Év elején jelentős átalakuláson esett át a Facebook, valamint a Meta több platformja. Most kiderült, milyen változást jelenthet ez a gyakorlatban.
HVG
Közreadta a 2025 első negyedévére vonatkozó integritási jelentését a Meta – mely egyúttal az első azóta is, hogy Mark Zuckerberg jelentősen megváltoztatta a cég gyűlöletbeszéddel kapcsolatos irányelveit, és felszámolta a platform tényellenőrző csoportjait. (Utóbbi helyébe egy új, közösségi funkció lépett, melyről itt írtunk.)
S bár csökkent a Meta által eltávolított tartalmak száma, örömre nem igazán van ok: a jelentések szerint ugyanis a Facebookon megnőtt az erőszakos, valamint zaklatással összefüggő tartalmak száma – írja az Engadget. Mint a portál kiemeli: a Meta próbálja egyfajta győzelemként tálalni a változtatásokat, mivel elmondásuk szerint felére tudták csökkenteni a „hibákat”, miközben a szabályzatba ütköző tartalmak előfordulása „gyakorlatilag változatlan maradt a legtöbb problémás területen”.
Ami a konkrét számokat illeti, az erőszakos és felkavaró tartalmak aránya a 2024 végi 0,06–0,07-ről 0,09 százalékra nőtt, ami a Meta szerint „a jogsértő tartalmak megosztásának növekedésével” magyarázható, valamint azzal, hogy igyekeztek a cégnél javítani a saját gyakorlataikon is.
Milyen eszközökkel ellenőrizhető egy fotó, egy videó vagy egy hír valódisága, és ezek hogyan használhatók igazán hatékonyan? A Detekto.hu 13-16 éves diákok számára kidolgozott, de felnőttek számára is hasznos kurzusai segítenek.
Ami a zaklatással összefüggő tartalmakat illeti, ezek száma is növekedett, a 2024 végi 0,06–0,07-ről 0,07–0,08 százalékra. A Meta ebben az esetben a jogsértések idén márciusi, nem részletezett „kiugrásával” magyarázta a dolgot.
Az Engadget kiemeli: bér ezek apró különbségnek tűnhetnek, de egy olyan felületen, ahol nap mint nap több milliárd poszt jelenik meg, ez is jelentős. A Meta jelentése azt is aláhúzza, hogy összességében mennyivel kevesebb tartalmat töröltek az új irányelvek hatályba lépése óta: a gyűlöletkeltés miatt törölt posztok száma az idei első negyedévben 3,4 millió volt, ami 2018 óta a legalacsonyabb érték.
A törölt spam-tartalmak a 2024 végi 730 millióról 366 millióra csökkentek 2025 elejére, míg hamis Facebook-fiókokból 1,4 helyett 1 milliárdot töröltek ugyanezen időszak alatt. A tartalommoderáció „hibái” a változtatásokat követően 50 százalékkal csökkentek az Egyesült Államokban a Meta szerint. Azt ugyanakkor nem fejtették ki, hogy milyen logika mentén számolták ezt ki – de az ígéret szerint később elárulják majd.
Azt elismeri a cég, hogy van egy felhasználói csoportnál még szükség van a „proaktív moderációra”: a tinédzsereknél. Nemrégiben egy extra védelmet is bevetettek náluk.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.