szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A legtöbb ember tisztában van a függőségek veszélyeivel, ennek ellenére az érintettek tábora évről évre gyarapszik. De miért lesz valaki drogfüggő, vagy hódol például olyan szociálisan romboló tevékenységeknek, mint a szerencsejáték? Találgatások.

Régóta vita tárgyát képezi az a kérdése, hogy mi okozza a függőséget; ennek ellenére még mindig nincs pontos válasz, hiszen nem sikerült még azonosítani az okokat. Természetesen, ha valaki soha nem iszik alkoholt, nem él drogokkal, vagy nem hódol a szerencsejátékoknak, akkor kicsi az esélye annak, hogy valaha is függővé váljon. Vannak azonban olyan emberek, akik annak ellenére, hogy kipróbálják az említett tevékenységeket, nem válnak függővé.

Hogyan lehetséges tehát, hogy valakinél kialakul a szenvedélybetegség, és valakinél nem? A legtöbben azért próbálják ki a potenciálisan addiktív anyagokat, illetve viselkedésformákat, mert valamilyen jótékony hatást várnak tőlük: jobban érezzük magunkat, megnyugtatnak. Néha a viselkedésformák kiválthatják egy bizonyos társadalmi réteg elismerését; sokan ezektől az érzésektől válnak függővé, és később már nem tudnak lemondani minderről. Ezt követhetik az agyi változások, amikor a kémiai rendszer annyira megváltozik, hogy már elvonási tünetek jelennek meg, ha a szervezet nem kapja meg a szükséges drogot, legyen az alkohol vagy egy pókerjátszma.

Hogy miért hajlamosabbak egyes emberek a függőségi betegségekre, annak genetikai okai is lehetnek. Ezen kívül vannak kulturális és szociális tényezők is, amelyek rizikófaktorként működhetnek. Nagyobb az esélye például az alkoholizmusnak egy olyan országban, ahol az alkoholfogyasztás a mindennapok része.

A szegénység, a munkanélküliség és az iskolázatlanság is növeli a függőségek kialakulásának esélyeit. A stresszes, problémás környezet is fokozhatja a szenvedélybetegségek elharapódzását. Ezek a tényezők természetesen nem feltétlenül vezetnek függőséghez, de jelentősen növelik annak kialakulási esélyeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Szex- és pornófüggőség: hogyan uraljuk vágyainkat?

Kölcsönös intimitás, biztonságérzet vagy félelem és kizsákmányolás? Hol a határ az egészséges és az addiktív szex között? Mit tegyünk, ha a szexuális függőség életünk meghatározó része lett? Szexuálpszichológust, klinikai pszichológust és addiktológust faggattunk.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

„Ha elhagyom, búcsút inthetek a rengeteg pénznek”

Mások szükségleteinek kielégítéséért él, míg saját vágyairól, igényeiről szinte tudomást sem vesz - foglalhatók össze röviden a kodependencia jellemzői. Annak ellenére, hogy a társfüggő élete egy szenvedélybeteg társ mellett maga lehet a pokol, a romboló kapcsolatot képtelen felszámolni. Kiket érint mindez, s hogyan lehet kilépni az ördögi körből? Szakembereket faggattunk.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Kényszeres vásárlás: hogyan uraljuk a pénzt?

Sokan nem tudják leküzdeni gyakran jelentkező vásárlási kényszerüket, megveszik a fölösleges dolgokat is, ha kell, adósságba verik magukat. Szakembereket faggattunk e szenvedélybetegség veszélyeiről, az érintettek kilétéről és a segítség módjáról.