szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A töredéket a grazi egyetemi könyvtár archívumában találtak, és 400 évvel korábbi, mint a legkorábbi eddig ismert lelet.

A grazi egyetemi könyvtár archívumában találtak egy Kr. e. 3. századból származó egyiptomi papiruszt, amelyen varrás nyomait fedezték fel. Vagyis ez lehet az eddigi legrégebbi bekötött könyvtöredék, 400 évvel korábbi, mint a legkorábbi eddig ismert lelet – írja a Standard.

Itt lehet képeket nézni a "grazi múmiakönyvről".

A felfedezést a könyvtár főrestaurátora, Theresa Zammit Lupi tette, mintegy véletlenül. Ellenőriznie kellett egy lelet állapotát, mielőtt azt új helyre költöztetnék, amikor feltűnt neki a papiruszon egy fonálmaradvány. Észrevette azt is, hogy a papirusz szélein egy jellegzetes elszíneződés szimmetrikus volt a bal és a jobb oldalon. Ez arra utal, hogy a sérülés a lap összehajtogatásakor keletkezett. Öt héten keresztül ellenőrizték az összes nyomot, az eredményeikkel június 22-én álltak a sajtó elé.

A lapon lévő szöveg görögül van írva, és tulajdonképpen egy olajra és sörre vonatkozó adódokumentum. Később a papiruszt egy múmia bebalzsamozásához használták. "A lelet meg fogja változtatni a töredékekről alkotott képünket" – mondta Theresa Zammit Lupi.

Az, hogy az egyetemi könyvtár egyáltalán rendelkezik ilyen lelettel annak köszönhető, hogy a grazi egyetem finanszírozta két brit régész ásatási munkálatait az egyiptomi El Hiba városában a 20. század elején. Hálából Bernhard P. Grenfell és Arthur S. Hunt 52 papirusztöredéket küldött az egyetemnek.

Nyitóképünkön a grazi egyetem épülete látható

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!