szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A legtöbb tizenéves valamelyik európai ország felé veszi az irányt, amikor egy iskolaévet külföldön kíván tölteni...

Flickr (Creative Commons) - (-(-Tchi Tcha -)-)

A legtöbb tizenéves valamelyik európai ország felé veszi az irányt, amikor egy iskolaévet külföldön kíván tölteni, ritkábban az Egyesült Államok az úti cél. Akad olyan is azonban, akinek a Föld egyik legszebb szigetén, Guadeloupe-on kell koptatnia az iskolapadot és a francia nyelv rejtelmeivel ismerkednie. Hogy első kézből tudhassunk meg többet a szigetről és lakóiról, feltettünk néhány kérdést a Gina névre hallgató ifjú hölgynek. Aki még ennél is többet szeretne tudni, annak a diáklány blogját  tudjuk javasolni, amelyben egészen részletesen tárgyalja kalandjait. A fotókra kíváncsiak pedig egy képgaléria segítségével merülhetnek el a sziget szépségeiben.

Nem ez volt az első utad Guadeloupe-ra, de vissza tudsz emlékezni, mit éreztél, gondoltál a szigetről, amikor először jártál ott?
Való igaz, hogy nem most léptem először a szigetre, hanem egy kéthetes, néhány edzéssel összekötött nyaralás alkalmával 2006-ban. Akkoriban nem tudtam volna semmi negatívumot mondani róla, kivéve talán azt, hogy a kávét akárhova mentünk, csigalassúsággal hozták ki. Szerelmes lettem a szigetbe már az első pillanattól kezdve… Mára ezek a dolgok kicsit átértékelődtek, mert más egy ilyen gyönyörű helyen eltölteni egy nyaralást, és más benne élni a közepében. Természetesen állandóan visszavágyom, de nem lennék képes újra huzamosabb időt eltölteni ott.

Flickr (Creative Commons) - kicsigina

Guadeloupe mely részei a legjellegzetesebbek szerinted?
Talán a leghíresebb a La Soufriere, a szigeten lévő, még működésben lévő vulkán, de csodás hely a Pointe des Chateaux is, amely a sziget egyik csücske. Van három hatalmas vízesés, melyeket Chutes du Carbet néven ismernek, a szomszédban pedig a Les Saintes, egy, a szigettől hajóval megközelíthető kis szigetcsoport. A Saint-Anne pedig sokak szerint a karibi térség egyik legszebb tengerpartja. A sziget valójában két szigetrészből áll. Az egyik fele egy hegyes, esőerdős térség, (Grande-Terre) míg a másik egy sík, „viszonylag száraz” terület (Basse-Terre). Mindez keresztben kb. 120 km-en. Tehát gyakorlatilag bármilyen is az idő, mindig lehet találni olyan helyet, ahol süt a nap. Amennyiben viszont ciklon időszak van, a rádióban elhangzott figyelmeztetéseket nyugodtan vegyük komolyan, mert a kisebbfajta szélviharok is okozhatnak nagyobb károkat, szóval nem árt tisztelni az időjárás erejét.

Flickr (Creative Commons) - Radio Nederland

Te hol érezted magad a legjobban?
Legjobban a legeldugottabb, legkietlenebb, legkevésbé megközelíthető helyeket szerettem. Olyan tengerpartokat, ahol minél kevesebb ember volt és ahol nem kellett egymás nyakára tenni a törölközőket.

Volt olyan dolog, amit nem kedveltél?
Alapból nagyvárosi ember vagyok, itt mégis megőrültem a városoktól. Egyszerűen lehetetlen közlekedni bennük bármilyen járművel, akkora a forgalom és olyan szűkek az utcák. A másik meg a buszközlekedés: nincs menetrend, és a busz felvesz akárhol ha intesz neki, és letesz bárhol útközben ha megkéred.

Mit lehet arrafelé enni, milyen jellemző ételeket próbáltál?
A szigetet a kreol konyha jellemzi, ami lényegében kisebb fajta fűszerboltot emészt fel. A különböző halak és tengeri herkentyűk mellett, mégis az egyik legjellegzetesebb étel a „Colombo de poulet (des Antilles)”. Ez leegyszerűsítve curry-s csirke rizzsel. Azoknak is ajánlom, akik mondjuk nem rajonganak a curry-ért, mivel igazából én sem szeretem, és a mai napig nem is eszem többet, de ez valami hihetetlenül finom…

Flickr (Creative Commons) - Jukk_a

Ha valaki csak egy hetet tölt el a szigeten, szerinted mit kellene feltétlenül megnéznie, kipróbálnia?
Először is mindenképpen meg kell mászni a Soufriere-t, a vulkánt, de papucsban nehogy bárki is nekiinduljon! A Pointe des Chateaux is kihagyhatatlan. Aztán ott vannak a tengerpartok: Deshaies-ben a Grande Anse, és a parton Sami vendéglője. Szintén Deshaies-ben van egy botanikus kert is, amit érdemes megnézni. Port-Louis-ban a Plage de Souffleur csodás, St-Francois-nál a Plage de Anse á la Gourde, illetve az Anse a l’Eau. Mindenképpen hajózzon át minimum egynapos kirándulásra a Les Saintes-ekre, nem bánja meg.

Mi az amiről, szerinted csak az ott lakók tudnak, nincs benne az útikönyvekben, de kár lenne kihagyni?
A tengerpartok, amiket az előbb felsoroltam zömében ilyenek. Ezen kívül jelezném, hogy az út mentén lévő árusok nem mérget kínálnak. A sorbet-coco például olyan mint a fagyi, de mégsem, viszont nagyon finom. A gyümölcsöket is érdemes próbálgatni, a cukornád magában megehető, szintén útmentén kapható. Morne a l’Eau a rák városa, áprilisban itt rendezik meg a rák ünnepét, ezt is érdemes látni. Aztán februárban van a karnevál, ami szintén felejthetetlen esemény. Gosier városa mellett található egy kis sziget, ahová érdemes átúszni. Békatalp és úszószemüveg erősen ajánlott, de nélkülük is könnyedén megvalósítható.

Flickr (Creative Commons) - kopretinka

Volt kedvenc kávézód, éttermed vagy szórakozóhelyed?
A kedvenc éttermem Baie-Mahault-ban van, egy gyorsétteremnek kikiáltott Rice (rizs) bár, illetve Deshaiesben a már korábban említett cölöpökből álló tákolmány, Sami „étterme”.

Mire készüljenek a turisták, ha Guadeloupe-ra utaznak?
Semmiképpen sem sétálnék egyedül sötétedés után. Igazából nem alapoznék annyira a közbiztonságra, úgyhogy az értéktárgyakat is jobb biztonságosabb helyeken tudni. Ha kocsit akar vezetni valaki, akkor a dudát felejtse el, viszont fokozottan legyen defenzív. Mivel a sziget Franciaországhoz tartozik, a pénznem az euró, és a francia törvények érvényesek itt is. Nincs szükség vízumra vagy bármilyen más papírra, csak az útlevélre. A konnektor is ugyanolyan, mint Európában. A csapvíz iható, nyugodtan lehet fogyasztani. Ja, és a szúnyogok! Azok bizony ezrével támadnak...

-KM-

Ismerje meg ezeknek az egzotikus tájaknak a kincseit és tegye feledhetetlenné nyaralását, melyhez a szállást most akár meg is nyerheti... Tudjon meg többet a Francia tengerentúli területekről és a nyereményjátékról!

Egyéb hasznos tudnivalót, nyereményjátékot, programot és receptet talál a Francia Idegenforgalmi Hivatal honlapján: http://hu.franceguide.com

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!