szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Magyar Nemzet szerint az, hogy David Pressmannek nem tetszett a propagandához idomított szóhasználat, sérti a véleménynyilvánítás és általában a sajtó szabadságát is.

„Példátlan eljárásnak”, „nyílt beavatkozási kísérletnek”, „cenzúrának” nevezte ifj. Lomnici Zoltán jobboldali alkotmányjogász azt, hogy David Pressman budapesti amerikai nagykövet levelet írt a Magyar Nemzetnek, amelyben „tiszteletteljesen tájékoztatta” arról a szerkesztőséget, hogy a kormánylap által az amerikai vízummentesség szigorítására használt „vízumszankció” szó pontatlan. Lomnici a lapban azt is kijelentette: ettől a „példátlan” lépéstől

sérülhetett a szerkesztői szabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága és a sajtószabadság is.

Üzenni akart az USA a vízumkorlátozással, vagy tényleg csak a belbiztonsági kockázat miatt aggódik?

Egy évek óta ismert problémára reagál az Egyesült Államok azzal, hogy szigorítja a magyaroknak járó vízummentességet. A kérdés az, hogy a belbiztonságán mit erősít a mostani lépés, és hogy véletlen-e az időzítés egy olyan pillanatra, amikor amúgy is mélyponton van a magyar és az amerikai kormány közötti kapcsolat.

A történtekről harmadoldalas, mélyen felháborodott cikkben számol be a Magyar Nemzet, öt szervezettől és jogásztól is reakciót kérve. A cikkben súlyosbító tényezőnek tartják, hogy Pressman merészelt más szóhasználatra is javaslatot tenni (hogy mit, azt nem közölték). A propagandalap online felületén ketté bontották a cikket, így online két anyag is a hihetetlen esettel foglalkozik. Hogy milyen kifejezést is javasolt a nagykövetség, a mostani cikkekből kihagyták, de egy korábbi, ugyanezen felháborodó cikkből kiderül: a követség szerint a „változás a vízummentességi program jogosultságában” lenne pontos megfogalmazás.

A Nemzet megkérdezte az ügyről a kizárólag propagandisták részvételével két éve létrehozott, kormánypárti Magyar Nemzeti Médiaszövetséget is, akik természetesen

megütközve értesültek a cenzúrázási kísérletről.

„Magyarországon ma sajtószabadság van, még akkor is, ha ez az Egyesült Államok ideiglenesen itt állomásozó követségi munkatársainak nem annyira tetszik” – jelentették ki.

A MÚOSZ elnöke, Kocsi Ilona szerint a véleményszabadságba belefér mind a nagykövetség, mind a Magyar Nemzet reakciója, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) képviselője pedig azt mondta, mivel a nagykövetségnek nincs jogi hatalma a lap fölött, a levelük sem értelmezhető cenzúraként.

Igaz, az utóbbi két vélemény valahogy már kimaradt a Magyar Nemzet online felületein publikált, az esetről szóló két cikkből.

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!