szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két genetikai mutációt azonosítottak kutatók, amelyek szerepet játszanak az egyik legnehezebben kezelhető típusú petefészekrák kialakulásában: a tumor "ki- és bekapcsoló gombját" jelenthetik.

A megállapítások - melyeket két különböző kutatócsoport tett közzé a Science és a New England Journal of Medicine (NEJM) című tudományos folyóiratban - felvetik a rák kialakulásának eddig nem ismert mechanizmusát is.

Bert Vogelstein, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem kutatója és csoportja a Science-ben megjelent cikkében az ARID1A és a PPP2R1A jelöléssel látta el a két új gént. Mint közleményükben hangsúlyozták, eredményük lehetővé teszi új biomarkerek és terápiák kidolgozását a petefészekrák világos sejtes típusánál.

A NEJM-ben megjelent másik friss tanulmányban David Huntsman, a Brit Columbia-i Rákügynökség kutatója és csoportja az ARID1A génre összpontosított. A világos sejtekből álló petefészekrák az összes ilyen tumor mintegy 10-12 százalékát teszi ki, az egyik legagresszívabb forma, kemoterápiára általában nem reagál. Huntsman csoportja úgy találta, hogy az ilyen típusú rákkal élő páciensek 46 százalékánál fordul elő mutáció az ARID1A jelű génnél. Egy további típusnál, az endometroid típusú petefészekráknál pedig 30 százalékos a génmutáció gyakorisága. A kutatók úgy vélik, hogy az ARID1A úgynevezett tumorszupresszor gén, amely segít a rákos sejtek megfékezésében. Ha azonban mutálódik, ezt a feladatát nem képes végrehajtani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A fogamzásgátló tabletta csökkenti a petefészekrák kockázatát

A fogamzásgátló tabletta révén 100 ezer petefészekrák okozta halálesetet és 200 ezer daganatos megbetegedést sikerült megelőzni ötven év - a tabletta bevezetése - óta egy tanulmány szerint, amely a The Lancet című brit orvosi folyóirat legújabb számában jelent meg.