Tetszett a cikk?

Bár Fischer Iván saját bevallása szerint a mai napig nem döntötte el, hogy karmester akar lenni, harminc év alatt felépített egy olyan zenekart, amelynek a működését ma már világszerte tanulmányozzák. Képriport a Fesztiválzenekar legutóbbi koncertturnéjáról.

Különjárattal indul Párizsba Ferihegyről a Fesztiválzenekar. Tavalyi turnéikon 16 országban jártak, 99 napot utaztak és 74 ezer kilométert tettek meg.
Stiller Ákos
Az újonnan épült Philharmonie de Paris előtt. Fischer Iván zeneigazgató ''nagy kalandnak'' nevezte, hogy az új hangversenypalotában lépett fel az együttes, ahol a közönség teljesen körbeveszi a középen játszó zenészeket.
Stiller Ákos
''A Philharmonie nagyon szépen szól, várhatóan nagy sikere lesz a világban'' – jegyezte meg Fischer Iván. Elmondta, hogy nagyon jól ismeri az akusztikai beállításokért felelős Tojota Jaszuhiszát, aki korábban a Los Angeles-i koncertterem hangzását tervezte, és aki a ''szakmában óriási tekintélynek'' számít. Tojota Jaszuhisza egyébként gyakran látogatja a magyar zenekar koncertjeit, mert nagyon érdekli, ahogy a Fesztiválzenekar ''különleges ülésrenddel és különleges egyensúllyal muzsikál, teljes másképp, mint a legtöbb zenekar a világon''.
Stiller Ákos
Brahms kulcsszerepet játszik a Budapesti Fesztiválzenekar idei évadjában, a májusi európai turnén a komponista mind a négy szimfóniáját eljátszotta az együttes, Párizsban a 3. és 4. szimfóniát hallhatta a közönség.
Stiller Ákos
''Nekünk csodálatos, hogy mind a négy Brahms-szimfóniával bejárjuk Európát. A francia közönség nagyon koncentrált, s nagyon sokat mond az, hogy ez a hatalmas terem teljesen tele volt'' – mondta az MTI-nek Fischer Iván a koncert után.
Stiller Ákos
Fischer Iván elárulta, hogy a japán akusztikus által tervezett termeket szereti a legjobban a világon, mert ''egyszerre nagyok, ugyanakkor intimek''. A közönség körbeveszi a zenekart, viszonylag közel van a zenészekhez, ugyanakkor a terem óriási befogadóképességű.
Stiller Ákos
Többszörös vastapssal ünnepelték a Fesztiválzenekart Párizsban.
Stiller Ákos
A telt házas koncert végén a 2400 néző ovációval, hosszú perceken át ünnepelte a zenekart.
Stiller Ákos
Újra úton
Stiller Ákos
Reklámfilmet forgatnak a zenekarról egy bécsi parkban
Stiller Ákos
A hangszerek utaztatásáról egy külön logisztikai stáb gondoskodik
Stiller Ákos
A legutolsó pillanatig próbálnak a zenészek
Stiller Ákos
A bécsi Musikvereinben Brahms 1. és 2. szimfóniáját hallhatta a közönség
Stiller Ákos
Stiller Ákos
A The New York Times a BFZ januári New York-i koncertjéről szóló beszámolójában egészen odáig jutott, hogy ''egy este munkájával megmutatták, milyen lehet a világ legjobb zenekara, amely ráadásul kórusnak sem rossz''. A cikk szerint a ''legfantasztikusabb Brahms I. szimfóniájának szenzációs, látnoki előadása volt''.
Stiller Ákos
Vastaps a Musikvereinben
Stiller Ákos
Fischer Iván zeneigazgatóként több újítást vezetett be. A zenekari és kamarazenei koncertek mellett a korhű hangszereken muzsikáló barokkegyüttes, valamint kortárs zenét játszó új zenei együttes is alakult. A zenekar tagjai közül a kétévente megrendezett Végh Sándor-verseny nyertesei szólistaként is felléphetnek.
Stiller Ákos
A sikernek az öltözőben is örülnek a zenészek
Stiller Ákos
Koncert után csomagolás, Bécs után Prága a következő állomás
Stiller Ákos
Bár Fischer Iván saját bevallása szerint a mai napig nem döntötte el, hogy karmester akar lenni, harminc év alatt felépített egy olyan zenekart, amelynek kezdeményezéseit, egyedülálló próbamódszereit, új hangversenytípusait világszerte tanulmányozzák.
Stiller Ákos
Próba Prágában
Stiller Ákos
Próba Maria João Pires világhírű zongoraművésszel
Stiller Ákos
A prágai Smetana Koncertteremben is telt ház várta a Fesztiválzenekart
Stiller Ákos
Utolsó pillanatok a koncert előtt
Stiller Ákos
Ráadásként mindhárom alkalommal helyükön hagyták hangszereiket a zenészek, és kórusként adták elő Johannes Brahms: Es geht ein Wehen durch dem Wald c. szerzeményét
Stiller Ákos
Stiller Ákos
Stiller Ákos