Magyarázkodnia kell a BBC-nek, mert élőben közvetített egy rapkoncertet, ahol a fellépő azt mondta, halál az izraeli hadseregre
A brit miniszterelnök is elítélte, hogy a közmédia nem szakította meg az internetes közvetítést a Glastonbury fesztiválról.
hvg.hu
A BBC hétfőn sajnálatát fejezte ki a Reuters tudósítása szerint, amiért nem szakította meg szombaton a Glastonbury zenei fesztiválról adott élő internetes közvetítését, amikor a Bob Vylan punk-rap duó egyik tagja Izrael-ellenes kijelentéseket tett.
A fellépő többek közt azt skandálta a koncerten, hogy „halál, halál az IDF-re”, vagyis a Gázában harcoló Izraeli Védelmi Erőkre, illetve „a folyótól a tengerig, Palesztinának szabadnak kell lennie és szabad lesz, insallah, szabad lesz”.
Keir Starmer brit miniszterelnök elítélte, hogy a BBC a koncert közvetítése mellett döntött, és a brit médiafelügyelet is vizsgálatot indított. A BBC ugyan figyelmeztetett „az erős és diszkriminatív nyelvezetre”, de hétfői közleménye szerint ennél többet kellett volna tennie. „A Bob Vylan által kifejezésre juttatott antiszemita érzület teljességgel elfogadhatatlan, és nincs helye a hullámhosszainkon” – közölték, hozzátéve, hogy mindez egy élő közvetítésben bukkant fel, de utólag értékelve le kellett volna állítani a közvetítést, és sajnálják, hogy ezt nem tették meg.
A rapduó Bobby Vylan művésznéven ismert tagja az Instagramra azt írta: „mondtam, amit mondtam”, hozzátéve, hogy támogató és gyűlölködő üzenetekkel egyaránt elárasztották. Arra is kitért, hogy szerinte „a világot csak úgy tudjuk jobb hellyé tenni, ha megtanítjuk a gyerekeinknek, hogy emeljék fel a hangjukat azért a változásért, amit akarnak és amire szükségük van”.
A Reuters szerint a Bob Vylan korábban is nyíltan kiállt a palesztinok mellett. Dalaikban emellett olyan témákkal foglalkoznak, mint a rasszizmus, a homofóbia vagy az osztálykülönbségek.
A BBC közölte, hogy felülvizsgálja az élő közvetítésekre vonatkozó irányelveit, hogy munkatársaik számára világos legyen, hogy mi minősül elfogadható tartalomnak. A rendőrség pedig azt közölte: mérlegelik, hogy indítsanak-e nyomozást, de nem említették meg név szerint a Bob Vylant és az ír Kneecap-et sem, amely szintén fellépett a Glastonbury-n és kritizálta Izraelt.
Izrael londoni követsége is elítélte az esetet, míg Keir Starmer miniszterelnök magyarázatot követelt a BBC-tól arra, hogy „hogyan mutathatták be ezeket a jeleneteket”.
A múlt hónapban a Kneecap egyik tagját terrorizmussal vádolták meg azért, mert egy londoni fellépésen felmutatta az Irán támogatta fegyveres Hezbollah zászlaját.
Az együttes egyik tagját azért vádolták meg terrorbűncselekménnyel, mert a Hezbollah terrorszervezet zászlaját mutatta fel egy koncerten. Az együttes szerint csak el akarják hallgattatni őket, mert ők az igazat mondják.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.