szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nálunk hivatalosan is kezdetét vette a síszezon, de akad a világon olyan vidék is, ahol éppen most fülledt, nyári...

Nálunk hivatalosan is kezdetét vette a síszezon, de akad a világon olyan vidék is, ahol éppen most fülledt, nyári melegben a tengerben állva lehet nézni a naplementét, vagy éppen a sivatag közepén állítják a karácsonyfát. Ha inkább ilyesmire vágyunk, akkor ma már számtalan lehetőségünk nyílik arra, hogy a télből nyárba menekülhessünk, utazási irodák tucatjai kínálnak csábító lehetőségeket és egzotikus kalandokat. Azonban azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy egy ilyen utazás nem veszélytelen, ezért komoly felkészülést igényel, így most néhány fontos gondolatot gyűjtöttünk egybe, amelynek segítségével könnyebben megtervezhető egy téli kiruccanás.

1. Gondoljunk a hirtelen változásra

Ne felejtsünk el úgy csomagolni és öltözködni utazáskor, hogy az indulás és az érkezés helyszínén egészen más klíma vár minket, legyünk felkészülve a hirtelen forróságra. Ugyanez a józan felkészültség a visszaútra fokozottan érvényes, a kézi-poggyászban mindenképpen legyen meleg ruha, mert ilyenkor a legkönnyebb megfázni.

2. Tájékozódjunk az adott ország helyzetéről

Manapság sokkal könnyebb már előre tájékozódni az interneten arról, hogy a választott úti cél milyen lehetőségeket kínál, milyen az aktuális helyzet a térségben, van-e ott magyar követség, megfelelő-e az egészségügyi szolgáltatás, de még az utazási irodák és szállodák között is válogathatunk olyan oldalak segítségével, mint például a Tripadvisor.

3. Védjük testünket a veszélyektől

Nagyon fontos, hogy megfelelő védelmet szerezzünk, mielőtt egy olyan trópusi országba utazunk, ahol fokozott a fertőzések, járványok veszélye. A hepatitis A és B típus ellen egyaránt védelmet biztosító, kombinált védőoltást mindenképpen érdemes beadatni (egy több oltásos csomag kb. 10 ezer forint körül van, de ez szinte 100%-os védelmet nyújt hosszabb út esetén is). Bár a mai fiatalok már kötelezően kapnak oltást, de az 1999 előtt születettek nem rendelkeznek védelemmel, ezért ezen a kiadáson nem szabad spórolni.

null

4. Ismerjük meg a lehetséges veszélyeket

A nem megfelelő higiénia, a helyi ételkülönlegességek, a kétes tisztaságú víz - ezek mind okozhatnak hepatitis A, hepatitis B fertőzést és hastífuszt is, de elég egy sima gyomorrontás ahhoz, hogy a kiszáradás veszélyének tegyük ki magunkat. Ezen az oldalon részletes és kimerítő információt kaphatunk a járványokról, fertőzésekről és a megfelelő felkészülésről, de számtalan fórum és portál foglalkozik még a témával (bár ezek hitelessége kevésbé garantált).

5. Vigyünk magunkkal gyógyszereket

Lázcsillapító, széntabletta, vitaminok, fejfájás csillapító, allergia elleni kenőcs és gyógyszer - ez mind olyan alapvető kellékek, amelyekre bármikor szükségünk lehet. Ne a világ másik oldalán kísérletezzünk ismeretlen gyógyszerekkel, inkább a már jól ismert és bevált szereket tömjük magunkba, ha már feltétlenül muszáj.

6. Óvjuk magunkat a naptól

Amikor a télből hirtelen nyári napsütésben érkezünk, jó esély van arra, hogy azonnal pirulni kezd a bőrünk. Ezért nem csak az első napozáshoz elengedhetetlen a napvédő krém használata, hanem már a reptéren is érdemes bekennünk karunkat és arcunkat, nehogy azonnali leégéssel kezdjük a nyaralást. Még az edzett bőrűeknek is ajánlott a 10-15 faktoros naptej vagy krém, de az a biztos, ha legalább 25 faktoros védelmet biztosítunk magunkat (strandoláskor mindenképpen).

7. Kössünk utasbiztosítást

Talán a fentiek fényében mondanunk sem kell, hogy az utasbiztosítás megkötése elengedhetetlen, hiszen egy esetleges orvosi kezelés horribilis összegeket emészthet fel. Esetenként bankkártyához kötve is kapunk biztosítást, de részletes tájékoztatást csak a társaságoktól, illetve az alkuszoktól kaphatunk, például egy ilyen kalkulátor segítségével.

Creative Commons / Dan Nevill

8. Amit az utazás feltételeiről tudnunk kell

Persze hasznos az utazási oldalak és fórumok tapasztalatai alapján felkészülni, de a Külügyminisztérium ide vonatkozó felhívásait és információit ne hagyjuk figyelmen kívül. Minden megtudhatunk a reptéri biztonsági szabályokról, a kockázatot jelentő célországokról, a vízum megállapodásokról, illetve az általános felkészülésről.

9. Legyen nálunk bankkártya is

Ma már számtalan helyen lehet kártyával fizetni, így sokkal kényelmesebben (és akár olcsóbban is, a helyi pénzváltókhoz képest mindenképpen) intézhetjük ügyeinket az adott országban. Azzal mindenképpen fontos tisztában lennünk, hogy a bankkártyánk meddig jó (ezt a Valid thru, Good thru, Exp. end feliratok után jelölik, általában hónap/év bontásban), nehogy külföldön érjen minket meglepetés. Ha a kártyánk érvényes, akkor minden más információt ezen az oldalon tudhatunk meg, de a legbiztosabb, ha a kártyánkat kezelő intézetet keressük meg pontos kérdéseinkkel, részletes tájékoztatást szoktak adni.

sxc.hu

10. Tervezzünk pontosan

Legyen meg a szállás, a program, részletes lista a csomagjainkról, és ami a legfontosabb, legyünk tisztában minden fontos kérdéssel, mielőtt elindulunk. Ha ügyelünk a részletekre, akkor egészen biztosan kiváló nyaralásban lesz részünk, amelyből csak a kényelem, a nyári meg, és a tengerpart horizontján lemenő nap magával ragadó szépsége marad meg majd emlékként. Ha viszünk magunkkal fényképezőgépet vagy kamerát, akkor persze ez az emlék sokkal tovább meg is maradhat.

-BK-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!