szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy kísérleti Alzheimer-szer mintegy 25 százalékkal csökkentette az agyban lévő kóros lerakódásokat, újjáélesztve ezzel a reményt egy hatékony gyógyszerre.

Huszonnyolc páciensnél próbálták ki a bapineuzumab hatóanyagot, amely a szellemi leépüléssel járó degeneratív betegség hátterében lévő okot szüntetné meg: csökkentené a kóros fehérje-lerakódásokat az agyban. A szer kifejlesztőinek csalódást jelentett, amikor 2008-ban sikertelennek kellett minősíteni a klinikai próbákat, mert nagyobb dózisban agyduzzanatot okozott.

Juha Rinne, a finnországi Turku egyetemének kutatója és munkatársai most egy új agyi képalkotó módszerrel vizsgálták meg a próbában részt vevő pácienseket. Hetvennyolc hét elteltével megállapították, hogy a bapineuzumab hatóanyagot kapott pácienseknél mintegy 25 százalékkal csökkent a kirakódott kóros fehérjék mennyisége.

A páciensek viszonylag jól tolerálták a kezelést, bár két embernél, akik nagyobb dózis kaptak, átmeneti agyduzzanat alakult ki.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Az Alzheimer-kór nem gyógyítható őssejtekkel

Az Alzheimer-kór valószínűleg nem gyógyítható őssejtekkel - közölte a Der Tagesspiegel című lap hétfői számában megjelent interjújában Rudolf Jaenisch német őssejtkutató.

MTI Plázs

Alzheimer-kór: segítehet a mérsékelt borfogyasztás

Az időnkénti mérsékelt borfogyasztás csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát a 75 évnél idősebbek körében - derül ki az észak-karolinai Winston-Salem Wake Forest Egyetemnek a bécsi szakkonferencián közzétett tanulmányából.

MTI Plázs

Három gén, amely Alzheimer-kórt okozhat

Nemzetközi kutatócsapatok három új gént határoztak meg, amelyek együttesen az Alzheimer-kóros esetek 20 százalékáért felelhetnek. A Londonban tartott vasárnapi sajtókonferencián elhangzottak szerint a felfedezés az utóbbi 15 év legnagyobb eredménye az agyi leépüléssel járó betegség kutatásában.