szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Részt vesz és a tiltakozást fejezi ki a csütörtöki szenátusi ülésen a márciusban megalakult hallgatói érdekvédelmi csoport.

Április 3-án 14 órakor szentátusi ülést tart a Károli Gáspár Református Egyetem vezetősége a Károlyi-Csekonics Palotában. Úgy tudjuk, ezen ott lesznek a március középén létrejött hallgatói érdekvédelmi szervezet, a Károlis Bölcsészek Összefogása (KáBé) tagjai is.

Az önszerveződő diákcsoport azért demonstrál, hogy őket is vonják be az egyetemüket érintő strukturális kérdésekbe, és ne a fejük felett döntsék el, milyen szakokon tanulhatnak. Emellett céljuk a hallgatótársak tájékoztatása, amihez a MOME-n bevált matricázós gerillamódszert alkalmazzák.

Ahogyan arról a Mérce januárban hírt adott, tél elején a károlis diákok kezébe került egy november 21-én aláírt határozat, melyben Janó Márk, a Fenntartói Testület elnöke rendelkezik meglehetősen drasztikus lépésekről. Az egyetem vezetésével igen, a hallgatókkal viszont egyáltalán nem egyeztetett döntések egyaránt jelentenek szakbeszüntetéseket és személyzeti leépítést is. Hogy pontosan miért teszik ezt, arról senkinek nincs szilárd álláspontja.

Egy decemberi hallgatói fórumon Csáki-Hatalovics Gyula Balázs kancellár úgy nyilatkozott, hogy a szakbeszüntetéseknek financiális okai vannak. Ez az indoklás csak rövid ideig tartotta magát, hiszen nem könnyű elhinni, hogy abból a 62 milliárd forintból, amibe a leendő Református Egyetemváros kerül majd nem futja a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet jelenlegi formában történő fenntartására.

Januárban aztán az egyetem kiadott egy hivatalos közleményt, amelyben az állt, hogy nem is a pénzzel van baj, hanem azzal, hogy a hallgatókat nem érdeklik az említett programok. A KáBé szerint viszont ezek népszerű képzések, idén sokkal többen jelentkeztek rájuk, mint tavaly.

Végül aztán a Hallgatói Önkormányzat küldött egy Neptun-üzenetet a diákságnak, hogy ne tessék aggódni, minden érintett változatlan feltételek mellett fogja tudni befejezni a megkezdett tanulmányaikat. A HÖK állítása azért vet fel kérdéseket – vélik a hallgatók –, mert ha a kérdéses mesterképzésekből és szakirányú továbbképzésekből nem indul újabb évfolyam, akkor hogyan tudnak például passziválni vagy Erasmus programokra jelentkezni az utoljára felvett hallgatók. Arról nem is beszélve, hogy a fenntartó személyzeti leépítéseket is tervez, vagyis nem világos, ki fog órákat tartani jövő szeptembertől.

A fenntartó 18 képzést készül kivezetni, amelyek között mesterszakok mellett specializációk és szakirányú továbbképzések is vannak. Hogy tiszta legyen a kép, közöljük a teljes listát. A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán 2025 szeptemberétől nem hirdethető meg

  • színháztudomány mesterképzés
  • vallástudomány mesterképzés
  • művészettörténet mesterképzés
  • filozófia mesterképzés
  • mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár osztatlan tanárképzés
  • ugyanebből rövid ciklusú szakirányú továbbképzés
  • dráma- és színházismeret-tanár osztatlan tanárképzés
  • szintén ugyanebből rövidciklusú tanári mesterképzés
  • szakfordítói és műfordítói szakirányú továbbképzés
  • művészeti igazgatás és művészetmenedzsment szakirányú továbbképzési szak
  • drámapedagógia szakirányú továbbképzés
  • erkölcstan, etika szakos pedagógus szakirányú továbbképzési szak
  • Kodály-kultúra Magyarországon és külföldön szakirányú továbbképzési szak
  • ugyanennek az angol nyelven oktatott verziója
  • Latin-Amerika szakreferens szakirányú továbbképzési szak
  • színházi stúdiumok alapszakos specializáció
  • személyközpontú művészetpedagógia pedagógus-továbbképzés
  • valamint vizuális kultúra és vizuális nevelés pedagógus-továbbképzés

Azaz általában a kultúrával és művészettel foglalkozó szakok nagy részét a tervek szerint ki fogják söpörni. A színházzal és drámával kapcsolatos képzések, valamint a közoktatásból már korábban kiiktatott művészettörténet ledarálása mellett – a Károli egyházi intézmény lévén – némileg ironikus tény a filozófia és a vallástudomány mesterképzések beszüntetése.

Persze maradnak is azért szakok, például a germanisztika, hogy a decemberben kötött egyetemközi különleges megállapodás keretében fogadhassa a festett képek elől megtérő pázmányosokat. Mert ugyebár ott az szűnik meg, ahogy azt a HVG februárban megírta. Felmerült az is, hogy fordított esetben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem veszi át a Károli drámásait, de az ottani képzés teljesen másképp néz ki, és így a két tantervet sem lenne könnyű összeegyeztetni.

Mindezek mellett a határozat előírja, hogy 20 fő alatt nem indulhat specializáció vagy minor szak, ami a hallgatók jelenlegi számát tekintve igazából szakonként egy-egy ilyen program elindítására elég.

További súlyos rendelkezések olvashatók az oktatók létszámának csökkentéséről, akiknek részben értelmezhetetlen feltételeknek kell majd megfelelniük, részben kötelezik őket egy minimális óraszám félévenkénti leadására, amit éppen a szakbeszüntetéseknek köszönhetően képtelenek lesznek teljesíteni. A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Dózsa György úti épületét pedig átengedik az egyetem Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Karának legkésőbb a 2026/27-es tanév végétől.

A károlis hallgatók szerint nagyon úgy néz ki, hogy hosszú távon a Károlit vagy legalább is a bölcsészkarát össze akarják boronálni a Pázmányéval.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!