szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába terjed a pánik szerte Amerikában és a világban, nem fogunk meghalni, ha valaki letüsszent minket az utcán. A WHO és CDC egészségügyi szervezetek, valamint az ÁNTSZ hivatalos információiból állítottuk össze a tudnivalókat, amelyekből kiderül: a sertésinfluenza lehet súlyos, de a Twitter-féle közmédiában mégis jobban terjed a kór, mint az emberek között.


 
Mi a sertésinfluenza?

Sertések között terjedő, fertőző akut légúti betegség, amelyet négy influenzavírus-típus okozhat: a leggyakoribb H1N1 altípus mellett számontartanak H1N2, H3N1, H3N2 altípusokat is.

Mivel a sertésekben nem csupán sertés-, hanem madár- vagy emberi influenzavírusok is tenyészhetnek, ezért a vírusgének keveredhetnek, így alakulhatnak ki új, többforrású génekből összekombinálódott vírusok is: mindezek levegőben, direkt és indirekt módon terjedhetnek, valamint vannak olyan sertések is, akik csak hordozzák a vírust, de nem mutatnak semmilyen szimptómát.

A WHO szerint az állatok között a megbetegedési arány magas, az elhullási arány azonban alacsony, 1-4% közötti. Míg a járvány egész évben előfordulhat, a mérsékelt égövön ősszel és télen gyakoriabbak.

Hogyan hat a sertésinfluenza az emberekre?

Dolgozók az elhaladó utasok testhőmérsékletét
ellenőrzik a szöuli Incseon repülőtéren, hogy kiszűrjék
a lázasakat, akik esetlegesen
sertésinfluenzával fertőzöttek.
© MTI/EPA
Míg a vírusok fajspecifikusok, néha megfertőzhetnek embereket is, akik tovább is fertőzhetnek. A CDC járványügyi központ szerint a múltban Amerikában 1-2 évente volt csupán egy fertőzés, 2005 és 2009 januárja között a kontinensen 12 fertőzést izoláltak, haláleset nem volt. Szomorú tragédiaként tartják számon egy 32 éves wisconsini nő halálát 1988-ban, illetve azt az 1976-os kitörést New Jersey-ben, amely több mint kétszáz embert fertőzött meg, közülük csak egy beteg nem élte túl. Fontos tudni, hogy az emberekben, illetve a sertésekben lévő H1N1 vírusok különböznek egymástól.

Ami a tüneteket illeti, nem sokban különbözik a sertésinfluenza az emberi influenzavírustól: láz, köhögés, torokfájás, testi fájdalmak, fejfájás, hidegrázás, fáradtság jelezheti a vírus jelenlétét - egyes betegek a CDC szerint hasmenésre és hányásra is panaszkodtak - azt viszont tudnunk kell, hogy a sertésinfluenza súlyosbíthatja a betegek esetlegesen már meglévő krónikus orvosi állapotát. A fertőződés tényét a betegség első 4-5 napjában gyűjtött mintából állapíthatják meg laborteszt segítségével.

Mi a helyzet a sertéshússal, azt lehet fogyasztani?

Az egészségügyi szervek egybehangzó véleménye szerint a sertésinfluenza nem terjed sertéshús fogyasztásával, ha rendesen kezelve és elkészítve fogyasztjuk azt - a vírust a 70 celsius fok feletti főzési vagy sütési hőmérséklet elpusztítja.

Kövesse a vírus terjedését online, a Techline segítségével!
A Google Maps térképén élőben figyelheti, hogy a világ mely részeiről jelentettek újabb fertőzést. Bővebb információt a Techline oldalán talál. Tovább>>
Hogyan fertőződhetünk meg, mi történik akkor, ha sertésinfluenzánk van?

A WHO szerint valószínű, hogy azok szervezetében, akik nem dolgoznak sertésekkel, nem alakult ki semmilyen immunitás a sertésinfluenzával szemben. Az elmúlt napok eseményei sajnálatosan rámutatnak, hogy a sertésinfluenza jelenlegi vírustörzse fertőzhet emberek között is, de a járvány hatását igen nehéz megjósolni, ugyanis annak hatása függ a vírus fertőzőképességétől, az egyes emberek immunrendszerétől, szervezetétől vagy attól, hogy az elmúlt időben megfertőződtek-e emberi influenzavírussal, ami miatt vélhetően számos antitest segítheti a vírus elleni küzdelmet.
 
Az amerikai jelentések szerint a vírus egyaránt okozhat könnyed lebetegedést vagy súlyosabb, tüdőgyulladáshoz hasonlító betegséget is, viszont kórházi kezelés nélkül, vírusfertőzés elleni gyógyszerek nélkül is meggyógyultak a fertőzöttek. Nyugtassuk meg magunkat, nem a sertésinfluenza okozza majd halálunkat.

Miért problémás mégis a jelenlegi amerikai és mexikói járvány? Európába is átterjedt?

A jelenlegi járványt okozó influenza az ÁNTSZ hivatalos információi szerint madár-, sertés- és emberi influenzavírus-géneket is tartalmaz, korábban pedig még nem találkoztak ilyen kombinációval - valamint ez a vírustörzs képes emberről emberre terjedni, az általa okozott megbetegedések pedig súlyosak. Európában jelenleg a spanyol kormány jelentette be azt, hogy egy Mexikóból nemrég hazatért férfi tesztje pozitív lett.

Mit mond az ÁNTSZ a sertésinfluenza elleni oltásról?
Magyarország törekszik arra, hogy hozzájusson a vírustörzshöz. Ezt követően lehetővé válna az oltóanyag gyártásának megkezdése. Ez 4 hetet venne igénybe, 4 hétig tartanának az ellenőrzések, szükség esetén 8-12 hét után az oltásokat tömegesen el lehetne végezni.

A WHO Egészségügyi Világszervezet évente kétszer választ vírustörzset az oltóanyag gyártásához, egyszer az északi, egyszer pedig a déli félteke téli szezonjára vonatkozóan. A jelenlegi szezonra gyártott vakcina nem tartalmazza az új vírust, így csak remélni lehet, hogy az aktuális vakcina valamiféle keresztvédelmet nyújt a jelenleg cirkuláló vírussal szemben.
Milyen gyógyszer segít a sertésinfluenza ellen?

Nincs olyan gyógyszer, ami a sertésinfluenza emberek között terjedő törzse által okozott fertőzést gyógyítaná. Két gyógyszertípus van, amit ilyen esetekben felírnak a betegeknek: ezek vagy az ún. adamantánok (pontosabban az amantadint vagy remantadint tartalmazó szerek), vagy az ún. influenza neuraminidáz-gátlók (ide sorolja a WHO az oseltamivirt és a zanamivirt) - a legutóbbi esetek vizsgálata során azt sikerült kideríteni, hogy az amerikai vírusok ellenállóak az adamantánokkal szemben, de visszaszorítják fertőzőképességüket a neuraminidáz-gátlókat tartalmazó gyógyszerek. A CDC szerint enyhíthetnek a betegségen az orvosok által felírt vírusirtók, ugyanis ezektől hamarabb elmúlik a rossz közérzet, valamint az influenzavírus utólagos és esetleges komplikációit is enyhítik. Mindezen szerek akkor hatnak a legjobban, ha a szimptómák megjelenésétől számított két napon kezdik el ezeket szedni.

Hogyan védjük magunkat az influenzavírus ellen?

Erre a kérdésre igazából csak akkor kell a választ elolvasnunk, ha a közeljövőben halaszthatatlan okokból kifolyólag kell az USA vagy Mexikó területére utaznunk. Ezen esetben a szabályok értelemszerűek: kerüljük el mindazokat, akikről azt látjuk, hogy nincsenek jól vagy köhögnek. Tartsuk meg az egészséges élet alapjait: aludjunk rendesen, minimalizáljuk a stresszt, együnk tápanyagokban gazdag ételt és sportoljunk. Gyakran és alaposan mossunk kezet szappanos vízzel, ennek hiányában az alkoholos alapú kéztisztító is segíthet. Ha beteget kell kezelnünk, gondoskodjunk arról, hogy külön legyen másoktól, valamint takarjuk el orrunkat és szánkat, amikor foglalkozunk vele, ehhez használhatunk megvásárolható orvosi maszkokat, de mi is csinálhatunk otthon ilyeneket - ezeket viszont vagy ki kell dobnunk használat után vagy szakszerűen fertőtlenítenünk kell ezeket. Emellett szellőztessünk gyakran és a beteg környezetét rendszeresen fertőtlenítsük. Ha mi magunk fertőződünk meg, ne menjünk emberek közé, pinhenjünk, igyunk rengeteg folyadékot, köhögés vagy tüsszentés esetén takarjuk el orrunkat és szánkat eldobható zsebkendővel, ezek után alaposan mossunk kezet, valamint betegségünkről tájékoztassuk családunkat és barátainkat, őket kérjük meg, hogy lássanak el minket gyógyszerekkel vagy vásároljanak be nekünk.
 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!