Tetszett a cikk?

A szocialista iparosítás egyik demonstatív lépése volt, amikor 1949 utolsó napjaiban ünnepélyesen megalapították a Dunai Vasmű nemzeti vállalatot. Ezzel egy időben Dunapentele, a folyó menti kis, jelentéktelen falu határában azonmód megkezdődtek az építési munkálatok.

Első működő egységét, az öntödét 1951. november 7-én avatták fel, s ekkor kapta a gyár a nevet, amelynek első nagyolvasztója 1954-től termelt. Ezt követően az 1960-as évek közepéig fokozatosan épült ki a teljes kohászati vertikum, s a termelés ezt követő felfutása a hazai vaskohászat meghatározó vállalatává emelte a vasművet.

Az akkor már Dunai Vasmű nevet viselő vállalat alaptermékei mellett egyre szélesebb kört jelentettek a kohászati másodtermékek (profilok, idomcsövek, könnyűacél-szerkezetek, radiátorok), de az igazi jelentőséget a közútijármű-gyártás, a gépgyártás fejlesztése, a kőolajvezeték-rendszerek megépítése, illetve a könnyűszerkezetes építési technológia elterjedése jelentette.

Az acéltermelés 1973-ban meghaladta az egymillió tonnát, csúcsát az 1988-as esztendő jelentette közel 1,5 millió tonnás termeléssel, míg a foglalkoztatotti csúcsot 1971-ben érte el mintegy 13 ezer emberrel. A hetvenes-nyolcvanas évek általános nehézipari és vasipari válságon technológiai fejlesztésekkel, az aktív kapacitások bővítésével jutott túl a vállalat, s közben 1983-ban a Dunaferr nevet vette fel.

Az 1992. július 1-jén megalakult Dunaferr Dunai Vasmű Rt., s a körülötte létrejött Dunaferr-csoport a magyar gazdaság egyik legnagyobb vállalkozása, tagvállalatai - az acélfeldolgozás és a kapcsolódó szolgáltatások vertikális felépítése szerint - önálló társasági formában működnek. Értékesítésének nagy részét saját kereskedelmi vállalatain keresztül bonyolítja le. a magyar ipar egyik legnagyobb exportálója, elsősorban melegen-, illetve hidegen hengerelt lemezek, radiátorok kerülnek a külpiacokra.

Az 1996 szeptemberében a Dunaferr menedzsmentjét tömörítő Acél XXI. Kft.-vel kötött vagyonkezelési szerződést 2000 decemberében a többségi tulajdonos ÁPV Rt. felmondta, s közölte: a cég privatizációja egyelőre lekerült a napirendről.

További magyar márkák története itt

A nemzetbiztonsági átvilágításon megbukott Zaid Naffa testvérét küldi Szijjártó Irakba nagykövetnek

A nemzetbiztonsági átvilágításon megbukott Zaid Naffa testvérét küldi Szijjártó Irakba nagykövetnek

Halálra késelt két embert egy 16 éves fiatal Csehországban

Halálra késelt két embert egy 16 éves fiatal Csehországban

Fellegi Tamás Dubajban, fia Magyarországon építi a bizniszt

Fellegi Tamás Dubajban, fia Magyarországon építi a bizniszt

Szúrós gázszag volt az M2 metróban

Szúrós gázszag volt az M2 metróban