szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Harminchat hét, négy művész, két kontinens – egy könyv.

BOOK

Harminchat hét, négy művész, két kontinens – egy könyv. Ezek az akció kulcsszavai, az eredmény viszont egészen különleges.
Mac Premo, Duke Riley (Brooklyn), valamint Oliver és Rory Jeffers (Észak-Írország, Belfast) sajátos művészi módszert dolgozott ki egy egyedülálló könyv elkészítéséhez: egy kilenchónapos folyamat alatt hozták létre a nemes egyszerűséggel Book névre keresztelt alkotást. A szabályok a következők voltak: minden szerdán megkapja valamelyik művész az eredetileg teljesen üres könyvet, és hétfőig azt alkot a soron következő két oldalra, amit csak akar. Hétfőn postára adja, hogy a két nap múlva egy alkotótársa kezébe jusson. A felek nem beszélhetik meg, ki mit csinál a könyvvel, nem befolyásolhatják egymást semmilyen módon – csak a maguk elképzeléseire hagyatkozhatnak, illetve arra, amit az előző oldalakon látnak.

Amikor a könyv betelt, kezdetét vette egy másfajta munka: a résztvevők reprodukciókat készítettek a páros oldalakból, majd állványokat fabrikáltak, és berendeztek egy kiállítótermet, hogy a nagyközönség is láthassa a végeredményt – és az eredeti példány sértetlenül megmaradhasson.
A magyar irodalomban nem ismeretlen a négykezes regény: Örkény István és Déry Tibor próbálkozott a műfajjal, ám a próbálkozás kudarcba fulladt, és az örökre csonkán maradt könyv csak sok-sok évvel később került nyomtatásba, Örkény előszavával. Nos, vagy a képi megvalósítást kellett volna az irodalom helyett erőltetni (Örkény előszeretettel rajzolt gyermekeinek írt leveleiben), vagy az a tizenhatezer kilométer hiányzott a sikerhez, amit Jeffersék nyolckezes „regénye” megtett az óceán fölött. A kiállítás mindenesetre lebilincselő, még online is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!