szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a világ népességét – 6,4 milliárd – és az egy év alatt előállított cigarettamennyiséget – 3,7 billió szál – vesszük alapul, akkor egy egyszerű számítással kiderül: 580 füstölgő rúd jut minden esztendőben egy emberre. Ha csak az itthoni állapotot nézzük, jóval ijesztőbb a helyzet: közel 2 ezer cigaretta hazánk lakóinak évi fejadagja.

Minél régebben és erősebben dohányzik valaki, annál nagyobb a különböző betegségek kialakulásának kockázata, ám az egyéni érzékenységben óriási különbségek vannak. „Van, aki napi három doboz cigarettát szív el 60 éven át, és 80 évesen elüti egy autó, és van, aki csak tíz éven át szívott el 5-10 szálat, mégis ötvenévesen hal meg tüdőrákban.

„A dohányfüst gyulladás- és rákkeltő alkotórészei közvetlenül károsíthatják a nyálkahártyákat és a szerveket azon az úton, amelyet bejárnak a testünkben: elsősorban a légutak, a gyomor- és bélrendszer, illetve a húgyutak károsodása vezethető vissza az ilyen jellegű, elsődleges hatásokra" - szögezi le Mucsi János tüdőgyógyász. A legálisan árult méreg káros hatásai azonban ezzel nem értek véget.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Dohányzási tilalom: máris javult a vendéglősök egészsége

Alig néhány hónap elég volt ahhoz, hogy a nyilvános helyekre vonatkozólag bevezetett franciaországi dohányzási tilalom a gyakorlatban is bizonyítsa pozitív hatását, nevezetesen a vendéglők, kávéházak, bárok, diszkók alkalmazottainál. Egy tanulmány máris kimutatta, hogy amióta kevesebb füstöt kell beszívniuk, mivel már nincsenek kitéve a passzív dohányzás kényszerének, érrendszerük állapota máris javult.

MTI Világ

Dohányzási tilalom Bulgáriában 2010-től

A bolgár parlament elfogadta pénteken azt a törvényt, amelynek értelmében 2010. júniustól minden nyilvános helyen betiltják a dohányzást. A dohánygyárak és az idegenforgalmi ágazat képviselői hiába tiltakoztak a jogszabály ellen.

MTI Karrier

Jönnek a nemdohányzó munkahelyek?

Magyarországon már szinte elképzelhetetlen, hogy egy megbeszélésen az egyik munkatárs a többi kolléga orra alá füstöljön. Pedig régen teljesen természetes volt dohányozni a repülőgépeken, mozikban, irodákban, áruházakban. Elképzelhető, hogy teljesen kitiltják a dohányosokat a munkaerőpiacról és jönnek a nemdohányzó munkahelyek?

MTI Plázs

A dohányzás rosszabb, mint a hátrányos helyzet

A dohányzásnak nagyobb hatása van az élettartamra, mint a társadalmi státusnak - állapítják meg brit kutatók a témát vizsgáló eddigi legnagyobb tanulmányban, mely kedden jelent meg a British Medical Journal című orvosi szaklapban.