szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Udvaros Dorottya és több színésztársa távozására utalva Vidnyánszky Attila színházigazgató azt mondta, a társulat átalakulása tizenegy év közös munka után természetes. Mivel szerinte nagy mozgásteret ad nekik, hogy a színház látogatottsága 98 százalék körül van, „ismét egy megalkuvásoktól mentes, elismert alkotókat és izgalmas darabokat felvonultató évadot” terveznek.

A Nemzeti Színház magazinjában beszélt Vidnyánszky Attila igazgató arról, hogyan képzeli el a következő évadot, ami most különösen annak fényében érdekes, hogy átrendeződni látszik a társulat több színész távozásával: a tavaly novemberben súlyos balesetet szenvedett Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó valószínűleg nem fog visszatérni, de mások mellett Udvaros Dorottya sem folytatja.

A balesettel kapcsolatban Vidnyánszky azt mondta, hogy hatalmas trauma volt a színészeknek mind testileg, mind lelkileg.

A lassú felépülési folyamatuk során nagy kitartásra van szükségük, de a társulat lélekben kezdettől velük van. Reménykedem a mielőbbi és teljes gyógyulásukban

– mondta. Hozzátette, hogy Szász és Horváth hiányát „elsősorban a személyiségük miatt érezzük, de színházvezetőként azt is hangsúlyoznom kell, hogy mindketten fontos szerepeket vittek. Ebből fakadóan a baleset után át kellett szervezni a teljes évadot: két bemutatót lemondtunk, és amelyik előadás megengedte, ott a szerepátvételről és az ezzel járó felújítópróbákról kellett gondoskodnunk. Az egész társulatot megrázó lelki sokk közepette kellett minden erőnket arra összpontosítanunk, hogy a Nemzeti elvégezhesse a rá bízott feladatot, és szolgálhassuk a nézőinket. Ezért az erőfeszítésért minden munkatársamnak hálával tartozom”.

Szász Júlia: Reggelig fogok táncolni, ha százszázalékosan gyógyultnak nyilvánítanak

A Nemzetiben megsérült színésznő még gyógyul, de azt biztosan tudja, hogy nem szeretne annyit és úgy dolgozni, mint korábban.

Vidnyánszky az ügy jelenlegi állásával kapcsolatban nem árult el részleteket, de az kiderült, hogy szerinte a társulat átalakulása „tizenegy év közös munka után természetes”. „Nagyszerű közös munkákat hoztunk létre a most távozókkal. Még zajlanak az egyeztetések, szerződtetések, de annyi biztos, hogy a távozók többsége továbbra is vinni szeretné a szerepeit a Nemzetiben, vagyis a repertoár gerincét nem érinti ez a változás.” Mint kiderült, hozzájuk szerződik Vecsei H. Miklós, a Semmelweis című film főszereplője, aki zenés Radnóti-estet fog rendezni a költő halálának 80. évfordulója alkalmából. Vecsei „amellett, hogy természetesen színészként szerepet kap majd az előadásainkban, saját elképzeléseit is megvalósíthatja”.

Az anyák megmentője, a kurzusfilmek legjobbika: megnéztük a Semmelweist

A magyar hősökről szóló, államilag busásan támogatott filmek sorozatából, nem túl bonyolult üzenettel, de legalább kiváló színészi alakításokkal és pazar látványvilágával kiemelkedik Koltai Lajos filmje.

A Vecsei által rendezett koncertszínházi előadás Ázott hajában hét halott bogár ragyog címen fut, novemberben lesz a premierje. A leírás szerint Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni belső világa elevenedik meg benne a QJÚB nevű, Vecsei által alapított társulás tolmácsolásában. „A világháborúk árnyékában születő életmű, a krisztusi kereszt szabadságát és terhét tudatosan és tudat alatt is kereső fiatal magyar művész története” – írják róla.

Vecseivel 2019-ben interjúztunk, akkor még a Vígszínház tagja volt:

Vecsei H. Miklós: Szívesen lennék élesebb

Színészinterjúink folytatódnak, most fiatal férfi színészeknek szegeztük neki kérdéseinket. Hogy látják a világot azok a tehetséges huszonéves fiúk, akikből a következő évtizedek Hegedűs D. Gézája vagy Bálint Andrása lehet? Arcukat filmekből és tévésorozatokból ismerhetjük, néhányuknak nagyszámú rajongótáboruk is van már. Érzékenyek, sármosak és lánglelkűek – a következő hetekben őket mutatjuk be közelebbről.

Vidnyánszky szerint nagy mozgásteret ad nekik, hogy a Nemzeti látogatottsága 98 százalék körül van, ezért „ismét egy megalkuvásoktól mentes, elismert alkotókat és izgalmas darabokat felvonultató évadot” terveznek. Összesen hét új bemutató várható, ebből kettő az ő rendezése: az egyik az Esthajnal című zenés darab, amely Szarka Tamás műve nyomán készül, a másik Karl Marx A tőkéje, amellyel Vidnyánszky saját bevallása szerint még a beregszászi években kezdett el foglalkozni. Az ismertető alapján az adaptáció egy „bohózati elemekkel átszőtt haláltánc” lesz.

A színházban rendez emellett az SZFE egyik rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs, aki Molnár Ferenc Liliomját állítja színpadra, a román Silviu Purcărete, a bolgár Diana Dobreva és a belga Jan Fabre is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!