szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára szerint a továbbiakban a Beatrice frontemberét már nem kezelték ellenséges személyként.

Közzétette a „Dalos” fedőnevű III/III.-as „titkos megbízott” Nagy Feróról szóló egyik jelentését az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára. Az már korábban kiderült, hogy Dalos ügynök valójában Vikidál Gyula énekes volt, a most publikált jelentés pedig 1983 őszén, valószínűleg az István, a király című rockopera bemutatója és az abból készült film forgatása után.

Dalos a dokumentum szerint arról számolt be, hogy egy vacsora alkalmával „baráti beszélgetést folytatott Nagy Ferenccel, aki a darabban egy magyar urat játszott. A beszélgetés alkalmával Nagy Ferenc elkeseredve mesélte, hogy

mennyire sajnálja a korábban komolytalan magatartásával elfecsérelt éveket. Elmondta, hogy amióta komolyan dolgozik, nagy- és kislemeze is megjelent együttesének, és a filmszerepe is nagy megtiszteltetés számára. Az eltelt 1 év alatt anyagilag többet keresett, mint a többéves Beatrice működése alatt. Véleménye szerint megéri komolyan dolgozni, mert annak anyagi és erkölcsi értékei vannak.”

A levéltárnak a dokumentumot kísérő Facebook-bejegyzésében hozzátették: nem tudni, hogy valóban így történt-e, ám Dalos jelentése elérte a célját. „Az állambiztonsági szerv bizalma tovább erősödött az egykori botrányhős iránt. Már nem kezelik »F«-dossziés ellenséges személyként, és ha így folytatja, akkor a kutató nyilvántartásból is törlni fogják a nevét” – olvasható a jelentés értékelésében.

Jelentésének további részében Schuster Lórántra, a P. Mobil frontemberére panaszkodott Vikidál, mondván, újságírói kapcsolatai révén meg akarja akadályozni, hogy az ő együttese sikeresen szerepeljen. A levéltár megjegyzése szerint ez a szakasz valószínűleg hiteles volt, mert Vikidál más esetben is mondott rosszat Schusterről.

A Blikk megszólaltatta a dokumentumról a mostanra a kormánypártok nagy támogatójává vált Nagy Ferót, aki korábban arról beszélt, hogy már nem neheztel Vikidálra, aki 1981 és 1986 között jelentett róla, és egyéb előadókról, zenekarokról is.

„A leírtak egyáltalán nem fedik a valóságot, hiszen az első Beatrice-lemezünk magánkiadásban 1988-ban jelent meg. Mi több Erdős Péter, aki korábban a Hungaroton lemezkiadó mindenható ura volt, annyira nem szerette az együttest, hogy még 1989-ben is azt mondta, ha tehetné, soha nem adna ki lemezt nekünk. Sőt, először csak 1992-ben jutottunk be a tévébe” – mondta a lapnak Nagy. Azt is hozzátette, hogy jó barátok voltak Vikidállal, nem volt köztük rivalizálás, és nem tudott arról, hogy a pártállam besúgója volt. „Soha nem tagadtam meg a Beatricét, s amennyiben a leírtaknak helyt adunk, csak arra tudok gondolni, hogy Gyuszi azért mondta rólam ezeket, hogy jobb színben tüntessen fel, kicsit elfogadottabbá váljak” – jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!