Tetszett a cikk?

A MŰSORSZOLGÁLTATÁS ELVEI ÉS SZABÁLYAI

A) RÉSZ
 
Általános alapelvek és szabályok
 
1. Cím
 
Alapelvek

3. §
(1) A Magyar Köztársaságban a műsorszolgáltatás - e törvény keretei között - szabadon gyakorolható, az információk és a vélemények műsorszolgáltatás útján szabadon továbbíthatók, a nyilvános vételre szánt magyarországi és külföldi műsorok szabadon vehetõk. A műsorszolgáltató - a törvény keretei között - önállóan határozza meg a műsorszolgáltatás tartalmát, és azért felelõsséggel tartozik.
(2) A műsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét, tevékenysége nem sértheti az emberi jogokat, és nem lehet alkalmas a személyek, nemek, népek, nemzetek, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, továbbá valamely egyház vagy vallási csoport elleni gyűlölet keltésére.
(3) A műsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség, sem bármely többség nyílt vagy burkolt megsértésére, kirekesztésére, annak faji szempontokon alapuló bemutatására, elítélésére.
 
4. § (1) A közérdeklõdésre számot tartó hazai és külföldi eseményekrõl, vitatott kérdésekrõl a tájékoztatásnak sokoldalúnak, tényszerűnek, idõszerűnek, tárgyilagosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie.
(2) A műsorszolgáltatásban közzétett műsorszámok összessége, illetõleg ezek bármely tartalom vagy műfaj szerinti csoportja nem állhat párt vagy politikai mozgalom, illetve ezek nézeteinek szolgálatában.
(3) A műsorszolgáltató politikai tájékoztató és hírszolgáltató műsorszámaiban műsorvezetõként, hírolvasóként, tudósítóként rendszeresen közreműködõ munkatársak - a munkavégzésükre irányuló jogviszonyuktól függetlenül - műsorszolgáltatónál politikai hírhez véleményt, értékelõ magyarázatot - kivéve a hírmagyarázatot - nem fűzhetnek.
(4) A műsorban közzétett hírekhez fűzött véleményt, értékelõ magyarázatot e minõségének és szerzõjének megnevezésével, a hírektõl megkülönböztetve kell közzétenni.
 
5. § (1) A vallási vagy hitbeli meggyõzõdést sértõ, az erõszakos vagy más módon a nyugalom megzavarására alkalmas képi vagy hanghatások bemutatása elõtt a közönség figyelmét erre a körülményre fel kell hívni.
(2) A vallási vagy világnézeti nevelésre szánt, illetve arra alkalmas műsorszámot e jellegének elõzetes feltüntetésével lehet közzétenni.
(3) Nem szabad kiskorúaknak szánt műsorszámban erõszakos magatartást követendõ példaként megjelenítõ képeket vagy hangokat közzétenni.
(4) A kiskorúak személyiségfejlõdésére ártalmas, így különösen az erõszak öncélú alkalmazását magatartási mintaként bemutató, illetõleg a szexualitást öncélúan ábrázoló műsorszámot csak 23.00 és 5.00 óra között lehet közzétenni. Közzététel elõtt erre a közönség figyelmét fel kell hívni.
(5) A kiskorúak személyiségfejlõdésére súlyosan ártalmas műsorszám közzététele tilos.
 
2. Cím
 
Egyes műsorszerkezeti követelmények

6. § A rádió zenei műsorszámokból szerkesztett évi műsoridejének legalább tizenöt százalékát magyarországi gyártású zenei műsorszámokból kell szerkeszteni. Ezt az elõírást nem kell alkalmazni az olyan műsorszolgáltatóra, mely nem közöl zenei műsorszámokat.
 
7. § (1) Az országos és a körzeti televízió évi teljes műsoridejének legalább tíz százalékában, 1999. január 1-jétõl legalább tizenöt százalékában olyan műsort köteles bemutatni, illetve a számvitelrõl szóló 1991. évi XVIII. törvény 15. §-ának (7) bekezdése szerinti éves ráfordítása legalább hét százalékát, 1999. január 1-jétõl legalább tizenkettõ százalékát olyan műsor költségeire köteles fordítani, amelyet külsõ vállalkozóval készíttetett vagy attól - öt évnél nem régebben készült műsorként - szerzett be.
E vállalkozásban a televíziónak nem lehet közvetett vagy közvetlen tulajdoni részesedése, illetõleg a televízió vezetõjének, vezetõ állású alkalmazottjának, a Ptk. 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozóinak nem lehet munkavégzésre irányuló jogviszonya vagy tulajdoni érdekeltsége. Az így meghatározott műsorszámoknak - a filmalkotások kivételével - magyarországi gyártásúaknak kell lenniük.
(2) A hálózatba való kapcsolódás során bemutatott műsort az (1) bekezdés szerinti követelmény teljesülése szempontjából csak a hálózatos műsorszolgáltató tekintetében lehet figyelembe venni.
(3) Az országos és a körzeti televízió műsorszolgáltatás - filmalkotások, reklám, hírek, sportközvetítések, vetélkedõk és játékok nélkül számított - évi műsoridejének legalább tizenöt százalékát, 1999. január 1-jétõl húsz százalékát magyarországi gyártású műsorszámokból szerkeszti meg.
 
8. § (1) Az országos és a körzeti műsorszolgáltató - a szakosított műsorszolgáltató kivételével - napi műsoridejének tíz százalékában köteles közszolgálati műsorszámokat szolgáltatni.
(2) Közszolgálati műsorszámokat a fõműsoridõben legalább huszonöt percben kell szolgáltatni. Ha a műsorszolgáltató a fõműsoridõben nem ad műsort, 7.00 és 18.30 óra közt kell közszolgálati műsorszámokat szolgáltatnia legalább huszonöt percnyi műsoridõben.
(3) Az országos televízió fõműsoridõben legalább húsz perc, országos rádió legalább tizenöt perc önálló hírműsort köteles egybefüggõen szolgáltatni. A más magyarországi műsorszolgáltatótól átvett híranyag a hírműsor húsz százalékát nem haladhatja meg.
(4) Földfelszíni műsorszórással működõ országos televízió szakosított műsorszolgáltatóként nem működhet.
 
3. Cím
 
Nyilvános rendezvény közvetítése

9. § (1) Ha valamely, a közönség számára egyébként nyilvános rendezvényt egy műsorszolgáltató kizárólagos joggal közvetít, más műsorszolgáltató műsora, illetve hírműsora a közvetítéssel egy idõben vagy a közvetítés után a rendezvényrõl a szükségleteinek megfelelõen a rendezvény valamely részletét olyan mértékben teheti közzé, hogy ne haladja meg a szerzõi jogról szóló törvénynek a szerzõi művek rádióban, illetve televízióban történõ szabad felhasználásának terjedelmét.
(2) A rendezvény részletének közzététele akkor felel meg a műsor, illetve hírműsor szükségleteinek, ha az nem haladja meg az érintett közvetítés (műsorszám) idõtartamának tíz százalékát, de legfeljebb az ötven másodpercet.
 
4. Cím
 
Reklámkorlátok és -tilalmak

10. § (1) A reklám tényállításaiért - a tudatos félrevezetés kivételével - a műsorszolgáltató e törvény szerint felelõsséggel nem tartozik.
(2) Lelkiismereti, illetõleg világnézeti meggyõzõdés reklám útján a műsorszolgáltatásban nem terjeszthetõ.
(3) Nemzeti ünnepek eseményeirõl, vallási és egyházi szertartásokról készített műsorszámok közlését közvetlenül megelõzõen és azt közvetlenül követõen reklám nem közölhetõ.
(4) A műsorszolgáltató híreket közlõ és idõszerű politikai tájékoztató műsorszámokban rendszeresen szereplõ belsõ és külsõ munkatársai sem képben, sem hangban nem jelenhetnek meg reklámban és politikai hirdetésben.
(5) Burkolt, illetve tudatosan nem észlelhetõ reklám nem közölhetõ.
 
11. § (1) Választási idõszakban az országgyűlési képviselõk, illetõleg a helyi, területi önkormányzati képviselõk és polgármesterek választásáról, továbbá a kisebbségi önkormányzatok választásáról szóló törvények szabályai szerint lehet politikai hirdetést műsorszolgáltatásban közzétenni. Választási idõszakon kívül politikai hirdetés kizárólag már elrendelt népszavazással összefüggésben közölhetõ.
(2) Külföldre irányuló műsorszolgáltatásban politikai hirdetés közzététele tilos.
 
12. § (1) A reklám, a közérdekű közlemény, a jótékonysági felhívás és politikai hirdetés közzétételének megrendelõje, továbbá az, akinek ezek közzétételéhez érdeke fűzõdik, a műsorszolgáltató felelõsségét vagy szabadságát érintõ módon nem befolyásolhatja a műsor tartalmát vagy - az idõpont kivételével - műsorszám műsorbeli elhelyezését.
(2) A műsorszolgáltató a közérdekű közlemény, a jótékonysági felhívás és a politikai hirdetés tartalmáért e törvény szerint felelõsséggel nem tartozik.
 
13. § (1) Nem szabad közzétenni dohányárut, fegyvert, lõszert, robbanóanyagot, kizárólag orvosi rendelvényre igénybe vehetõ gyógyszert, továbbá gyógyászati eljárást népszerűsítõ, ismertetõ reklámot.
(2) Az alkoholtartalmú italok reklámozását tartalmazó műsorszám
a) nem szólhat kiskorúakhoz, és nem ábrázolhat alkoholt fogyasztó kiskorút,
b) nem ösztönözhet túlzott alkoholfogyasztásra, és nem ábrázolhatja a túlzott alkoholfogyasztást pozitív, az alkoholfogyasztástól való tartózkodást negatív megvilágításban,
c) nem kelthet olyan benyomást, hogy az alacsony alkoholtartalmú italok fogyasztása esetén a túlzott alkoholfogyasztás elkerülhetõ,
d) nem állíthatja, hogy az alkoholtartalmú italok fogyasztásának bármilyen jótékony egészségügyi hatása lenne,
e) nem tehetõ közzé fõműsoridõben, az alacsony alkoholtartalmú ital kivételével,
f) nem tehetõ közzé kiskorúak számára készült műsorszámot közvetlenül megelõzõen, illetve közvetlenül azt követõen.
 
14. § (1) A reklám nem szólíthat fel közvetlen formában kiskorúakat, hogy szüleiket vagy más felnõtteket játékok, illetve más áru vagy szolgáltatás vásárlására vagy igénybevételére ösztönözzék.
(2) A reklám a játék tényleges természetét és lehetõségeit illetõen nem lehet félrevezetõ.
(3) A reklám nem mutathat gyermekeket erõszakos helyzetben, és nem buzdíthat erõszakra.
(4) A kiskorúaknak szóló reklám nem építhet a szülõk vagy tanárok iránti bizalomra.
 
15. § (1) Reklámot, közérdekű közleményt, jótékonysági felhívást, politikai hirdetést
a) e jellegének a közzétételt közvetlenül megelõzõ és azt követõ megnevezéssel, továbbá
b) egyéb műsorszámoktól optikai vagy akusztikus módon, jól felismerhetõen, elkülönítve
kell közzétenni.
(2) Közérdekű közlemény és jótékonysági felhívás közzétételekor annak forrását egyértelműen meg kell nevezni. A 2. § 16. pontjának a) alpontja szerinti közérdekű közlemény közzétételéért a műsorszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet.
(3) A közérdekű közlemény idõtartama a két percet nem haladhatja meg. A korlátozás nem vonatkozik a 137. § szerinti közérdekű közleményre.
 
16. § (1) A napi műsoridõnek legfeljebb tizenöt százaléka lehet klasszikus reklám. A reklámidõ elérheti a húsz százalékot, ha az magában foglalja a közvetlen ajánlatokat.
(2) A műsorszolgáltatás műsoridejének - bármiként számított - egy óráján belül a klasszikus reklám nem haladhatja meg a tizenkét percet.
(3) A közvetlen ajánlat idõtartama nem haladhatja meg naponta az egy órát.
(4) Éjféltõl hajnali öt óráig terjedõ idõszakban a közvetlen ajánlatokra az (1) és (3) bekezdésben foglalt korlátozások nem vonatkoznak.
(5) A nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató óránként három perc reklámot sugározhat.
(6) A kizárólag áru vagy szolgáltatás megrendelésére szakosodott műsorszolgáltatásra az (1)-(3) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók.
(7) A képernyõszövegre - ha annak vételkörzete nem haladja meg a helyi műsorszolgáltatás vételkörzetét - az (1)-(3) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók.
(8) Az országos és a körzeti televízió - a nem filmre szakosodott műsorszolgáltató kivételével - a reklámbevételének hat százalékát új, magyarországi filmalkotás létrehozására köteles fordítani. Ez legalább fele részében játékfilm, dokumentumfilm, népszerű tudományos film vagy animációs film, harminc százalékában nem saját gyártású alkotás. E kötelezettség filmgyártást támogató közalapítvány vagy állami alap részére - a bemutatási jogon kívüli egyéb megkötés nélkül - befizetett pénzösszeggel is teljesíthetõ. E kötelezettség szempontjából a befizetett összeget kétszeres szorzóval kell figyelembe venni.
 
17. § (1) Reklámot műsorszámok között lehet közzétenni.
(2) A (3)-(6) bekezdésekben meghatározott feltételek szerint műsorszámon belül is közzétehetõ reklám úgy, hogy az ne sértse a műsorszám értékét, valamint a műsorszám szerzõi jogi jogosultjának jogát és jogos érdekét.
(3) Olyan műsorszámokban, amelyek önálló részekbõl állnak össze, továbbá a sport- és más olyan közvetítésekben, amelyekben szünetek vannak, a reklám a részek között és a szünetekben közzétehetõ.
(4) Nem lehet reklámmal megszakítani vagy megrövidíteni azt a műsorszámot, amely
a) hír vagy idõszerű politikai tartalmú, és idõtartama nem haladja meg a harminc percet,
b) tizennégy év alatti kiskorúakhoz szól, és idõtartama nem haladja meg a harminc percet,
c) nemzeti ünnepek eseményeirõl tudósít, vagy
d) vallási, illetve egyházi tartalmú.
(5) A műsorszámon belül közzétett reklám vagy reklám-összeállítások között legalább húsz percnek kell eltelnie.
(6) A negyvenöt percnél hosszabb filmalkotás a szerzõi jog jogosultjának engedélyétõl függõen negyvenöt perces idõszakonként egyszer szakítható meg reklámmal. Ha a játékfilm, televíziófilm idõtartama legalább húsz perccel hosszabb kétszer vagy többször negyvenöt perces idõszaknál, akkor az további egy esetben megszakítható reklámmal. A műsormegszakító reklámok között legalább húsz perc műsoridõnek kell eltelnie.
 
5. Cím
 
Támogatott műsorszámok

18. §
(1) A műsorszám támogatóját a közzétételt közvetlenül megelõzõen vagy azt követõen meg kell nevezni.
(2) Támogatott műsorszám nem hívhat fel és nem befolyásolhat a támogató vagy az általa meghatározott harmadik személy üzleti tevékenységének igénybevételére, illetõleg az attól való tartózkodásra.
(3) A támogató a műsorszolgáltató felelõsségét, illetve szabadságát érintõ módon a műsor vagy a támogatott műsorszám tartalmát vagy műsorbeli elhelyezését - az idõpont kivételével - nem befolyásolhatja.
(4) Nem lehet közzétenni - a műsorelõzetes kivételével - olyan műsorszámot, amelyben a műsorszám támogatójának védjegye, megkülönböztetõ jelzése, jelszava megjelenik.
(5) A politikai hírműsorszám nem támogatható.
(6) A kizárólag áru vagy szolgáltatás megrendelésére szakosodott műsorszolgáltatásra e § - az (5) bekezdés kivételével - nem alkalmazható.
 
19. § (1) Nem támogathat műsorszámot
a) párt, politikai mozgalom,
b) az a vállalkozás, amely - fõtevékenysége szerint - e törvény szerint nem reklámozható terméket állít elõ, nagykereskedelmi forgalomban értékesít, illetõleg ilyen termékekkel kapcsolatos szolgáltatást nyújt. Ez a tilalom nem vonatkozik a gyógyszer termék, illetve a gyógyászati eljárás tekintetében érintett vállalkozás neve és védjegye közléséhez kötött támogatásra.
(2) A támogató megnevezésében (feltüntetett nevében) párt neve, jelszava, emblémája nem szerepelhet.
 
6. Cím
 
Kiegészítõ műsorszolgáltatás és értéknövelõ szolgáltatás

20. §
(1) Nem adható jogosultság kizárólag kiegészítõ műsorszolgáltatás végzésére.
(2) Kiegészítõ műsorszolgáltatást csak a műsorszolgáltatásra jogosult végezhet.
(3) A kiegészítõ műsorszolgáltatás végzésére vonatkozó igényt a műsorszolgáltatás iránti pályázatban kell közölni, illetõleg utólag be kell jelenteni.
 
21. § (1) Értéknövelõ szolgáltatás végzésére elsõsorban a műsorszolgáltató jogosult.
(2) Ha a műsorszolgáltató a műsorszolgáltatási jog gyakorlásának megkezdését követõ száznyolcvan napon belül valamely lehetséges értéknövelõ szolgáltatás felhasználását nem kezdi meg - a műholdas rendszer kivételével -, arra a műsorterjesztõ igényt jelenthet be.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott igényt a megnyíltát követõ száznyolcvan napon belül az Országos Rádió és Televízió Testülethez (a továbbiakban: Testület) és a műsorszolgáltatóhoz benyújtott bejelentéssel lehet érvényesíteni. E határidõt követõen a műsorszolgáltató és a műsorterjesztõ közül az szerezhet jogosultságot az értéknövelõ szolgáltatásra, aki, illetõleg amely elsõként jelenti be erre vonatkozó igényét a Testületnél. Abban az esetben, ha értéknövelõ szolgáltatást sem a műsorszolgáltató, sem a műsorterjesztõ nem kíván nyújtani, erre harmadik személy a műsorszolgáltatóval és a terjesztõvel szerzõdést köthet.
(4) Az értéknövelõ szolgáltatást a bejelentéstõl számított hatvan napon belül meg kell kezdeni és azt a bejelentésben foglaltak szerint folyamatosan végezni kell.
(5) A műsorszolgáltatási joggal együtt az értéknövelõ szolgáltatási jog is megszűnik.

B) RÉSZ
 
A közszolgálati műsorszolgáltatás, és a közműsor-szolgáltatás alapelvei és szabályai
 
1. Cím
 
Általános szabályok

22. § (1) Közszolgálati műsorszolgáltatást e törvényben meghatározott műsorszolgáltató végezhet.
(2) A Testület - kérelemre - műsorszolgáltatót közműsor-szolgáltatóvá nyilváníthat, ha az vállalja a közműsor-szolgáltatóra vonatkozó kötelezettségeket.
(3) A Testület a műsorszolgáltatási szabályzat elfogadásával nyilvánítja közműsor-szolgáltatóvá a műsorszolgáltatót. A Testület a műsorszolgáltatási szabályzatot a Művelõdési Közlönyben közzéteszi.
(4) A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató mentesül a műsorszolgáltatási díj fizetésének kötelezettsége alól.
 
2. Cím
 
A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató műsorára vonatkozó közös szabályok

23. §
(1) A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató különösen köteles a nemzet, a nemzeti, az etnikai, a nyelvi és más kisebbségek méltóságát és alapvetõ érdekeit tiszteletben tartani, nem sértheti más nemzetek méltóságát.
(2) A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató rendszeresen, átfogóan, elfogulatlanul, hitelesen és pontosan tájékoztat a közérdeklõdésre számot tartó hazai és külföldi eseményekrõl, a vételkörzetében élõk életét jelentõsen befolyásoló eseményekrõl, összefüggésekrõl, vitatott kérdésekrõl, az eseményekrõl alkotott jellemzõ véleményekrõl, az eltérõ véleményeket is beleértve. E feladatok ellátása során gondoskodik a 137. §-ban nem említett közérdekű közlemények nyilvánosságra hozataláról.
(3) A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató biztosítja a műsorszámok és a nézetek sokszínűségének, a kisebbségi álláspontoknak a megjelenítését, a műsorszámok változatosságával gondoskodik a nézõk széles köre, illetve minél több csoportja érdeklõdésének színvonalas kielégítésérõl.
(4) A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató különös figyelmet fordít
a) az egyetemes és a nemzeti kulturális örökség értékeinek ápolására, a kulturális sokszínűség érvényesülésére,
b) a kiskorúak testi, lelki és erkölcsi fejlõdését, érdeklõdését szolgáló, ismereteit gazdagító műsorszámok bemutatására,
c) a vallási és egyházi, továbbá a nemzeti, etnikai és más kisebbségi kultúrák értékeinek megjelenítésére,
d) az életkoruk, szellemi és lelki állapotuk, társadalmi körülményeik következtében súlyosan hátrányos helyzetű csoportok számára fontos információk elérhetõvé tételére, különös tekintettel a gyermeki jogokat ismertetõ, a gyermekek védelmét szolgáló, az igénybevehetõ szolgáltatásokról tájékoztatást nyújtó műsorok fõműsoridõben történõ bemutatására,
e) az ország különbözõ területeinek társadalmi, gazdasági, kulturális életét megjelenítõ műsorszámok bemutatására.
 
24. § (1) A közszolgálati műsorszolgáltatónál és a közműsor-szolgáltatónál a reklám idõtartama egyetlen - bármiként számított - műsorórában sem haladhatja meg a hat percet. A napi műsoridõ átlagában számított óránként a reklám idõtartama nem haladhatja meg az öt percet.
(2) A reklám idõtartamába a reklámtartalmú képernyõszöveg - kivéve a műsoridõn kívüli képernyõszöveget - megjelenítése is beleszámít.
(3) Közszolgálati műsorszolgáltatásban és a közműsor-szolgáltatásban reklám csak műsorszámok - összetett műsorszámokban az egyes műsorszámok - között tehetõ közzé. A sport- és más olyan közvetítésekben, amelyekben természetes szünetek vannak, a reklám a részek között és a szünetekben közzétehetõ.
(4) Közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató műsorában alkoholtartalmú ital nem reklámozható. A közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató műsorszámát nem támogathatja a fõ tevékenysége szerint alkoholtartalmú ital elõállítója és forgalmazója.
(5) A közszolgálati műsorszolgáltatásban és a közműsor-szolgáltatásban rendszeresen szereplõ belsõ és külsõ munkatársak - a munkavégzésükre irányuló jogviszonyuktól függetlenül - sem képben, sem hangban nem jelenhetnek meg műsorszolgáltatónál reklámban, illetve politikai hirdetésben.
(6) Az erõszak öncélú alkalmazását követendõ magatartási mintaként bemutató, illetõleg a szexualitást öncélúan ábrázoló műsorszámot tilos közzétenni.
 
25. § Közszolgálati műsorszolgáltatásban és a közműsor-szolgáltatásban csak az alábbi műsorszámok támogathatók:
a) vallási és egyházi tartalmú műsorszámok,
b) művészeti és kulturális eseményeket bemutató, közvetítõ műsorszámok,
c) a nemzeti és az etnikai kisebbségi anyanyelvű, illetve a nemzeti és etnikai kisebbségek életét, kultúráját bemutató műsorszámok,
d) az életkoruk, testi, szellemi vagy lelki állapotuk, társadalmi körülményeik következtében súlyosan hátrányos helyzetben lévõ csoportok számára készített műsorszámok.
 
3. Cím
 
A közszolgálati műsorszolgáltatásra vonatkozó külön szabályok

26. § (1) A közszolgálati műsorszolgáltató kötelessége elõsegíteni a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek kultúrájának és anyanyelvének ápolását, az anyanyelvükön való rendszeres tájékoztatást. E feladatot országos, illetve - a kisebbség földrajzi elhelyezkedésének figyelembevételével - körzeti vagy helyi műsorszolgáltatásban, a kisebbség igényeinek megfelelõ műsorszámokkal, a televízióban szükség szerint feliratozással vagy több nyelvű sugárzással teljesíti. A nemzetiségi műsorok idõtartama sem országos, sem körzeti összesítésben nemzetiségenként nem lehet kevesebb, mint a törvény hatálybalépésekor.
(2) A nemzeti és etnikai kisebbségek országos önkormányzatai - ennek hiányában országos szervezetei - a közszolgálati műsorszolgáltatónál rendelkezésükre álló műsoridõ felhasználásának elveirõl önállóan döntenek. E döntésüket - mely nem érintheti a műsorszám tartalmát és a műsorszerkesztést - a közszolgálati műsorszolgáltató köteles figyelembe venni.
 
27. § (1) A közszolgálati műsorszolgáltató a tevékenysége során birtokába került kulturális értékek és történelmi jelentõségű dokumentumok tartós megõrzésérõl archívumában gondoskodik, azokat szakszerűen összegyűjti, tárolja, gondozza.
(2) Az archiválás szabályait és feltételeit, a hasznosítás módját a kuratórium a Testülettel egyetértésben külön szabályzatban állapítja meg.
 
28. § (1) A közszolgálati televízió 1997. január 1-jétõl
a) reklám, hírek, sportközvetítések, vetélkedõk és játékok nélkül számított évi műsoridejének legalább ötvenegy százalékát magyarországi gyártású, s ezzel együtt legalább hetven százalékát európai gyártású műsorszámokból,
b) reklám, hírek, sportközvetítések, vetélkedõk és játékok nélkül számított teljes műsoridejének - egy naptári hónap átlagában - legalább harminc százalékát magyarországi gyártású, s ezzel együtt legalább ötvenegy százalékát európai gyártású műsorszámokból
szerkeszti meg;
c) a filmalkotásokból megszerkesztett évi műsoridejének legalább tizenöt százalékát, 1999. január 1-jétõl legalább húsz százalékát magyar állampolgárságú, illetve magyar nemzetiségű alkotók műveibõl vagy magyar állampolgárságú, illetve magyar nemzetiségű művészek közreműködésével készült, illetõleg magyarországi gyártású filmalkotásokból szerkeszti meg, és ennek legalább húsz százaléka új, amelynek harminc százaléka pedig nem a Magyar Televízió, illetve a Duna Televízió saját gyártású filmalkotása. Ezeket az arányokat a gyermek- és ifjúsági műsorszámok tekintetében is megfelelõen alkalmazni kell;
d) reklám és sportközvetítés nélkül számított évi műsoridejének legalább tíz százalékát 1999. január 1-jétõl legalább tizenöt százalékát nem saját, de magyarországi gyártású műsorokkal tölti ki.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott arányoknak a fõműsoridõben is érvényesülnie kell.
(3) A közszolgálati rádió zenei műsorszámokból szerkesztett évi műsoridejének legalább harminc százalékát magyar állampolgárságú, illetve magyar nemzetiségű alkotók műveibõl vagy magyar állampolgárságú, illetve magyar nemzetiségű művészek közreműködésével készült, illetõleg magyarországi gyártású műsorszámokból kell szerkeszteni.
(4) A közszolgálati műsorszolgáltató az e címben meghatározott kötelezettségeit minden általa nyújtott műsorszolgáltatás tekintetében egyenként köteles teljesíteni.
 
4. Cím
 
Közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzat és műsorszolgáltatási szabályzat

29. § (1) A közszolgálati műsorszolgáltató közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzatot, a közműsor-szolgáltató műsorszolgáltatási szabályzatot köteles készíteni és alkalmazni.
(2) A közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzatban, illetve a műsorszolgáltatási szabályzatban szabályozni kell:
a) a pártoktól, politikai mozgalmaktól való függetlenség biztosítékait,
b) a hírek, idõszerű politikai műsorok sokoldalúságának, tárgyilagosságának és kiegyensúlyozottságának, a vitatott kérdések ismertetésének, a vélemények, nézetek sokféleségének bemutatására vonatkozó elveket,
c) az anyanyelvi kultúra ápolását szolgáló szakmai követelményeket,
d) a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek kultúrája, élete bemutatásának rendjét, figyelemmel a törvény 26. § (2) bekezdésében foglaltakra is,
e) a kulturális, tudományos, világnézeti és vallási sokféleség tárgyilagos bemutatásának rendszerét,
f) a megkülönböztetõ jelzéssel ellátandó műsorszámok közzétételi módját,
g) a kiskorúakkal kapcsolatos rendelkezéseket,
h) a reklámtevékenységet, a műsorszámok támogatását,
i) a közérdekű közlemények közzétételét,
j) a közszolgálati műsorszolgáltatónál és a közműsor-szolgáltatónál alkalmazott műsorkészítõk önállóságának és felelõsségének mértékét és biztosítékait, a műsorkészítés és a műsorszerkesztés elveinek meghatározásában való részvételük biztosítékait, tiszteletben tartva az állampolgárok tájékozódási szabadsághoz való jogának érvényesülését,
k) a munkatársakra vonatkozó összeférhetetlenségi és magatartási szabályokat, különös tekintettel a politikai és hírműsorokban foglalkoztatottakra,
l) a műsorkészítési tevékenység szakmai szabályait,
m) a külföldre irányuló, valamint a 134. § (3) bekezdésében említett műsorszolgáltatás általános feladatait és az ezek teljesítésének, illetõleg a tervezett vételkörzetek ellátásának irányelveit.
(3) A közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzatnak, illetve a műsorszolgáltatási szabályzatnak rendelkeznie kell arról, hogy a közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató megrendelései, valamint a külsõ munkatársak megbízásai ne teremtsenek lehetõséget jogosulatlan elõnyszerzésre a közszolgálati műsorszolgáltató, illetve a közműsor-szolgáltató alkalmazottai számára.
(4) A közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzat tervezetét a törvény hatálybalépésétõl számított kilenc hónapon belül jóváhagyásra meg kell küldeni a közalapítvány kuratóriumának. A kuratórium a szabályzatot a Testület egyetértésével hagyhatja jóvá.
 
30. § (1) A Magyar Rádió és a Magyar Televízió az ország lakosságának túlnyomó többsége számára, a Duna Televízió elsõsorban a Magyar Köztársaság határain kívül élõ magyarság számára nyújt közszolgálati műsorszolgáltatást.
(2) A lakosság túlnyomó többségének nyújtott szolgáltatás alatt rádióműsor esetén legalább egy, a lakosság nyolcvan százaléka által a 87,5-108,0 MHz frekvenciasávban fogható; földfelszíni terjesztésű televízió-műsor esetén legalább egy, kilencvenszázalékos vételkörzetű műsorszolgáltatást kell érteni.

VISSZA

Fehér a táj a Kékesen

Fehér a táj a Kékesen

Az sem volt biztos, hogy megmarad, most régi fényében ragyog: egy hét múlva adják át a Notre Dame-ot

Az sem volt biztos, hogy megmarad, most régi fényében ragyog: egy hét múlva adják át a Notre Dame-ot

Szájer József: Nem tudom megváltoztatni azt a mémet, ami rólam kialakult

Szájer József: Nem tudom megváltoztatni azt a mémet, ami rólam kialakult

Németország kétmilliárd eurót tolna bele a lemaradó chipiparába

Németország kétmilliárd eurót tolna bele a lemaradó chipiparába