szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cukorbetegség "drámai" terjedése egyre nagyobb anyagi terhet ró a fejlett és fejlődő gazdaságokra egyaránt - áll az Economist Intelligence Unit (EIU) Londonban kiadott új felmérésében, amely szerint csak ennek a betegségnek és következményeinek a kezelési költségei az egyes országok GDP-értékének ma már százalékosan kimutatható hányadát emészti fel.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző házának kimutatása szerint a diabétesz az elmúlt években a fejlett és a fejlődő térségben egyaránt az egyik legsúlyosabb egészségügyi problémává vált. Az 1990-es években a különböző becslések szerint 100-135 millió  cukorbeteg élt világszerte; 2007-re szakértői felmérések alapján csak a 20-79 éves korosztályban 246 millióra nőtt az e betegségben szenvedők száma.
 
Ez azt jelenti, hogy e korcsoport teljes népességének 5,9 százaléka cukorbeteg, és 2025-re számuk várhatóan 380 millióra, arányuk a korcsoporton belül 7,1 százalékra duzzad, áll az EIU elemzésében. Az előrejelzés szerint a cukorbajt már nem lehet a gazdag országok betegségének tekinteni; a diabétesz-előfordulások 80 százaléka jelenleg a fejlődő térségre jut. Az előrejelzés szerint Európában az idei 53 millióról 2025-ig 64 millióra, Délkelet-Ázsiában viszont 47 millióról 80 millióra nő a cukorbetegek száma.
 
Az EIU öt országban - Kínában, Indiában, Dániában, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban - vizsgálta meg a "diabétesz-járvány" gazdasági következményeit. Ebben az országcsoportban India gazdaságát terheli meg a legjobban a kór, amelynek kezelése az éves indiai GDP-érték 2,1 százalékát emészti fel.
 
Az Egyesült Államokban a hazai össztermék 1,2 százalékába kerül a cukorbaj kezelése - ez évente 134,8 milliárd dolláros költséget jelent, ami a teljes amerikai egészségügyi kiadások 6 százalékával egyenlő -, Dániában és Kínában egyaránt 0,6, Nagy-Britanniában 0,4 százalékot farag le a GDP-értékből a betegség. Az EIU összehasonlításként közli, hogy a brit kormány évente a GDP 0,35 százalékát fordítja külföldi gazdasági segélyekre. 

A jelentés szerint e mind drágább betegség legolcsóbb megoldása a megelőzés lenne, de akár évtizedekbe is telhet a rossz étkezési és életmódbeli szokások visszafordításához szükséges társadalmi és kulturális változások meghonosítása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nem vesszük komolyan a cukorbetegséget

A cukorbetegség úgynevezett kettes (2-es) típusában szenvedők nagy része - az évek óta folyó egészségnevelő, felvilágosító kampányok ellenére - még most sincs tisztában az őt érintő kór alapvető jellemzőivel, a vércukorérték nyomon követésének fontosságával és mibenlétével.

MTI Tech

Saját hasnyálmirigy-sejtjeik segíthetnek a cukorbetegeken

A cukorbetegség egy sajátos formájától szenvedő egyéneken segíthet egy olyan új eljárás, a sziget-sejtek visszaültetése (autotranszplantációja), amelyet amerikai orvosok fejlesztettek ki nemrégiben - olvasható az amerikai Mayo Klinika honlapján.

MTI Plázs

Miért egészségtelen a cukorfogyasztás?

A cukor oly mértékben elárasztotta a világ élelmiszeriparát, hogy szinte nincs olyan készétel vagy konzerv, amelyben ne lenne megtalálható. Például egyes leveskonzervekben több a cukor, mint a hús vagy a kagyló, még akkor is, ha az íze el van nyomva aromákkal, citromlével vagy sóval - állítja a táplálkozásról szóló leghíresebb "botránykönyvek" egyike.

MTI Plázs

Őssejtekkel gyógyítható a cukorbetegség

Emberi embrionális őssejtekről sikerült kimutatni, hogy inzulintermelő hasnyálmirigy-sejtekké alakíthatóak, tehát elképzelhető, hogy gyógyíthatóvá válik az 1-es típusú cukorbetegség - jelentette be egy kaliforniai cég, a Geron Corp.

hvg.hu Plázs

Cukorbetegséget okoz a depresszió

A depresszióban szenvedő idős emberek gyakrabban lesznek cukorbetegek, mint társaik – állítja egy új tanulmány, amely szerint a depresszió fő szerepet játszik a diabétesz kialakulásában.