföldi rendezőknek jár” – írja Csáki.

„A Nemzeti Színház nagyszínpadán egyetlen olyan előadás sem fut, amely a hazai színházi tradícióban, a hazai színházi nyelvben gyökerezne. Miközben (kultúr)kormányzatunk nagy energiákat mozgósít a nemzeti múlt revitalizálására, és bocskaiban düllednek a keblek minden protokolláris eseményen, a nyitottság és sokszínűség jelszavát harsogó igazgató teátrumában épp csak a hazai színházi hagyomány nincs jelen” – véli Csáki Judit, mondván, az Ukrajnában tanult Vidnyánszky „művészi szocializációja, színházi anyanyelve egy másik országhoz kötődik”. Vidnyánszky legtöbbször keletről, a szláv színházi világban dolgozó rendezőket hív meg rendezőként.

„Most két kérdés van. Egy: hová tűnt a hazai színházi hagyomány a Nemzetiből? Kettő: ki lehetne jobb direktor Vidnyánszkynál?” – teszi fel a kérdést Csáki.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!