szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Márkamilliókat költött Erich Honecker, hogy 350-500 személyes atombiztos föld alatti várost építhessen magának és a hozzá hű keletnémet elvtársainak. A Kelet-Berlin mellett 1983-ban átadott komplexumhoz hasonlót a Szovjetunió kivételével egyetlenegy keleti blokkba tartozó állam sem tudott felépíteni anyagi okok miatt.

Annak ellenére, hogy a Szovjetunió és az Egyesült Államok a SALT-1 szerződés keretén belül 1972-ben törvényerőre emelte, hogy legfeljebb 100-100 kilövőállást és ugyanennyi rakétaelhárító (ABM) rendszert tartanak már csak üzemben a jövőben -, a keleti blokk országaiban szinte azonnal lázas atombunker-építési hullám kezdődött el.

Az NDK Nemzetvédelmi Minisztériuma 1973. február 5-én rendelte el, hogy Kelet-Berlin központjából légvonalban 30 kilométernyire, Prenden falu mellett építsenek fel egy 17 komplexumból álló bunkerrendszert, amely nemcsak a párt vezetőinek nyújthat majd megfelelő védelmet egy esetleges atomtámadás esetén, hanem a harmadik világháború ideje alatt titkos katonai kommunikációs központként is használható lesz. A „Filigrán” kódnéven futó beruházás első lépcsőjében az állam először felvásárolta az alig 360 fős falu összes házát és melléképületeit, hogy családtagjaikkal együtt ide Stasi-ügynököket és a párthoz hű militánsokat költöztethessen - olvasható a Falanszter blogon.

Kíváncsi a részletekre és a bunkerről készült képekre? Látogasson el a Falanszter blogra.

hvg.hu Napi merítés

Szellemváros lett Detroit

Detroit nemcsak kezdeti sikereit, hanem a több mint 50 éve tartó agóniáját is az autógyártásának köszönheti. A tartós munkanélküliség és az elszegényedés miatt az emberek 1967 júliusában utcai harcok útján próbálták bajaikat kifejezni. A nincstelenséget jól szemlélteti az a tény is, hogy míg 1950-ben 1,8 millió ember élt a városban, addig tavaly már csak 910 ezer fő.

hvg.hu Napi merítés

Érdekességek a Balkán legnagyobb lakótelepéről

Jelenleg 400 ezer ember él az egykori magyar-szerb határsávon felépített Duna-parti városban; Új Belgrád a mai napig a Balkán-félsziget legnagyobb lakótelepe. A "szerb New York" Joszip Broz Tito nélkül sohasem épült volna fel - olvasható a Falanszter blogon.

hvg.hu Napi merítés

A szovjeteknek is volt Atlantiszuk

33 évig szolgálta ki a Szovjetunió kőolajiparát a világ legelső mesterséges szigete. A héthektáros platformot 1982-ben nyelte el csaknem teljesen a Kaszpi-tenger. A dollármilliárdokat termelő elsüllyedt szovjet Atlantiszt ma már senki sem akarja igazából megmenteni - olvasható a Falanszter blog friss bejegyzésében.

hvg.hu Napi merítés

Felhőkarcolók épültek volna Budapesten a Horthy-korszakban

Milyen lenne ma Budapest sziluettje, ha a Belgrád-rakparton megépült volna a 130 méter magas Magyar Történelem Tornya? Lenne-e az Erzsébet téren Gödör, ha a második világháború nem akasztja meg az ide tervezett 80 méter magas felhőkarcolók építését? A Falanszter blog összegyűjtötte és bemutatja a meg nem épített felhőkarcolókat.

hvg.hu Napi merítés

Náci munkásoknak épült a világ legnagyobb fürdővárosa

A csaknem 5 kilométer hosszú "rügeni kolosszus" 20 ezer német munkás gondtalan nyaralását biztosította. A mediterrán országokba innen induló luxushajókon söröző náci melósokat irigyelték fél Európa kétkezi iparosai. Az egykor 11 ezer szobás üdülőváros ma szellemváros - olvasható a Falanszter blogon.

hvg.hu Napi merítés

Az odesszai katakombarendszer, ami még ma is gyilkol

Bár pontos térkép a mai napig nem készült róla, több mint valószínű, hogy 3000 kilométeres hosszával a világ legnagyobb katakombája az odesszai. A járatokban kétévente mumifikálódott hullákat, ötévente pedig második világháborús fegyvereket találnak - olvasható a Falanszter blogon.

Lefilmezték a kínaiak hatodik generációs harci gépének próbarepülését

Lefilmezték a kínaiak hatodik generációs harci gépének próbarepülését

Ne legyen a cél, hogy szeressék a diákok - mitől népszerű egy tanár most, és mitől volt 150 évvel ezelőtt?

Ne legyen a cél, hogy szeressék a diákok - mitől népszerű egy tanár most, és mitől volt 150 évvel ezelőtt?

Zelenszkij: Az oroszok néha kivégzik az észak-koreai bajtársaikat

Zelenszkij: Az oroszok néha kivégzik az észak-koreai bajtársaikat

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?