Új államálom: Kurdisztán – Nagyítás-fotógaléria
A Közel-Keleten mintegy 35-40 millió kurd él. Többségük négy ország: Törökország, Irak, Szíria és Irán területén. Az iraki változások eredményeként az ottani kurdok olyan autonómiát kaptak, amilyenről a többi országban nem is álmodhatnak. Az iraki Kurdisztán jelenleg ország az országban, a kurd regionális kormány fennhatósága alatt álló terület, többek közt az olajnak köszönhetően, gyors gazdasági fejlődésen megy keresztül. Erbil, az iraki kurdok fővárosa, Dubaj babérjaira tör. A török-kurd konfliktus lassan feledésbe merül, a nyugati szomszéd a legnagyobb befektetővé lépett elő a térségben.
Az iraki kurdok Irak, Irán, Szíria, az USA és Törökország között egyensúlyoznak egyelőre sikeresen. A hivatalos álláspont szerint Kurdisztán mindaddig Irak része marad, amíg az ország demokratikus föderáció, és amíg Bagdaddal lehetséges a párbeszéd. Az egységes Irakról hangoztatott szólamok mellett azonban fontos szempont lehet az is, hogy iraki zászló alatt könnyebb az élet a Közel-Keleten. A kurdok szomszédait az önálló Kurdisztán gondolatától is a rosszullét kerülgeti. Az önállóságról ezért hivatalosan senki sem beszél, a színfalak mögött azonban lassan új állam születik. A nemzetet összekovácsoló tényezők egyike a közös tragédia, a kurd népirtás.
A kurdok a Irak és Irán véres háborújában az iráni erők oldalán szálltak harcba, és ezzel végérvényesen magukra haragították Szaddám Huszeint. Az iraki hadsereg kegyetlen megtorló akciójában, az Anfal hadműveletben kurd források szerint 182 ezer iraki kurd vesztette életét. A lakosság egy részét sivatagi gyűjtőtáborokba terelték, és a kurd falvak és városok rombolása is a bosszú része volt. Az iraki kurdok szenvedésének jelképe Halabja városa. Szaddám Huszein itt vetette be a civil lakosság ellen a Tabun nevű gázt, amely mintegy 5000 ember halálát okozta percek alatt 1988 tavaszán. A városban a főleg gyerekek és nők maradtak a támadás idején, a férfiak az iraki hadsereg ellen harcoltak. Az iráni határnál fekvő település zarándokhellyé vált. Kurdisztán idén az Anfal 25. évfordulóján az áldozatokra emlékezett.
A gyógyvízhez nem kell úszósapka: 100 éves a Széchenyi fürdő - Nagyítás-fotógaléria
Elgémberedtek az izmai? Nem úgy hajol már, mint régen? Kipihenné a tegnap esti bulizás fáradalmait? Jöjjön velünk gőzölögni a szecskába! Képriportunk a 100 éves Széchenyi fürdőről.
Május 1.: Sör, virsli, kommunisták és kígyó a ligetben - Nagyítás-fotógaléria
Az elmaradhatatlan sör, virsli mellett a szakszervezetek, tízméterenként jelen lévő ellenzéki pártok, volt kommunista jelképek és egy kígyó uralta a hangulatot a Városligetben. Össze-vissza kapkodó képriportunk a munka ünnepéről.
Olvasni muszáj – a könyv világnapja – Nagyítás-fotógaléria
Ma van a könyv világnapja, bár nyilván kérdés, szüksége van-e egyáltalán a könyvnek egy kinevezett ünnepnapra. Az UNESCO április 23-án, Shakespeare és Cervantes halálának napján a könyvek tiszteletének fontossága mellett az olvasás élményére hívja fel a figyelmet. A könyv a legnagyobb csoda, a hatalomhoz és a boldogsághoz vezető egyetlen út, elmélkedett Gorkij, és ehhez talán még azt lehet hozzátenni: ha valaki az olvasás szerelmese lesz, biztos lehet abban, soha nem csalják meg. Montesquieu-nek is igaza van: a könyv bűvös talizmán, Victor Hugo szerint a könyv hideg, de biztos barát. Az ünnep a számvetésre is jó. Melyik a kedvenc könyvem, mit olvastam utoljára, melyik lesz a következő. Jó hír, hogy a vasárnap este zárult jubileumi, XX. Nemzetközi Könyvfesztiválon rekordszámú közönség volt, nem olyan jó, hogy a világon több mint 1 milliárd ember még soha nem részesült az olvasás élményében. Mark Twain úgy látta, egy olyan ember, aki nem olvas könyveket, semmivel nem különb annál, mint aki nem tudja elolvasni őket. Összeállításunk azt bizonyítja, a világ szereti a könyveket, mert olvasni nemcsak hasznos, hanem örömforrás is.
Amikor a falak is beleremegnek a május 1-be – Nagyítás-fotógaléria
Nincs majális politikai aktivizmus nélkül Berlinben – a másfél naposra kihúzott ünnepen az amúgy háttérbe szoruló csoportosulások mennek ki az utcára és gondoskodnak arról, hogy a nap ne csak a sörről és lufikról, hanem az aktuális társadalmi problémákról is szóljon. A nap csúcspontja minden évben a náciellenes ellendemonstráció, ahol a szélsőjobboldali NPD párt felvonulását próbálják – hol békésen, hol erőszakkal – megakadályozni. "Közösen harcoljunk a válság, a háború és a kapitalizmus ellen" jelszóval indult a kreuzbergi majálissal párhuzamosan a forradalmi május 1. tiltakozó felvonulás. A civilek, baloldali szervezetek, anarchisták, munkáspártiak és a köréjük csoportosuló diákok 8000 résztvevőt toboroztak az idei demonstrációra. Ott jártunk.
Majális, ballagás és a vak komondor a hét képein - Nagyítás-fotógaléria
Holland uralkodóváltás, munka ünnepe, ballagás és a vak komondor - képes összefoglaló a hét fontosabb eseményeiből.
Intim magány a budapesti zöldben - Nagyítás-fotógaléria
Kevés lehetőségünk van, ha Budapesten zöldhöz szeretnénk jutni, főleg, ha némi intimitást is igénylünk hozzá. A Margitsziget-Kopaszi-gát-Normafa alkotta háromszög az első tavaszi napon bedugul, és ez így is marad őszig. Ha nem akarjuk, hogy a pléden napoztatott végtagjainkon kutyák és babakocsikerekek gördüljenek keresztül, még mindig van megoldás.
Mert anya csak egy van - Nagyítás-fotógaléria
Anyák napja alkalmából nézze meg édesanyákról és gyermekeikről készült galériánkat!