Drogok: új besorolást javasolnak

Az alkohol és a cigaretta veszélyesebb, mint a kannabisz (marihuána), az LSD vagy az ecstasy - közölte a brit kormány vezető drogügyi tanácsadója.

  • hvg.hu hvg.hu
Drogok: új besorolást javasolnak

David Nutt, a londoni Imperial College professzora egy új drogosztályozási rendszert javasol, amely összehasonlíthatóvá tenné az emberek számára a legális és illegális szerek ártalmait.
 
Ebben a besorolási listában a heroin, a kokain, a barbiturátok és a metadon után az ötödik helyre kerülne az alkohol - írta a londoni King's College számára készített, csütörtökön közzétett tanulmányában. A dohány a 9., a marihuána a 11., az LSD a 14., az ecstasy pedig 18. helyen áll ezen a listán. Az új besorolás a fizikai ártalmon, a függőség kialakulásának veszélyén, valamint a lehetséges társadalmi káron alapul.
 
"Senki nem állítja, hogy a drogok ártalmatlanok. A kritikus kérdés azonban a mérték" - véli Nutt. A tanácsadó szerint el kellene fogadni, hogy a fiatalok szeretnek kísérletezni drogokkal és egyéb, potenciálisan ártalmas tevékenységekkel, ezért életük ezen szakaszában inkább a károktól kellene megvédeni őket, mint ijesztgetni.
 
Nutt bírálta a kormány januári döntését, amellyel a marihuánát az alacsonyabb C osztályból - melyben a nyugtatók és fájdalomcsillapítók egy része van - a veszélyesebb szereket, például az amfetaminokat tartalmazó B osztályba sorolta át. A döntéssel egyidejűleg a közvetítőkre maximálisan kiszabható börtönbüntetés 14 évre, a fogyasztókra kiróható 5 évre emelkedett.
 
Nutt szerint ez a drogpolitika eltorzítja és leértékeli a kutatási eredményeket, amelyek azt mutatják, hogy bár a marihuána ártalmas, nem vezet olyan alapvető egészségügyi problémákhoz, mint a dohányzáshoz köthető a tüdőrák.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?