szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Könnyen elpirul? Zavarja a huzat? Szeret kirándulni? – ilyen és ehhez hasonló kérdéseket tettek fel a meteorológiai szolgálat munkatársai azon a kérdőíven, amelyet reprezentatívnak ugyan nem nevezhetünk, de azt a tényt ismét megerősítette, hogy az emberek fele érzékenyen reagál az időjárás változásaira.

Statisztikai adatok alapján a magyarok főleg a melegfrontra érzékenyek. Szervezetünk fáradtsággal, ingerlékenységgel, koncentrációzavarral, fejfájással, álmatlansággal reagál erre a frontra, de ennél is komolyabb gondot okozhat az, hogy rosszabbodhat a krónikus betegségben szenvedők állapota, növekedhet a vérzékenység. „Megtörtént, hogy egy komoly műtét előtt álló férfi felesége telefonált, és arról érdeklődött, milyen front várható az operáció napján. Emlékszem, az előrejelzés melegfront érkezését mutatta: nem tudom, elhalasztották-e a beavatkozást, mindenesetre ez a megkeresés is jelzi, az emberek odafigyelnek az időjárási hatásokra" – meséli Fülöp Andrea, biometeorológus.

A melegfront általában a megérkezése előtt okoz tüneteket, ellentétben a hidegfronttal. A hidegfrontra érzékenyek – több köztük a nő, mint a férfi – gyakran panaszkodnak álmosságra, szédülésre, fejfájásra. A fokozódó görcshajlam az oka, hogy ilyen időszakban megnövekedhet a szülések száma, de az epe- vese- és gyomorbetegek is számíthatnak görcsös rohamokra.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Frontérzékenység: hiszti vagy valós probléma?

Migrén, sajgó ízületek, szétszórtság, idegesség – egyszóval frontérzékenység, amely akkor alakul ki, ha a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer között megbomlik az egyensúly. Kiket veszélyeztet, illetve hogyan orvosolható a probléma?