I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A törvény hatálya
1. § (1) E törvényt kell alkalmazni a magyarországi rádió és televízió műsorszolgáltatásra és az ezzel összefüggõ műsorterjesztésre.
(2) Ha nemzetközi szerzõdés így rendelkezik, e törvényt a nem magyarországi műsorszolgáltatóra is alkalmazni kell.
Értelmezõ rendelkezések
2. § E törvény alkalmazásában:
1. Adásidõ: a műsoridõ és a műsorszolgáltatás során közzétett egyéb, műsorszámnak nem minõsülõ információk idõtartamának összege. Műsorszámnak nem minõsülõ információ a mérõjel, a monoszkóp, a műsorszignál, a szünetjel, a pontos idõ közlése, a bemondónak műsorszámhoz nem kapcsolódó közlése, továbbá a műszaki hibából eredõ műsorszünet.
2. Alapszolgáltatás: a műsorelosztó rendszerben az elõfizetõknek a legalacsonyabb díjtétellel nyújtott műsorelosztási szolgáltatás.
3. Befolyásoló részesedés:
a) az olyan közvetlen és közvetett tulajdon egy vállalkozásban, amely összességében a vagyoni vagy a szavazati jogok huszonöt százalékát meghaladó mértékű befolyást biztosít; a Ptk. 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozók közvetlen és közvetett tulajdoni részesedését egybe kell számítani,
b) az olyan helyzet, amely a vállalkozásban szerzõdés, alapító okirat (alapszabály), vagy elsõbbségi részvény alapján, a döntéshozó, vagy a felügyelõ szervek tagjai kinevezése (elmozdítása) útján, vagy egyéb módon jelentõs befolyást tesz lehetõvé.
4. Burkolt reklám: az a műsorszám vagy műsorszámon belüli tájékoztatás, amely semleges információ látszatát keltve ösztönöz áru vásárlására, vagy szolgáltatás igénybevételére, vagy bármely más üzleti magatartásra.
5. Értéknövelõ szolgáltatás: a műsorszolgáltatással össze nem függõ programok és információk terjesztése.
6. Filmalkotás: a játékfilm, a televíziófilm, a televízió-játék, a televíziós játékfilm-sorozat, a dokumentumfilm, a népszerű tudományos film, az animációs film.
7. Fõműsoridõ: rádióban a 6 óra 30 perc és 9 óra 30 perc, televízióban a 18 óra 30 perc és 21 óra 30 perc közötti idõszak.
8. Hálózatba kapcsolódás: két vagy több műsorszolgáltató összekapcsolódása ugyanazon műsorszám, vagy műsor egyidejű, vagy csaknem egyidejű szolgáltatására.
9. Hálózatos műsorszolgáltató: az a műsorszolgáltató, amelynek műsora vagy műsorszáma hálózatos műsorszolgáltatásban terjesztésre kerül, és a műsorszolgáltatásért felelõsséggel tartozik.
10. Helyi műsorszolgáltatás: az a műsorszolgáltatás, amelynek vételkörzetében éves átlagban legfeljebb százezer lakos vagy egy városon belül legfeljebb ötszázezer lakos él.
11. Jótékonysági felhívás: az a műsorban - pénzbeli vagy más gazdasági természetű ellenszolgáltatás nélkül - közzétett műsorszám vagy műsorszám része, amely segítség nyújtására szólít fel természetes személy, természetes személyek valamely csoportja vagy ezek támogatására alapított társadalmi szervezet, alapítvány stb. érdekében.
12. Képernyõszöveg: televízió műsorszolgáltatás műsoridejének kezdete elõtt, illetõleg befejezése után vagy műsorszámok között - nem a műsor részeként - közzétett írás, állókép, számítógépes grafika.
13. Kiegészítõ műsorszolgáltatás: rádió, illetõleg televízió műsorszolgáltatással egyidejűleg, kiegészítõ műszaki megoldás segítségével, ugyanazon a műsorelosztó, műsorszóró csatornán továbbított, a műsorszolgáltatáshoz szorosan kapcsolódó többletinformáció.
14. Klasszikus reklám: minden olyan reklám, amely nem minõsül közvetlen ajánlatnak.
15. Körzeti műsorszolgáltatás: az a műsorszolgáltatás, amelynek vételkörzete meghaladja a helyi műsorszolgáltatás vételkörzetét, de vételkörzetében az ország lakosságának kevesebb mint a fele él.
16. Közérdekű közlemény:
a) az állami vagy helyi, területi önkormányzati feladatot ellátó szervezet, illetve természetes személy kérésére és általa meghatározott tartalommal közzétett műsorszám, amely a lakosság figyelmének felkeltését szolgálja,
b) nem politikai cél elõmozdítására közzétett olyan műsorszám, mely közérdekű cél támogatására szólít fel, ilyen eseményt vagy célt népszerűsít, továbbá az ilyen cél megvalósulását veszélyeztetõ körülményre hívja fel a figyelmet.
17. Közműsorszolgáltató: olyan műsorszolgáltató, amely az Országos Rádió és Televízió Testület által elfogadott saját műsorszolgáltatási szabályzat alapján műsorában többségében közszolgálati műsorszámokat szolgáltat.
18. Közszolgálati műsor: az a műsor, melyben a közszolgálati műsorszámok meghatározó szerepet játszanak, és amely a műsorszolgáltató vételkörzetében élõ hallgatókat, nézõket rendszeresen tájékoztatja közérdeklõdésre számot tartó kérdésekrõl.
19. Közszolgálati műsorszám: a műsorszolgáltató vételkörzetében (országos, körzeti, helyi) élõ hallgatók, nézõk tájékozódási, kulturális, állampolgári, életviteli szükségleteit, igényeit szolgáló műsorszám, így különösen:
a) a művészeti alkotás, az egyetemes, a magyar és a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek kultúráját, valamint a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek életét, a kisebbségi álláspontokat bemutató közlés,
b) oktatási, képzési célú ismeretek közzététele,
c) tudományos tevékenység és eredmények ismertetése,
d) a vallásszabadság megvalósulását szolgáló, valamint az egyházi és a hitéleti tevékenységet bemutató műsorok,
e) a gyermek- és ifjúsági műsorok, valamint a gyermekvédelem céljait szolgáló ismeretterjesztõ, felvilágosító műsorok,
f) a mindennapi életvitelt segítõ, az állampolgárok jogi és közéleti tájékozódását szolgáló, az egészséges életmódot, a környezetvédelmet, a természet- és tájvédelmet, a közbiztonságot, a közlekedésbiztonságot elõsegítõ ismeretek terjesztése,
g) az életkoruk, testi, szellemi vagy lelki állapotuk, társadalmi körülményeik következtében súlyosan hátrányos helyzetben lévõ csoportok számára készített műsorszám,
h) a hírszolgáltatás.
20. Közszolgálati műsorszolgáltató: olyan műsorszolgáltató, amelynek működését közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzat határozza meg, feladata többségében közszolgálati műsor szolgáltatása, fenntartása alapvetõen közpénzekbõl történik, társadalmi felügyelet alatt áll, alapvetõ jogait és kötelességeit e törvény állapítja meg.
21. Közvetett tulajdon: a vállalkozásban tulajdoni részesedéssel, illetve szavazatokkal rendelkezõ másik vállalkozás (a továbbiakban: köztes vállalkozás) tulajdonosait megilletõ tulajdoni, illetve szavazati jog. Ha a tulajdoni arány és a szavazati arány eltér, a nagyobb arányt kell figyelembe venni. A közvetett tulajdon arányának megállapításához a köztes vállalkozásban fennálló tulajdoni vagy szavazati hányadot meg kell szorozni a köztes vállalkozásnak az eredeti vállalkozásban fennálló tulajdoni vagy szavazati hányadával. Ha a köztes vállalkozásban a vállalkozásnak többségi tulajdona van, ezt egy egészként kell figyelembe venni. Természetes személyek esetében a közeli hozzátartozók által [Ptk. 685. § b) pont] birtokolt, illetve gyakorolt tulajdoni vagy szavazati hányadokat egybe kell számítani.
22. Közvetlen ajánlat: az a reklám, amely a kereskedelmi elosztóval vagy a szolgáltatóval való közvetlen kapcsolatteremtés útján termékek vételére, eladására vagy bérletére, illetve szolgáltatások igénybevételére szólít fel.
23. Külföldre irányuló műsorszolgáltatás: az a nem műholdas műsorszolgáltatás, amelynek célzott vételkörzete - a közzétételére felhasznált műsorterjesztõ lehetõségek jellemzõi alapján - túlnyomórészt a Magyar Köztársaság határain kívülre esik, illetve a Magyarországon kívül esõ vételkörzetű műholdas magyarországi műsorszolgáltatás.
24. Magyarországi műsorszolgáltatás: az a műsorszolgáltatás, amelynek
a) műsorszolgáltatója magyarországi lakóhellyel rendelkezõ természetes személy, magyarországi székhelyű jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaság, vagy
b) közzétételére használt műsorterjesztõ berendezést, hálózatot a Magyar Köztársaság területén telepítették.
Nem minõsül magyarországi műsorszolgáltatásnak a Magyar Köztársaság területén kívülrõl származó, változtatás nélkül, egyidejűleg közzétett műsorszolgáltatás.
25. Műsor: rádió, illetve televízió műsorszámok megszerkesztett és nyilvánosan közzétett sorozata.
26. Műsorelosztás: a műsorszolgáltató által elõállított jelek egyidejű, változatlan továbbítása vezetékes (kábeles) hálózaton vagy nem műsorszóró rádiótávközlõ rendszeren a műsorszolgáltató telephelyétõl, illetõleg a műsorszétosztó hálózat végpontjától elkülönült szervezet közbeiktatásával az arra jogosult felhasználó vevõkészülékéhez, a tíznél kevesebb vevõkészülék csatlakoztatására alkalmas hálózat segítségével történõ jeltovábbítás kivételével. Nem minõsül műsorelosztásnak a telekhatáron belüli vezetékrendszer (pl. társasház).
27. Műsoridõ: a műsorban - valamely meghatározott idõszak folyamán - közzétett műsorszámok együttes idõtartama.
28. Műsorszám: hang vagy kép, illetve ezek összekapcsolódó - zárt egységet alkotó, vagy önálló részekbõl zárt egységbe szerkesztett - együttese, amelyet az együttes egészét egyedileg megjelölõ fõcím, szükség szerint további megkülönböztetõ jelzés, illetõleg a befejezõdést jelzõ közlés határol.
29. Műsorszétosztás: a műsorszolgáltató által elõállított jelek vezetékes (kábeles) hálózaton, továbbá földfelszíni vagy műholdas nem műsorszóró rádiótávközlõ rendszeren tartalmában változatlanul történõ egyidejű eljuttatása rádió és televízió műsorszóró adókhoz, illetõleg műsorelosztó hálózatokhoz.
30. Műsorszolgáltatás: állandó megnevezéssel ellátott rádióműsor, illetve televízió-műsor rendszeres szolgáltatása elõzetesen nyilvánosságra hozott adásidõben, bármely műsorterjesztõ rendszer meghatározott és nyilvánosan ismertetett csatornáján bárki számára, aki megfelelõ vevõkészüléket üzemeltet.
31. Műsorszolgáltató: a műsorszolgáltatásra e törvény szerint jogosultságot szerzett az a vállalkozás, amely a műsorszámok sorozatát megszerkeszti, vagy dönt arról, hogy a műsorban mely műsorszám szerepeljen.
32. Műsorszórás: földfelszíni vagy műholdas rendszerrel végzett egyirányú - megfelelõ vevõkészülékkel rendelkezõ, elvileg korlátlan számú felhasználónak szánt - rádió-távközlési eljárás hangok, képek vagy egyéb természetű jelek továbbítására.
33. Műsorterjesztés: műsorszolgáltató által elõállított műsorszolgáltatási jelek elektronikus úton (műsorszórással vagy műsorelosztás útján) egyidejűleg, változatlanul történõ eljuttatása a felhasználó vevõkészülékéhez.
34. Nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató: az olyan műsorszolgáltató, amely nemzeti és etnikai vagy más kisebbségi, kulturális cél vagy hátrányos helyzetű csoport szolgálatát vállalja, vagy a lakóhelyi közösség közéleti fórumaként kíván szolgálni, ha a műsorszolgáltatásból származó - elkülönítetten nyilvántartott - pénzügyi eredményét kizárólag a műsorszolgáltatás folytatására, fejlesztésére használja fel.
35. Országos érdekképviseleti, illetõleg szakmai szervezet: az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény hatálya alá tartozó olyan érdekképviseleti vagy szakmai szervezet, amelynek alapszabályából a működési kör egész országra kiterjedõ jellege megállapítható.
36. Országos műsorszolgáltatás: az a műsorszolgáltatás, amelynek vételkörzetében az ország lakosságának legalább ötven százaléka él.
37. Országos terjesztésű lap: az a napilap, amelynek eladott napi példányszáma legalább tíz megyében eléri az ezer-ezer példányt, vagy Budapesten eléri a negyvenezer példányt, továbbá az a hetilap, amelynek eladott heti példányszáma legalább tíz megyében eléri az ötszáz-ötszáz példányt, vagy Budapesten eléri a harmincezer példányt.
38. Összetett műsorszám: több műsorszám - egy fõcímmel jelzett - együttese.
39. Politikai hirdetés: olyan műsorszám, amely párt, politikai mozgalom
a) választásokon való részvételének, sikeres szereplésének, jelöltjének, népszavazási kezdeményezésének támogatására szólít fel, befolyásol,
b) nevét, tevékenységét, céljait, jelszavát, emblémáját, a róla alkotott képet népszerűsíti.
40. Tudatosan nem észlelhetõ reklám: olyan reklám, amelynek közzétételekor - az idõtartam rövidsége vagy más ok következtében - a műsorszám nézõjére, hallgatójára a lélektani értelemben tudatos észleléshez szükséges ingerküszöbnél kisebb erõsségű hanghatás, fényhatás keltette inger hat.
41. Reklám (hirdetés): olyan nyilvános tájékoztatásként ellenérték vagy ellenszolgáltatás fejében közzétett műsorszám, illetve rendelkezésre bocsátott műsoridõ, amely megnevezett vagy ábrázolt áru - termék, szolgáltatás, ingatlan, jog és kötelezettség - értékesítését, vagy más módon ellenérték fejében történõ igénybevételét vagy a reklámozó által kívánt más hatás elérését segíti elõ.
42. Saját gyártású műsorszám: olyan műsorszám, amelyet többségében
a) műsorszolgáltatóval munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló természetes személy, illetõleg
b) műsorszolgáltató által viselt költségek terhére magyarországi lakóhelyű természetes személy, magyarországi székhelyű jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaság készített, és az így létrejött műsorszámhoz fűzõdõ - törvényben meghatározott - vagyoni jogok a műsorszolgáltatót illetik meg.
43. Szakosított műsorszolgáltatás: az a műsorszolgáltatás, amelynek műsorát a napi műsoridõ legalább nyolcvan százalékában a műsorszolgáltató által pályázatban vagy bejelentésben vállalt azonos műfajú műsorszámokból szerkesztenek meg.
44. Támogatás: valamely - reklámnak nem minõsülõ - műsorszám elkészítéséhez, nyilvános közzétételéhez a műsorszolgáltatónak nyújtott pénzbeli vagy más gazdasági természetű hozzájárulás annak érdekében, hogy a támogató vagy általa meghatározott harmadik személy nevét, védjegyét, megkülönböztetõ jelzését, a róla alkotott képet népszerűsítse.
45. Vállalkozás: honosságára tekintet nélkül a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, valamint a természetes személynek e törvény szerinti tevékenysége és tulajdonosi helyzete.
46. Vezetékes műsorelosztó: az a műsorelosztó, amely a műsorelosztást zártláncú távközlõ hálózattal végzi.
47. Vételkörzet:
a) műsorszóró rendszer révén végzett műsorszolgáltatás esetében az a földrajzilag meghatározható terület, amelyen a műsor közzétételét megvalósító műsorszóró szolgáltatás hasznos jeleinek szintje és az interferenciavédelem számított mértéke eléri a Nemzetközi Távközlési Egyesület érvényes ajánlásaiban meghatározott minimális értéket,
b) vezetékes műsorelosztó rendszer (kábelhálózat) révén végzett műsorszolgáltatás esetében az a lakott terület, amelyen a kábelhálózat kiépült és a terület lakosságának lehetõsége van a hálózat gerincvezetékéhez az adott lakott területen szokásos díj ellenében csatlakozást létesíteni,
c) rádiótávközlõ műsorelosztó rendszer révén végzett műsorszolgáltatás esetében az a földrajzilag meghatározható terület, amelyen a műsor közzétételét megvalósító műsorelosztó szolgáltatás hasznos jeleinek szintje és az interferenciavédelem mértéke eléri a műsorsugárzási szerzõdés szerint az elfogadható minõségű vételhez szükségesnek nyilvánított legkisebb értéket,
d) hálózatos műsorterjesztõ rendszerek esetében az egyes rendszerek vételkörzeteinek összessége.
48. Zenei műsorszám: a szerzõi jogi védelem alatt álló zeneművekbõl szerkesztett műsorszám.
VISSZA