szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meglepő eredményre jutottak német kutatók egy vizsgálat során: úgy tűnik, minél nagyobb terhelés ér valakit a munkahelyén, annál alacsonyabb mértékű a nikotinfüggősége.

A vizsgálaton 197, részben súlyos állapotú szívbeteg és tüdőrákos vett részt, valamint egy kontrollcsoport. Az eredmény meghökkentő, jóllehet számos más értelmezési lehetőséget is kínál - fogalmazott a Kölni Egyetem orvoskutatója, Anna Schmidt a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása szerint.

Az egyik szóba jöhető magyarázat szerint az embereknek egyszerűen nincs idejük cigarettázni, ha megállás nélkül dolgoznak, például egyhuzamban tárgyalásokon kell ülniük. A terhelés miatt nem jut idő arra, hogy szünetet tartsanak. Feltehetően szerepet játszik a német munkahelyeken érvényes dohányzási tilalom is. Elképzelhető, hogy az érintettek többet dohányoznak szabadidejükben, ezt azonban a kutatás nem vizsgálta. Semmiképpen nem érdemes azonban a leszokás zálogaként tekinteni a stresszre, hiszen az más egészségi kockázatokkal jár.

A BioMed Central című internetes folyóiratban megjelent tanulmány eredeti célja az volt, hogy kimutassa, mely genetikai és pszichoszociális tényezők vezetnek dohányzók és nemdohányzók esetében a betegségek kockázatának növekedéséhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Dohányzási tilalom tehet a kevesebb szívrohamról

A nyilvános helyeken bevezetett dohányzási tilalmak akár 36 százalékkal is csökkenthetik a szívrohamok számát, ha a szóbanforgó tilalmakat tényleg be is tartatják, állítják amerikai kutatók.

MTI Itthon

Dohányzás vagy nyílt láng okozhatta a miskolci paneltüzet

A feltételezés szerint dohányzás vagy nyílt láng használata volt a kiváltó oka annak, hogy augusztus 15-én este tűz keletkezett egy panelházban Miskolcon. Ez azonban nem bizonyítható, így a szakemberek azt állapították meg, hogy a tűz keletkezésének oka ismeretlen - közölte a helyi tűzoltóság szerdán sajtótájékoztatón.

Medipress Plázs

Előnyös is lehet a dohányzás

A dohányfüst és a Parkinson-kór közötti kapcsolat tanulmányozása során amerikai kutatók arra jutottak, hogy a több évnyi füstölés csökkentheti a kór kialakulásának veszélyét, ugyanakkor a naponta elszívott cigaretták száma nincs hatással erre.