szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

George Orwell klasszikus disztópiája először 1949. június 8-án jelent meg a  Secker and Warburg kiadónál.

A regényének Orwell eredetileg a The Last Man in Europe (Az utolsó ember Európában) címet adta, a kiadója, Frederic Warburg javasolta, hogy változtassa meg.

Hogy miért pont a Nineteen Eighty-Four (1984) lett végül a cím (miért épp ekkor játszódik a sztori), az máig nem tisztázott, arról sokféle elmélet született.

Vannak, akik szerit az író egyszerűen felcserélte a megírás évszámának (1948) utolsó két számjegyét. Mások úgy vélik, ez utalás az 1884-es alapítású Fabian Society elnevezésű brit szocialista szervezet létrejöttének jubileumára. Jack London A vaspata című regényében van egy politikai mozgalom, ami 1984-ben teljesedik ki – ez is lehetett inspiráció. Talán azoknak van igaza, akik szerint Orwell feleségének, Eileen O’Shaughnessynek az End of the Century, 1984 (Az Évszázad Vége, 1984) című verse volt az inspiráció.

A szatirikus politikai regény mindenesetre azóta klasszikussá vált, a disztópia alapművévé, amely hátborzongatóan írja le a totális állam működését, amely abszolút alkalmazkodást követel a polgároktól hazugságokkal, félelemkeltéssel és kegyetlen büntetésekkel.

Hajszálon múlt, hogy megszülethetett Orwell ikonikus műve, az 1984

A totalitárius társadalom legpontosabb természetrajzát adó szatirikus regény, az 1984 klasszikus mondatai nemigen árulkodnak azokról a hányattatásokról, amelyek között Orwell, lényegében a halálos ágyán, papírra vetette azokat.

Magyarul először a „Magyar Október” Szabadsajtó nevű szamizdatkiadó adta ki Antal György fordításában 1984-ben, majd Szíjgyártó László fordításában az újvidéki Forum Könyvkiadónál 1986-ban, az Európa Könyvkiadónál pedig 1989-ben.

Számos eleme vált szállóigévé, a mindenlátó Nagy Testvér alakjától a Gondolatrendőrségig, vagy az újbeszél nevű fiktív mesterséges nyelvig.

A regénybeli Párt három jelmondata:

„A HÁBORÚ: BÉKE
A SZABADSÁG: SZOLGASÁG
A TUDATLANSÁG: ERŐ”

A regényből több filmes és tévés, valamint színházi adaptáció készült, de ez inspirálta a Macintosh 1984-es reklámját vagy a Big Brother valóságshow elnevezését.  E mellett a popzenében olyan előadók életművében tűnik fel, mint a Eurythmics, David Bowie vagy a Radiohead. Magyarországon az URH Nagy Testvér címmel, a Kovács Ákos vezette Bonanza Banzai pedig 1984 címmel írt számot.

Egy amerikai író, Sandra Newman női szemszögből írta újra George Orwell klasszikusát, az 1984-et

A mű címe Julia, a szerző, Sandra Newman két évvel ezelőtt kapott lehetőséget az Orwell-hagyatékot kezelő alapítványtól arra, hogy újraalkossa a regényt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!