szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedden este elindult a 77. cannes-i filmfesztivál, ahol idén is helyszíni podcast-tudósításban beszéljük át a filmvilág legfontosabb eseményének részleteit. Az idei nyitófilm felhőtlen szórakoztatást nyújtott, de Greta Gerwig zsűrije mától már a világ filmgyártásának nagyágyúival találja szemben magát Coppolától Sorrentinóig és Irántól Romániáig.

Varga Ferenc, Onozó Róbert (Cannes)

Egy 77 évestől senki nem várna modern szemléletet és megújulást, de Cannes szokás szerint jó pár éves lemaradásban van a filmvilág aktuális témáihoz képest. Így lehet, hogy a francia kulturális élet eddigi legnagyobb #metoo hulláma kíséri a szemlét, és idén először sikerült egy fiatal amerikai női rendezőt megtenni zsűrielnöknek. Idén először így mindhárom A-listás európai fesztiválon nő a zsűrielnök (Cannes mellett Berlinben Lupita N’yongo, Velencében pedig Isabelle Huppert).

A mindössze negyvenéves, a tavalyi év legnagyobb mozis sikerét, a Barbie-t jegyző Greta Gerwiget mostanra sokkal inkább rendezőként tartják számon, mint színészként, és mindössze négy rendezés után saját alkotói stílusjegyeikkel rendelkező művésznek minősül, bár eddig egyetlen filmjét sem mutatták be a cannes-i hivatalos programban.

Greta Gerwig
LOIC VENANCE / AFP

Zsűrijében ott lesz a japán zseni, a Bolti tolvajokat rendező Hirokazu Koreeda, a Megfojtott virágokban nyújtott alakításáért az Oscar-díjról épp hogy lemaradt Lily Gladstone (Emma Stone és Jorgosz Lantimosz előzték meg a Szegény párákkal, akiknek itt van versenyben az újabb közös filmjük, a Kinds of Kindness) valamint a franciák közönségfilm-szupersztárja, Omar Sy. A legjobb filmekről tehát menő, modern arcok döntenek, de a felhozatal még mindig ötven-ötven százalékban oszlik meg a múlt legendái és a jövő reménységei között.

A nyugdíjas osztag bivalyerősnek tűnik idén: a kétszeres Arany Pálma-díjas Francis Ford Coppola a borászatát tette pénzzé, hogy megvalósíthassa nagy álmát, a Megalopolist, míg a szintén cannes-i fődíjas Taxisofőr írója, Paul Schrader 34 év után került újra versenybe. Versenyen kívül dübörög be az európai díszbemutatójára a 79 éves George Miller Furiosája és a fesztivál végén még George Lucasszal is lehet majd nosztalgiázni egy közönségtalálkozón.

Megjött Francis Ford Coppola „eddigi legjobb filmjének” az előzetese

A Megalopolist csütörtökön mutatják be Cannes-ban, lenyűgözőnek ígérkezik.

A megnyitón viszont az öregurak helyett Meryl Streep kapott életműdíj Arany Pálmát, akit 35 éve nem láthattunk a fesztiválon (utoljára a Sikoly a sötétbennel volt itt, amiért elnyerte a legjobb női alakítás díját), de szerdán karrier-áttekintő beszélgetésen ünnepelünk tovább.

A megnyitón a zsűrielnök Gerwig filmjeiből és Streep több évtizedes filmográfiájából is láthattunk parádés filmes montázst. Kapcsolódási pontok, hogy Gerwig a Kisasszonyok egyik apró szerepében rendezte a színészlegendát, míg a legjellegzetesebb Greta Gerwig alakításnak minősülő Frances Haból egy olyan klipet játszottak be, ahol Streep egyik lánya, Grace Gummer a szereplőtársa.

Meryl Streepnek az életműdíjat a franciák Meryl Streepje, azaz egy hasonlóan sokoldalú, és szeretnivaló filmlegenda, Juliette Binoche adta át, bár papírról olvasott szövege és néha túljátszott lelkesedése bizarr pillanatokat eredményezett.

Juliette Binoche és Meryl Streep
ANTONIN THUILLIER / AFP

Szerencsére a nyitófilm ősidők óta a legjobb választás volt; Quentin Dupieux Franciaországban nemzeti kincs, féléves rendszerességgel érkező kattant agymenéseihez a legnagyobb francia sztárok hajlandók asszisztálni, most éppen Léa Seydoux, Vincent Lindon és Louis Garrel. A Le deuxiéme acte (Második felvonás címmel érkezik majd a magyar mozikba) egy filmforgatás abszurd pillanataiba enged betekintést, és tökéletesen, helyenként pesszimista, de mindig intelligens humorral ragadja meg, mely dilemmák foglalkoztatják most a filmvilágot.

Az alábbi egyórás beszélgetésben mindezt részletesen kivesézzük, de érdemes meghallgatni a cannes-i podcastsorozat nulladik részét is, amelyben az általunk látogatott tizennyolc korábbi cannes-i filmfesztivál legnagyobb élményeiből nosztalgiáztunk. A 0,5-ik részben pedig számba vettük, hogy mely filmeket várjuk a legjobban idén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!