szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hónapban nemzetközi és hazai médiumok tucatjai adtak hírt arról, hogy az állítólagosan több mint 70 éve élelem és víz nélkül élő, hívek által bálványozott, indiai csodaember - Prahlad Dzsani - szigorú orvosi felügyelete és ipari kamerákkal támogatott őrizete alatt tapasztaltak elképesztették a kísérletben résztvevő orvosokat - olvasható a Szkeptikus blogon.

A cikkek fő állítása az volt, hogy a jógi tizenöt nap alatt nem evett és ivott a legcsekélyebb mértékben sem (ahogy széklet és vizelet sem távozott szervezetéből), ennek ellenére a jelen orvosi-fiziológiai ismereteinknek ellentmondva nem száradt ki, nem változtak jelentősen az élettani paraméterei, és legfőképpen nem halt szomjan. Ráadásul saját állítása szerint az elmúlt 70 évben is hasonlóan (nem) táplálkozott, ami ellenkező irányú bizonyíték hiányában azt mutatná, hogy a táplálkozás és folyadékbevitel fontosságáról alkotott ismereteink minimum pontosításra szorulnak, és hogy érdemes lehet eladni az élelmiszeripari vállalatokba fektetett részvényeket.

Prahlad Dzsani ráadásul nem először vesz részt hasonló kutatásban: korábban 2003-ban hasonló feltételek mellett vizsgálták a jelenlegi eljárást felügyelő kórház orvosai, mindkétszer dr. Szudhir Sah neurológus vezetésével. Az aktuális kutatás sajtóanyagaiból az derült ki, hogy szobájában két kamera követte a jógit, míg a szobából való távozásai során egy harmadik kamera eredt a nyomába, ami rögzítette Prahlad Dzsani napfürdőit, valamint hagyományos (vízzel történő) mosakodását és gargalizálását. A kísérlet urai persze azt is állították, hogy ezen alkalmakkor nem kerülhetett Dzsani szervezetébe víz, még a gargalizálásra szolgáló vizet is zacskóba zárva vették vissza tőle, majd megmérték, hogy nem fogyott-e belőle - írja a bejegyzés szerzője. Lehetséges-e, hogy valaki hosszabb időn át kibírja élelem és víz nélkül? Kíváncsi a részletekre? Látogasson el a Szkeptikus blogra, és olvassa el a teljes bejegyzést, amelyet videó is színesít.

hvg.hu Napi merítés

Homeopátiateszt 175 évvel ezelőttről

Egy 2006-ban megjelent cikk szerint az első dokumentált, randomizált, kettős vak klinikai vizsgálatot a homeopátia tesztelésére használták Bajorországban, alig negyven évvel a homeopátia bevezetése után, 1835-ben - olvasható a Szkeptikus blogon.

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

Megvolt a lottósorsolás, tizenöt szerencsésnek bőven megtérült a karácsony

Megvolt a lottósorsolás, tizenöt szerencsésnek bőven megtérült a karácsony

Megyeri Zsuzsanna: A saját viaskodó énünkkel szemben is türelmesnek kell lennünk

Megyeri Zsuzsanna: A saját viaskodó énünkkel szemben is türelmesnek kell lennünk

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”