szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy ausztrál felmérés eredménye szerint a felnőttek többsége magányosnak érzi magát, az egyedüllétet pedig legkevésbé a negyvenesek viselik könnyen, mégis sokan önként választják azt. A kutatásban részt vevő 1300 tizennyolc évesnél idősebb felnőttnek több mint 65 százaléka vallotta magát magányosnak.

A tanulmányból kiderült, hogy a nők a férfiaknál, a nyugdíjasok a munkanélkülieknél, a szegények a gazdagoknál, a hívők az ateistáknál viselik jobban a magányt. A kutatás egyik legmeglepőbb eredménye az volt, hogy a közhiedelemmel ellentétben az emberek nem az öregedésükkel arányosan érzik magukat egyre magányosabbnak, hiszen nem a legidősebbek, hanem a negyvenes korosztály szenved leginkább az egyedülléttől.

"Nem ugyanaz, ha valaki magányos, vagy magányosnak érzi magát. A magány nem mindig negatív, sokan önként választják azt, csak akkor van baj, amikor az egyedülléthez hiányérzet is társul" - mondta a BBC-nek Teresa Ticino uruguayi pszichológus, aki hozzátette, Latin-Amerikában általános vélekedés, hogy a férfiak választják a magányos életformát, míg a nőket elhagyják, és azért lesznek egyedülállók. Sokan azok közül is magányosnak vallották magukat, akik családban élnek. A magány, amely növeli a szív-és érrendszeri betegségek, illetve a depresszió kialakulásának veszélyeit, elhízáshoz is vezethet, és az otthoni erőszak egyik oka lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A sok alvás kedvez a cukorbajnak

Az alvásban is fontos a mértékletesség, legalábbis a férfiaknál, ugyanis mind az álmatlanságban szenvedőknél, mind az álomszuszékoknál növekszik cukorbetegség kockázata.

hvg.hu Plázs

Stressz – a kor kórja

„Küzdj vagy fuss” – a XXI. század népbetegségeként aposztrofált stresszre adható lehetséges válaszok ezek. Számtalan betegség kialakulása miatt okolják az állandó készenlétet igénylő, és sokszor megoldhatatlannak tűnő mindennapi problémák okozta stresszt. A pszichológus a személyiségben keresi a válaszokat, a belgyógyász a szégyenérzetet is okolja, a kardiológus pedig a beteg felelősségéről beszél.

hvg.hu Plázs

Impotenciát okozhat a horkolás

A horkoló ember a hálószobában felér egy csendháborítóval. Az orvosok szerint emellett a horkolás számos betegség okozója is lehet.

MTI/hvg.hu Plázs

Csökken az emberiség vérnyomása

Lassan, de folyamatosan csökken az emberiség vérnyomása - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elvégeztetett vizsgálatból.

hvg.hu Plázs

Szívre is jó a magyar áfonya

Bár a sarkkörtől a trópusokig az áfonyák mintegy háromszáz faja népesíti be az északi féltekét, hazánkban ritkán fordul elő. Ám egyik különleges változata a nedves, savanyú talajt kedvelő tőzegáfonya az Észak-Alföld tőzegmohalápjain és a Mátra egyes területein él. Magas ásványi anyag, só és vitamin tartalmú piros gyümölcse a népi gyógyászat nélkülözhetetlen szere.

hvg.hu Plázs

Önbizalmat növel a grépfrút

A grépfrút, amellett, hogy fogyókúrák egyik alapeleme, javítja a szervezet regeneráló-képességét, a sejtek szabad gyökökkel szembeni védelmét. Kivonatának néhány cseppje megújítja az önbizalmat, illata serkenti az agy jobb féltekét, javítja a memóriát és segíti a koncentrációt.

hvg.hu Plázs

A magasabb végzettség megóvhat az Alzheimer-kórtól?

A magasan kvalifikált, tanultabb emberek esetében az Alzheimer-kór tünetei hosszabb ideig maradnak enyhék, mint a kevésbé iskolázottaknál. Az előrehaladott stádiumban azonban látványos romlás kezdődik. Tehetünk-e valamit, hogy elkerüljük a betegséget, és tud-e ebben nekünk segíteni az orvostudomány?