szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Helyt adott egy kaliforniai kerületi bíróság Fiona Harvey keresetének, amelyben azt akarta elérni, hogy rágalmazásért beperelhesse a streamingóriást. A bíró szerint a Netflix hamisan állította, hogy a sorozatban ábrázolt események valóban megtörténtek.

Hamisan állította a Netflix a Szarvasbébi című sorozatáról, hogy valós eseményeket mutat be – számolt be róla a The Guardian.

Erről egy kaliforniai bíró döntött pénteken, aki úgy indokolt: a streamingszolgáltató nem tett lépéseket azért, hogy ellenőrizze a sorozat alkotója, Richard Gadd sztorijának valóságtartalmát, ahogy azt is elmulasztotta, hogy felismerhetetlenné tegye a zaklató Martha karakterét ihlető Fiona Harvey-t. Ezzel a bíró helyt adott Harvey rágalmazási perének a Netflix ellen.

Fiona Harvey szerint a sorozat hamisan állította, hogy Gaddet szexuálisan bántalmazta és kivájta a szemét, amiért aztán börtönbüntetésre ítélték. Richard Gadd nem akarta, hogy a sorozat rajongói megkeressék a zaklató karakterét ihlető nőt, ennek ellenére a nézők azonosították Harvey-t a Twitter-posztjai alapján. A nő ezután rágalmazásért beperelte a Netflixet és 170 millió dolláros kártérítést követel.

A kaliforniai kerületi bíró szerint az epizódok elején látható „a sorozat a valóságban megtörtént események alapján készült” felirat miatt a nézők a történetet tényként kezelhetik. De míg Harvey állítólagos tetteit elítélendőnek nevezte, azt is megállapította, hogy a sorozatbeli Martha cselekedetei „rosszabbak”, mint azok, amelyekkel Harvey-t a valóságban vádolják.

Indoklásában úgy fogalmaz „nagy különbség van zaklatás és zaklatás miatt hozott bírósági ítélet között”.

Richard Gadd azt állítja, hogy Harvey éveken át zaklatta amíg egy londoni pubban dolgozott, egyebek mellett több ezer felkavaró e-mailt és hangüzenetet hagyott neki. Amikor pedig feljelentést tett ellene, Harvey csak figyelmeztetést kapott, nem vádolták meg bűncselekménnyel és nem került börtönbe. Elmondta azt is, hogy a sorozat és az alapjául szolgáló színdarab is fikció, nem a történések szóról szóra való elmesélése.

A Sunday Times még júniusban arról írt, hogy a „megtörtént események alapján” sor az epizódok elején a Netflix kérésére került bele, Gadd pedig ellenezte. Ezt az ügyet vizsgáló bíró is megemlítette az indoklásában, mondván „tényleges rosszindulatról” lehet szó, ha a Netflix tudta, hogy a történet fikció és mégis valóban megtörtént eseményként állítja be.

Kritikánkat a sorozatról itt olvashatják:

A Netflix új sikersorozata eleve sokkolónak tűnt, de csak a végén értjük meg, mennyire az

A Szarvasbébi látszólag egy zaklatás története: azé, hogyan tette tönkre egy mentálisan alighanem sérült nő egy fiatal férfi életét éveken keresztül, egyébként nemcsak a sorozatban, a valóságban is. Ennél azonban sokkal több van a Netflix új sorozatában. Kritika.

(Kiemelt képünk a sorozat egyik pillanatképe.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!